Nasadili na ne GRU aj hackerov. Rusi v strachu pred HIMARS-mi nechtiac podpálili vlastný vlak

  • Americké HIMARS-y naďalej úspešne likvidujú ruské ciele
  • Rusi v strachu pred nimi podpálili vlastný vlak
  • Pátra po nich GRU, sú cieľom číslo 1
himars v ohni
Ilustračná fotografia salvového raketometu HIMARS Flickr/U.S. Department of Defense, LCpl Joseph Scanlan
  • Americké HIMARS-y naďalej úspešne likvidujú ruské ciele
  • Rusi v strachu pred nimi podpálili vlastný vlak
  • Pátra po nich GRU, sú cieľom číslo 1

Americké salvové raketomety HIMARS sa stali pre Rusov na Ukrajine najväčšou obavou. Nielen, že majú presne navádzané strely, ktoré dokážu nepriateľa zasiahnuť vo veľkej vzdialenosti, ale i úspešne cielia na slabú ruskú logistiku a muničné sklady.

Napriek tomu, že sa Moskva neustále chváli ich zničením, raketomety sú podľa Pentagónu zatiaľ nedotknuté.

Do pátrania po nich za účelom likvidácie mali byť nasadení i členovia spravodajskej služby GRU. Hackeri sa zatiaľ snažia ublížiť spoločnosti, ktorá ich vyrába. Ruskí vojaci sa márne snažia zabrániť, aby americké rakety zasiahli ďalšie ciele.

Vlak chceli skryť dymovou clonou, skončil v plameňoch 

Pri takomto pokuse dokonca mali omylom zapáliť vlastný vlak. Newsweek, ktorý sa odvoláva na ukrajinskú vojenskú spravodajskú službu, informuje, že k incidentu malo dôjsť počas vykladania munície. Ruskí vojaci mali použiť dymovú clonu, ktorá ich mala chrániť pred útokmi amerických rakiet.

Vlak s vojenskou technikou a muníciou pre ruské sily dorazil na stanicu Kalančak v ukrajinskej Chersonskej oblasti v nedeľu a personál sa začal vykladať nasledujúce ráno náklad.

„Aby útočníci zamaskovali proces vykladania a chránili (vlak) pred útokmi HIMARS, nasadili silnú dymovú clonu,“ cituje The New Voice of Ukraine správu spravodajskej služby.

 Na obed oblasťou otriasol výbuch, zaznel približne o 11:20 miestneho času. „Jeho presné príčiny je ťažké zistiť kvôli hustému dymovému krytu. Vlak sa však po výbuchu náhle začal valiť smerom na Krym. Ruské jednotky okolo neho spanikárili a rozutekali sa,“ vysvetlila ukrajinská spravodajská služba.

Nie je isté, čo spôsobilo výbuch, či išlo o nesprávnu manipuláciu s výbušninami alebo či požiar vznikol v dôsledku dymovej clony.

Svedčí však o fakte, že HIMARS-y sú naďalej pre Rusov postrachom. Len deň predtým mali podobný vlak zasiahnuť strely amerického raketometu.

Čo je HIMARS 

Ukrajinci disponujú konkrétne typom M142 HIMARS (Delostrelecké raketové systémy s vysokou mobilitou), ktorý môže niesť šesť striel. Tie dokážu zasiahnuť cieľ v oblasti približne 70 – 80 kilometrov. Používať môže viaceré typy munície, vrátane precízne navádzanej munície, ktorá používa navádzanie pomocou GPS.

Rakety zasiahnu cieľ celkom presne do vzdialenosti asi 9 metrov od zamýšľaného cieľa. Cieľ môže naprogramovať trojčlenná posádka ešte počas jazdy na miesto určenia. Vysoká mobilita je tiež veľkou výhodou, ktorá umožňuje ukrajinským silám rýchlo presúvať zariadenie a vyhnúť sa tak proti zásahom ruského delostrelectva. 

