Nová štúdia uviedla, ako dlho Rusi vydržia financovať vojnu na Ukrajine. Ide o prelomové číslo
- Vojna na Ukrajine spustila obrovské míňanie peňazí na obranu na celom svete
- Až desať európskych členov NATO minulo minimálne 2 percentá HDP na armádu
- Vojna na Ukrajine spustila obrovské míňanie peňazí na obranu na celom svete
- Až desať európskych členov NATO minulo minimálne 2 percentá HDP na armádu
Vojna na Ukrajine si okrem tisícok mŕtvych, nemalé percento z nich nevinných civilistov, škôd na majetku, infraštruktúre, nehovoriac o ďalekosiahlych ekonomických, sociálnych či psychologických dopadoch, vyžaduje obrovské finančné výdavky.
Londýnsky think tank International Institute of Strategic Studies (IISS) v týchto dňoch vydal už 65. edíciu Vojenskej rovnováhy, každoročného zhodnotenia globálnych vojenských spôsobilostí a obrany. Toto najnovšie vydanie ukazuje, že ruská invázia na Ukrajinu rozpútala záplavu výdavkov na obranu naprieč celým svetom, pričom väčšina z nich pochádza od nepriateľov najrozsiahlejšej krajiny sveta.
Rusko súčasné tempo vydrží nanajvýš 2 či 3 roky
Renomovaný portál Politico zdôrazňuje, že Rusko vynakladá približne jednu tretinu svojho rozpočtu na obranu, ale neudržateľným tempom míňa zbrane, muníciu, ale aj jednotky.
Britský The Guardian podotýka, že v minulom roku Rusko prišlo o asi 1 120 bojových tankov a približne 2-tisíc obrnených bojových vozidiel. Putinovo Rusko bude schopné udržať svoje vojnové úsilie na Ukrajine ešte „dva až tri roky“, tvrdí generálny riaditeľ IISS Bastian Giegerich.
„Celkové vojenské výdavky momentálne predstavujú jednu tretinu jeho štátneho rozpočtu a teraz dosiahnu 7,5 % HDP, čo signalizuje zameranie sa na vojnové úsilie. Avšak pri tom bude musieť obetovať kvalitu kvantite,“ dodal.
Portál Defense News informuje, že podľa najnovšej správy od februára 2022, kedy Rusko spustilo rozsiahlu inváziu na Ukrajinu, sa straty na bojových vozidlách Moskvy blížili k 8 800, z čoho viac ako 3 000 tvorili tanky.
„Aby sme to uviedli do perspektívy, straty na bojových poliach Ruska sú väčšie ako tie, ktoré utrpelo, keď v roku 2022 spustilo ofenzívu proti Ukrajine. Podľa nášho odhadu bude Rusko schopné pokračovať v útoku na Ukrajinu pri súčasnej miere opotrebovania ďalšie 2-3 roky a možno aj dlhšie,“ uviedli autori štúdie, ktorí zároveň ale zdôraznili, že Moskva bola schopná dopĺňať zásoby rýchlosťou 100 tankov za mesiac, hoci ich kvalita bola nižšia, čiastočne preto, že mnohé boli vyradené zo skladu.
Problém so zvyšovaním vojenskej kapacity
Globálne výdavky na obranu sa v roku 2023 zvýšili o 9 percent a presiahli 2 miliardy eur, pričom členské krajiny NATO minuli viac ako polovicu tejto sumy, spomedzi nich vedú USA s obrovským náskokom. V Európe krajiny zvýšili výdavky na pomoc Ukrajine, ktorej domáci obranný priemysel bol vážnym spôsobom poškodený vojnou.
Napriek všetkým novým výdavkom existuje problém so zvyšovaním vojenskej výrobnej kapacity Západu. IISS vo svojej správe uviedla, že EÚ je na dobrej ceste nesplniť svoj cieľ dodať Ukrajine 1 milión 155-milimetrových delostreleckých granátov do marca.
Nehľadiac na tento problém, pokračujúca ruská vojna proti Ukrajine prinútila viac európskych krajín splniť svoj obranný cieľ NATO vynaložiť na armádu aspoň 2 percentá HDP. Podľa predloženej správy tento cieľ minulý rok dosiahlo 10 európskych spojencov NATO, v roku 2014 to boli iba dvaja.
Čo sa týka samotnej Ukrajiny, The Guardian uvádza, že jej obranný rozpočet sa v roku 2023 zvýšil takmer deväťkrát na cca 28 miliardy eur, čo je číslo bez zahraničných darov, zatiaľ čo Rusko zvýšilo svoje vojenské výdavky v roku 2023 na 101 miliardy eur a plánuje ďalšie zvýšenie.
Celkovo sú Spojené štáty s rozpočtom 843 miliárd eur v roku 2023 krajinou s jednoznačne najväčším výdavkami na armádu, a zároveň je to viac ako ďalších 15 krajín dohromady, vrátane druhej Číny a tretieho Ruska.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: Defense News, Politico, IISS, The Guardian