Rusi vyrabovali Černobyľ. V elektrárni sa správali príšerne, spomína sa jadrový terorizmus

  • Ruské jednotky dobyli Černobyľ ešte na začiatku vojny
  • Ukazuje sa, že odtiaľ ukradli dôležitý materiál
  • Mohli tak navodiť problémy aj sami sebe
Černobyľ
Flickr/Ian Bancroft Flickr/Just Click's With A Camera
  • Ruské jednotky dobyli Černobyľ ešte na začiatku vojny
  • Ukazuje sa, že odtiaľ ukradli dôležitý materiál
  • Mohli tak navodiť problémy aj sami sebe

Ruské armádne jednotky počas invázie ničia a rabujú ukrajinské kultúrne pamiatky. Ich snahou je vymazať Ukrajinu z učebníc dejepisu a privlastniť si jej prastaré artefakty, keďže v Putinových očiach Ukrajina nikdy nebola suverénnym štátom. 

Tieto krádeže však nekončia pri múzeách a galériách. BBC informuje, že ďalším terčom ruských lúpeží sa stala neslávna bývalá atómová elektráreň v Černobyle. Podľa informácií z Ukrajiny ruské jednotky vyrabovali alebo poškodili viac ako tisíc počítačov v černobyľskej fabrike. Taktiež odtiaľ ukradli nákladné autá a dozimetre uvádzajúce mieru ionizačného žiarenia.

Takéto kroky môžu ohroziť celoeurópsku bezpečnosť. Keď sa v tejto atómovej elektrárni v roku 1986 odohrala havária, pocítili to spočiatku nič netušiaci obyvatelia Ukrajiny, Ruska, Bieloruska, celej východnej Európy, časti strednej Európy ale i Škandinávie. Rusko totiž výbuch a roztavenie reaktoru, pri ktorom sa uvoľnil extrémne nebezpečný rádioaktívny mrak, zatajilo.

Momentálne vyzerá byť situácia pod kontrolou

Tím z Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (IAEA) OSN práve ukončil návštevu Černobyľu a jeho okolitej uzavretej zóny s rozlohou 2 700 kilometrov štvorcových.

Informačný riaditeľ Černobyľu po krádežiach situáciu upokojoval. Uviedol, že jadrová technológia a zariadenie ostali bez poškodenia. Ohľadom rádioaktívnej bezpečnosti tvrdí, že je „všetko v poriadku“. Avšak straty spôsobené ruskou okupáciou dosahujú hodnotu vyše 51 miliónov eur.

Rusku sa podarilo elektráreň obsadiť už na začiatku invázie. Podľa portálu The Star ju okupovali približne 5 týždňov a opustiť ju mali 31. marca. Po odchode vojsk sa však začali objavovať svedectvá, podľa ktorých bolo ruské správanie v priestoroch najväčšej nukleárnej nehody v histórii skutočne neracionálne. 

Na riziko radiácie nedbali a údajne sa pred ním vôbec nechránili. Avšak azda najabsurdnejšie správanie zaznamenali v dvoch laboratóriách. Ruské jednotky podľa Ukrajincov vstúpili do úložiska zdrojov ionizujúceho žiarenia v laboratóriu Ecocentre a „ukradli a poškodili 133 zdrojov s celkovou aktivitou asi sedem miliónov becquerelov“.

Ukrajinská štátna agentúra tieto skutky označuje za jadrový terorizmus. Má to byť porovnateľné so 700 kilogramami rádioaktívneho odpadu s prítomnosťou beta a gama žiarenia.

„Takýmito činmi by si prebrali Darwinovu cenu z rúk tých rasistov, odsúdených na záhubu, ktorí sa nadýchli prachu Červeného lesa,“ uviedla agentúra. Toto ocenenie totiž každý rok získavajú špecialisti, ktorí sa „odstránia z genofondu“ nerozumným až absurdným zabitím alebo sterilizáciou.

Ukrajinci spočiatku zaznamenali zvýšenú radiáciu

Ukrajinský úrad pre jadrovú energiu po dobytí elektrárne v Černobyle uviedol, že zaznamenal zvýšenú mieru radiácie v jej oblasti, písali sme o tom aj my. Dôvodom nárastu radiácie bol podľa odborníkov pohyb veľkého množstva ťažkej vojenskej techniky okolo elektrárne. Následne sa zrejme preto do ovzdušia uvoľnil rádioaktívny kontaminovaný prach.

Radiačné miesta vznikli v „černobyľskej uzavretej zóne“. Vedenie elektrárne to kladie za vinu ruskej vojenskej činnosti a kopaniu zákopov.

Jevhen Kramarenko, šéf agentúry pre uzavretú zónu, uviedol, že cez nebezpečnú oblasť prešli tisíce ruských vozidiel vrátane tankov. Informoval, že Rusko umiestnilo v Černobyle viac ako 1 000 vojakov.

Momentálne však tím z IAEA tvrdí, že „poskytol podporu svojim ukrajinským partnerom v oblasti radiačnej ochrany, bezpečnosti spravovania odpadu a jadrovej bezpečnosti“. Ukrajinský jadrový inšpektorát potvrdil, že úroveň radiácie v černobyľskej oblasti je v súčasnosti bezpečná.

Podľa riaditeľa černobyľskej elektrárne Valerija Sejdu už Ukrajinci taktiež odmínovali oblasť a zlikvidovali zanechanú muníciu. Opravy poškodených zariadení sa podľa jeho slov začali, ale momentálne je naliehavé zabezpečiť bezpečné zaobchádzanie s rádioaktívnym odpadom a vyhoreným jadrovým palivom.

Zdroje: BBC, The Star, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá