Rusi majú oproti Ukrajincom jednu veľkú výhodu. Budú to ťažké boje, prezradil americký generál pre Startitup
- S americkým generálom vo výslužbe Johnom Allenom sme sa rozprávali o očakávanej protiofenzíve Ukrajincov
- Generál verí, že na Ukrajine by nemal byť kúsok územia, kde by Rusov nezasiahli americké rakety
- S americkým generálom vo výslužbe Johnom Allenom sme sa rozprávali o očakávanej protiofenzíve Ukrajincov
- Generál verí, že na Ukrajine by nemal byť kúsok územia, kde by Rusov nezasiahli americké rakety
Očakávaná ukrajinská protiofenzíva zamestnáva mnohých analytikov a bezpečnostných expertov. Na ofenzívu a faktory s ňou spojené sme sa spýtali človeka, ktorý má skúsenosti s velením v americkej armáde, ale aj v Severoatlantickej aliancii (NATO).
Americký generál vo výslužbe John Allen pre Startitup vysvetlil, ako bude prebiehať ukrajinská protiofenzíva, aké výhody majú Rusi oproti Ukrajincom a či sme Ukrajine poskytli dostatok zbraní.
Štvorhviezdičkový generál v minulosti pôsobil ako veliteľ námornej pechoty USA, Medzinárodných bezpečnostných asistenčných síl NATO a tiež ako veliteľ ozbrojených síl USA – Afganistan (USFOR-A).
Väčšina jeho kariéry sa spája s americkým námorníctvom, pričom slúžil v Iraku a Afganistane. Vysoké pozície zastával hlavne v administratíve Baracka Obamu, kde bol vymenovaný za osobitného vyslanca prezidenta pre Globálnu koalíciu na boj proti ISIL (Islamský štát v Iraku a Levante).
Po odchode do dôchodku pôsobil ako poradca vtedajšieho ministra zahraničia Johna Kerryho.
Verejne podporoval kandidatúru Hillary Clintonovej za prezidentku, dokonca patril do úzkeho zoznamu osôb, ktorých zvažovala ako svojich viceprezidentov. Allen patrí ku kritikom Donalda Trumpa. Bratislavu navštívil pri účasti na konferencii Globsec.
- Ako môže prebiehať ukrajinská protiofenzíva
- Ktorý moment protiofenzívy je nebezpečný
- Ktoré zbrane by Ukrajincom mohli výrazne pomôcť
- Akú hlavnú výhodu majú Rusi
- Načo sa spolieha ruský prezident Vladimir Putin
- Prečo by nemal existovať meter územia, na ktorom by sa Rusi na Ukrajine cítili bezpečne
Americký generál Ben Hodges viackrát uviedol, že Ukrajinci by mohli dokázať dobyť Krym tento rok. Aj niektorí analytici si myslia, že by to bolo možné, ak by získali spať takzvaný pozemný most, ktorý spája Krym s ukrajinskou pevninou, čo si o tom myslíte vy?
Keď vytvárate protiofenzívu, keď sa rozhodujete, čo chcete robiť, čo chcete dosiahnuť, máte na mysli ciele a potom formujete silu na dosiahnutie týchto cieľov.
Nemyslím si, že Ukrajinci majú bojovú silu na to, aby sa tento rok dostali na Krymský polostrov a možno nie budúci rok. Krym dostanú späť pravdepodobne mierovým procesom.
Momentálne sa nachádzame v takzvanej fáze formovania (shaping phase). A fáza formovania je, keď podnikáte akcie, ktoré sú potrebné na lepšie pochopenie situácie, v ktorej sa nepriateľ nachádza. Zároveň vytvárate výhody pre vás, takže keď skutočne prejdete do prvej fázy protiofenzívy, nastavili ste podmienky na čo najväčší úspech.
Potom, samozrejme, bude nepriateľ reagovať a bojovať a vy podľa toho začnete za pochodu meniť svoje plány, podľa toho, aká je situácia na bojisku.
Na Globsecu sa ďalší americký generál Philip Breedlove vyjadril, že táto protiofenzíva môže byť len jednou z niekoľkých. Aké sú ciele plánovanej protiofenzívy?
Myslím si, že Ukrajinci sa práve teraz pokúšajú oklamať Rusov, pokiaľ ide o hlavné smery útoku, keď protiofenzíva príde. Keď sa pokúšate oklamať svojho nepriateľa, buď chcete, aby nepriateľ uveril jednej veci, alebo ho chcete zmiasť natoľko, že sa rieši viacero vecí súčasne a nemôže si byť istý, ktorá je správna.
O to druhé sa práve teraz pokúšajú Ukrajinci. Ide, ako správne povedal generál Breedlove, o viaceré, nazveme ich osi. A os útoku, keď chceš, aby nepriateľ reagoval čo najviac tým, že ho oklameš, je základná os.
Keď na to zareaguje, potom ho chcete udrieť na inej osi, aby ste využili všetky svoje schopnosti. Nemyslím si, že sa dočkáme núteného prechodu cez rieku Dneper. Je to príliš ťažké. Je to jedna z najťažších vojenských operácií, aké môžete uskutočniť.
Túto protiofenzívu môžeme vidieť nielen ako jednu akciu, môžeme ju chápať ako niekoľko po sebe idúcich udalostí, kde keď sa splnia prvé ciele, kulminujú sa do ďalších, pričom sa stanovujú podmienky na pokračovanie v útoku.
Veľa ľudí verí, že bude jedna os, jeden útok, a to bude rozhodujúce, čo bude trvať do februára alebo do budúceho roka. Neverím tomu. Uvidíme protiofenzívu niekoľkých rôznych fáz a na viacerých osiach.
Treba ale podotknúť, že Ukrajinci musia čeliť naozaj zložitým ruským prekážkam hneď za frontovými líniami.
Analytici odhadujú, že práve tieto prekážky spôsobia krvavé boje, ktoré sa budú ťahať niekoľko týždňov. Ako je na to pripravená ukrajinská armáda?
Pre odomknutie obsahu zadaj svoj e-mail
Registrácia a platba bude dokončená po zadaní e-mailu.
Staň sa členom Startitup PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.
Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
V článku sa po odomknutí dozvieš
- Akú veľkú bojovú silu má Ukrajina
- Či majú Ukrajinci všetky zbrane, ktoré potrebujú na protiofenzívu
- Ako funguje ukrajinská protivzdušná obrana
- Či sa vyčerpá ukrajinská protivzdušná obrana
- Či hrozí Rusom ďalšia vlna mobilizácie
- Ako reagovali Američania, keď sa dozvedeli, že Patrioty dokážu zostreliť aj hypersonické rakety
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom
- Exkluzívne benefity