Rusi ukradli Ukrajincom obrnené vozidlo, použili ho v boji a umreli. Poukazuje to na dôležitú vec

  • Holanďania darovali Kyjevu vyše 200 kusov bojového vozidla pechoty YPR-765
  • Pár z nich Rusi zajali a nasadili späť do akcie, skončilo to katastrofou
  • Poukazuje to na dôležitú vec
Ukradnutý YPR-765, ktorý zničili Ukrajinci
Reprfoto X/ Special Kherson Cat
  • Holanďania darovali Kyjevu vyše 200 kusov bojového vozidla pechoty YPR-765
  • Pár z nich Rusi zajali a nasadili späť do akcie, skončilo to katastrofou
  • Poukazuje to na dôležitú vec

Ukrajina dostala od začiatku nevyprovokovanej ruskej agresie množstvo techniky zo Západu. Niektoré kúsky upútali pozornosť médií viac, iné menej. Medzi bojovými vozidlami pechoty je obľúbencom médií americké vozidlo Bradley, ktoré patrí k najlepším vo svojej triede. Obľúbený je aj nemecký Marder či švédsky CV90. Keď sa Rusom podarí zajať takéto vzácne kúsky, väčšinou slúžia ako trofeje a sú vystavované v múzeách či študované ruskými inžiniermi.

To však nebol prípad holandského bojového vozidla pechoty YPR-765. Amsterdam daroval Kyjevu vyše 269 kusov tejto techniky. Podľa analytikov z portálu Oryx, ktorý dokumentujú straty oboch strán konfliktu na Ukrajine, sa podarilo Rusom zajať minimálne 5 kusov.

Ako pripomína portál Forbes, minimálne jeden z nich nebol použitý ako trofej, ale Rusi ho nasadili do bojov. Takýto krok nasadenia techniky, ktorej Rusi disponujú len pár kusmi a istotne im chýbajú aj náhradné diely, je prejavom zúfalstva z dôvodu nedostatku obrnených vozidiel.

Návrat YPR-765 v ruských rukách sa uskutočnil v Doneckej oblasti minulý týždeň. Rusi použili holandské vozilo, no veľký úspech nemali, keďže ho ukrajinské sily zasiahli. Vozidlo následne zbĺklo a minimálne dvaja ruskí vojaci umreli.

Rusom chýbajú obrnené vozidlá, čoskoro sa to môže vážne prejaviť 

Nasadenie zajatej techniky, ktorou disponujú obe strany konfliktu, je pomerne bežná vec na oboch stranách. Ukrajinci disponujú množstvom tankov a iných obrnených vozidiel, ktoré získali práve od Rusov a ktoré mali predtým už v inventári. Rovnako k zajatej technike pristupuje aj Rusko. V oboch prípadoch však ide hlavne o sovietsku techniku, na ktorú sú technici a vojaci zvyknutí a vedia ju opravovať a operovať s ňou. Jej nasadenie preto dáva zmysel.

Nezmyselné je však nasadiť stroje, ktorými disponujú Rusi len pár kusmi, ako je prípad YPR-765. Rusom podľa analytikov rapídne klesajú zásoby tankov, obrnených bojových vozidiel a obrnených transportérov.

Práve bojových vozidiel pechoty, ktoré sú kľúčové na bezpečný pohyb vojakov po bojisku a palebnú podporu, má Rusko najväčší nedostatok. Situáciu zatiaľ rieši plienením starých zásob ešte z čias Sovietskeho zväzu.

Rusko doteraz stratilo 3342 tankov, 1524 obrnených bojových vozidiel, 4475 bojových vozidiel pechoty a 483 obrnených transportérov.

YPR-765

Holandské bojové vozidlo pechoty YPR-765 vzniklo v 70. rokov minulého storočia na základe amerického obrneného transportéru M113. Jeho výrobu zabezpečovala americká korporácia FMC Corporation, no Holanďania trvali na tom, aby do výroby boli zapojení aj domáci výrobcovia. Vozidlo tak dostalo špeciálne navrhnutú vežu s 25 mm kanónom Oerlikon KBA, ktorú vyrábala holandská firma DAF. Philips sa zas podpísal na výrobe systému riadenia paľby. Niektoré vozidlá dokonca disponovali protitankovými strelami. Holandská armáda ich nasadila v rámci operácie Stabilizačné sily v Bosne a Hercegovine (SFOR).

Ukrajinský YPR-765 v Bachmute
zdroj: Wikimedia/ArmyInform

Podľa analytikov však v súčasnosti Rusko viac techniky stratí, ako je schopné zrenovovať a vyrobiť. Navyše sovietske zásoby sa krátia a hrozí, že by mohli dôjsť už v blízkom období – v priebehu 1 – 3 rokov. No podmienkou je zachovanie tempa vysokých strát a západná pomoc, ktorá umožňuje Ukrajincom ničiť toto vybavenie. Ak nezasiahnu spojenci Kremľa, ako je Čína, Rusko príde o schopnosť viesť ofenzívy už veľmi skoro.

„Ak si Ukrajina dokáže udržať vysokú bojovú intenzitu a narastajúce ruské straty budú pokračovať aj v roku 2024, bude pre ruskú armádu oveľa ťažšie udržať si vojenskú silu na útočné operácie v roku 2025,“ uviedol expert na ruskú armádu Pavel Luzin.

Jeho slová potvrdzuje aj nedávna analýza satelitných fotografií, ktorá ukazuje, že ruské sklady sú čoraz viac vyplienenejšie.

Ruskí vojaci preto čoraz častejšie používajú na prepravu na bojisku čínske golfové vozíky či bieloruské motorky. V minulosti sme tiež boli svedkami, že Rusi sa pri dobývaní mesta Vovčansk pohybovali peši, pretože čelia nedostatku obrnených vozidiel a ruskí velitelia nechcú riskovať ich takmer isté zničenie.

Zdroje: Oryx, Forbes, Oryx

Najnovšie videá

Trendové videá