Himars 5
zdroj: Flickr/U.S. Army, Christopher Gaylord

Výrobcom systému je Lockheed Martin, pričom HIMARS bol nasadený v Afganistane, Iraku či Sýrii.

Existujú aj typy, ktoré majú dlhší dostrel, ale tie zatiaľ Spojené štáty odmietajú Ukrajine darovať, pretože sa obávajú, že by mohla zaútočiť na ruské ciele mimo jej hraníc.

Ukrajinci pokračujú v sérii úspešných zásahov i napriek tvrdeniu ruského Sergeja Šojgua. Ten tvrdil, že Rusko zničilo šesť raketových systémov HIMARS aj päť protilodných raketových systémov Harpoon a 33 húfnic M777.

Ukrajina aj Spojené štáty tvrdenie Ruska, ktoré ho nepodložilo žiadnymi dôkazmi, popreli.

„Sme si vedomí týchto najnovších tvrdení ministra Šojgua a sú opäť zjavne nepravdivé,“ povedal hovorca Pentagónu Todd Breasseale. Ukrajina údajne nestratila ani jeden systém HIMARS.

Momentálne majú ukrajinské sily disponovať 16 kusmi HIMARS-ov, potom ako v pondelok USA doručili 4.

Do pátrania je nasadená aj jednotka z Vrbětic 

Do pátrania po HIMARS-och pritom Rusko zapojilo aj svoje elitné jednotky. The Telegraph tvrdí, že na cieľ odhaliť a následne zničiť salvové raketomety bola nasadená aj jednotka GRU 29155.

Ide o dobre známu jednotku v našich končinách i v celej Európe. Na svedomí má otravu dvojitého britsko-ruského agenta Sergeja Skripaľa vo Veľkej Británii či sabotáž muničného skladu v českých Vrběticiach.

Úradujúci zástupca veliteľa kyjevskej vojenskej generálmajor Vadym Skibitsky uviedol, že HIMARS-y sú „cieľom číslo jeden pre ruských agentov“.

Predpokladá sa, že títo agenti pôsobia v pohraničných oblastiach európskych štátov s Ukrajinou. Konkrétne má ísť o letiská v hraničných oblastiach, ako je letisko Rzeszów-Jasionka, kde prúdi množstvo zbraní a vojenskej techniky zo Západu.

Himars
zdroj: Flickr/U.S. Department of Defense, Sgt. Bill Boecker

Agenti majú následne zbrane sledovať a odovzdávať informácie svojim kolegom na Ukrajine, ktorí následne sledujú ich transport a neskôr miesto uskladnenia. Sklady sa potom pokúšajú zasiahnuť rakety dlhého doletu ako sú riadené strely Kalibr vypálené z ponoriek v Čiernom mori.

„Museli sme ich identifikovať, odhaliť a zneškodniť, no nezbavili sme sa všetkých,“ uviedol generál major, ktorý dodal, že do pátrania po týchto agentoch sú zapojení aj partneri z iných štátov. Odhalení boli napríklad i agenti v ďalekom Rumunsku.

„Zber údajov o vojenskej pomoci prichádzajúcej na Ukrajinu od západných partnerov je v týchto dňoch pre ruských agentov cieľom číslo jedna,“ vysvetlil Skibitsky.

Proti americkým raketám ale bojujú aj ruskí hackeri. Newsweek informuje, že útočia na jeho výrobcu zbrojárskeho giganta Lockheed Martin. Ten okrem HIMARS-ov stojí i za ďalšími zbraňami, ktoré zasadili významné rany Rusku. Sú nimi protitankové strely Javelin.

Používame nový typ útoku, v tejto oblasti konkurenciu. Ide o novú technológiu, ktorú po prvýkrát používame proti najväčšiemu svetovému výrobcovi zbraní – Lockheed Martin,“ uviedli hackerské skupiny Killnet a Killmilk.

Zdroje: Newsweek, The New Voice of Ukraine, TASR, The Telegraph, Newsweek

Najnovšie videá

Trendové videá