Rusi využívajú extra účinnú taktiku, zaručuje im stovky úspešných útokov, tvrdí Ukrajina. Majú v nej byť zapletené USA

  • Ukrajinci sú rozhorčení a frustrovaní
  • Ukrajinský predstaviteľ je presvedčený, že USA poskytujú Rusom satelitné snímky
  • Všetko sa malo začať v marci 2022
Satelitný snímok
Twitter/Jarek
  • Ukrajinci sú rozhorčení a frustrovaní
  • Ukrajinský predstaviteľ je presvedčený, že USA poskytujú Rusom satelitné snímky
  • Všetko sa malo začať v marci 2022

Renomovaný magazín The Atlantic uvádza, že začiatkom tohto mesiaca bol Volodymyr Zelenskyj nezvyčajne rozladený  kvôli tomu, že USA nedokázali dodať protiraketové a protidronové systémy. 2. marca pritom zabila strela v Odese dvanásť ľudí, z toho päť detí.

„Svet má dostatok systémov protiraketovej obrany. Debaty o financovaní zabránili dodaniu týchto systémov. Odloženie dodávok zbraní na Ukrajinu, systémov protiraketovej obrany na ochranu našich ľudí, vedie, žiaľ, k takýmto stratám,“ povedal. 

Iní členovia ukrajinskej vlády vyjadrili ešte hlbšiu frustráciu – čo ak Američania okrem toho, že neposielajú obrannú pomoc Ukrajine, posielajú aj útočnú pomoc Rusku?

Práve pre vyššie uvedený americký portál nemenovaný ukrajinský predstaviteľ uviedol, že je presvedčený o tom, že ruské útoky na veľké vzdialenosti riadenými strelami, ktoré patria medzi najdrahšie zbrane v nejadrovom arzenáli Ruska, sú zamerané pomocou satelitných snímok poskytovaných americkými spoločnosťami.

Vzhľadom na počet záberov nemôže ísť o náhodu

Portál IT community píše, že podľa zdroja je postupnosť jasná: satelit zhotovuje snímky miesta a o niekoľko dní či týždňov doletí raketa. Niekedy iný satelit získa ďalšie snímky neskôr, možno na kontrolu rozsahu poškodenia. „Počet udalostí, kde po snímkach nasledujú zásahy, je príliš vysoký na to, aby išlo o náhodu,“ podotkol zdroj.

Firmy majú archív objednaných fotografií s dátumami a súradnicami, kde je možné si prezrieť desaťtisíce fotografií územia Ukrajiny a všimnúť si vzory. Napríklad v týždni pred 2. aprílom 2022, asi mesiac po začatí rozsiahlej ruskej invázie, americké spoločnosti najmenej deväťkrát požiadali o snímky vzdialeného letiska neďaleko Myrhorodu a práve 2. apríla ho zasiahli rakety.

Nasledujúci týždeň si niekto opäť vyžiadal snímky letiska. Satelitné dokumentácie tiež predchádzali útokom na Ľvov pred 26. marcom 2022, kedy niekto nariadil satelitu, aby skontroloval továreň na obrnené vozidlá, ktorá bola zasiahnutá. Koncom januára 2024 niekto poveril komerčnú satelitnú spoločnosť, aby urobila čerstvé snímky Kyjeva tesne predtým, ako mesto zasiahol raketový útok. Podobných prípadov sú podľa The Atlantic stovky.

Americké spoločnosti spoluprácu s Ruskom popierajú

Námestníčka ukrajinského ministra obrany Katerina Chernorenko verí, že existujú stovky takýchto príkladov, kedy tretie strany získavajú produkt od lídrov na trhu. Ukrajina sa domnieva, že ministerstvo obrany USA zdieľa rovnaký názor.

Zatiaľ čo americké spoločnosti tvrdia, že prestali spolupracovať s Ruskom ihneď po jeho rozsiahlej invázii, Kyjev je presvedčený, že Kremeľ dostáva do rúk ich produkt na plánovanie bombardovania ukrajinských cieľov. Ozbrojené zložky Ukrajiny tvrdia, že monitorujú ruské satelity, ktorých technické možnosti sú obmedzené.

Iný zdroj, špecialista na satelitné snímky, pre The Atlantic povedal, že porovnal žiadosti o fotografie Ukrajiny s následnými ruskými raketovými útokmi a len počas prvého roka vojny identifikoval viac ako 350 pravdepodobných prípadov.

Povedal, že problémom nie sú obrázky kupované priamo od satelitnej spoločnosti, ale opätovný predaj materiálu, pre ktorý v súčasnosti existuje len málo kontrol.

„Dáta naznačujú, že Rusi skutočne robia to, z čoho ich Ukrajinci podozrievajú,“ cituje spravodajského odborníka na geospaciálnu rozviedku Jack O’Connor z Johns Hopkins University The Atlantic. 

Tento magazín tvrdí, že si vyžiadal a získal najnovšie fotografie mesta Záporožie v prvej línii od predajcu, ktorý ponúka snímky Planet Lab. Ich reportér uviedol, že po poskytnutí svojho mena a informácií o kreditnej karte dostal o niekoľko minút fotografiu vo vysokom rozlíšení.

Zdroje: Kyiv Post, The Atlantic, IT Community 

Najnovšie videá

Trendové videá