Rusi vyvíjajú armádu robotov, laserov a torpéd riadenú umelou inteligenciou ako zo sci-fi. Pomáhať im má Čína

  • Rusko vyvíja armádu anonymných bojových prostriedkov, ktoré využívajú umelú inteligenciu
  • S vývojom tých zbraní, ktoré môžu vyzerať ako zo sci-fi filmu má Rusku pomáhať komunistická Čína
  • Rusi majú mať vo svojom arzenáli bezpilotné vozidlá, torpéda, strely či dokonca lasery
  • „To bola pred 20 rokmi iba fikcia,“ uviedol ruský minister obrany Sergej Šojgu, „teraz je to realita“
Putin-Sin ti
TASR/AP, Valeriy Sharifulin, Alexander Zemlianichenko
  • Rusko vyvíja armádu anonymných bojových prostriedkov, ktoré využívajú umelú inteligenciu
  • S vývojom tých zbraní, ktoré môžu vyzerať ako zo sci-fi filmu má Rusku pomáhať komunistická Čína
  • Rusi majú mať vo svojom arzenáli bezpilotné vozidlá, torpéda, strely či dokonca lasery
  • „To bola pred 20 rokmi iba fikcia,“ uviedol ruský minister obrany Sergej Šojgu, „teraz je to realita“

Rusko vyvíja armádu anonymných bojových prostriedkov, ktoré využívajú umelú inteligenciu. S vývojom tých zbraní, ktoré môžu vyzerať ako zo sci-fi filmu má Rusku pomáhať komunistická Čína, uvádza Newsweek.

Satelitné snímky ukazujú čoraz väčšiu aktivitu Ruska na Arktíde. Testuje tam „superzbraň“, ktorá robí rádioaktívne cunami

Kľúčový partner – Čína 

Na spoluprácu a jej rozsah upozorňuje správa „Umelá inteligencia a autonómia v Rusku“, ktorú vypracovala nezisková analytická skupina CNA. Analytici úzko spolupracovali s americkým Pentagónom. Je to vôbec prvá správa, ktorá skúma rozsah a pokrok Ruska pri využívaní umelej inteligencie.

„Ruskí vojenskí stratégovia kladú dôraz na stanovenie toho, čo označujú ako„ informačnú prevahu na bojisku,“ píše sa v správe „technológie vylepšené pomocou umelej inteligencie sľubujú, že využijú údaje dostupné na modernom bojisku na ochranu vlastných síl Ruska a zároveň zoberú túto výhodu protivníkovi. “

Experimenty s umelou inteligenciou na bojisku sú kontroverzné a vyvolávajú etické otázky. Rusku výrazne s umelou technológiou a špičkovými technológiami pomáha Čína, ktorú správa označuje ako „kľúčového partnera.“

Táto spolupráca je súčasťou širšieho strategického partnerstva medzi ruským prezidentom Vladimirom Putinom a čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom a ich krajinami. Vzťahy oboch krajín sa prehĺbili a posilnili aj vďaka sankciám Spojených štátov a Európy voči nim.

Samuel Bendett, ktorý pomáhal správu vypracovať, uviedol pre Newsweek, že veľká časť spolupráce Moskvy a Pekingu prebiehala mimo rezortu obrany. „Väčšina dôsledkov tohto vzťahu je viditeľná v civilnej sfére – v high-tech sektore a akademickej spolupráci v oblasti výskumu a vývoja,“ uviedol Bendett pre Newsweek.

„Zároveň existujú dôkazy o rastúcich dvojstranných kontaktoch v armáde všeobecne, napríklad o účasti na cvičeniach na strategickej úrovni, ako je vojenské cvičenie Vostok, na ktorých prebiehala spolupráca v oblasti velenia a riadenia.“

Ďalší spoluautor správy Jeffrey Edmonds vysvetlil, že ich spolupráca v armáde sa stáva nielen hlbšou, ale aj tajnejšou.

Putin: Moskva nepriateľom „ vyrazí zuby, aby nemohli hrýzť“. Američanom radí, aby dali ruky preč od Arktídy

Dve desiatky platforiem, ktoré sú „zbrane budúcnosti“

Správa poukazuje, že zoznam asi dvoch desiatok platforiem vyvíjaných ruskou armádou, ktoré obsahujú určitý stupeň umelej inteligencie alebo autonómie. Patria sem vozidlá zeme, vzduchu a mora, ako aj špecializované míny, dokonca aj plaformy ako zo sci-fi filmov antropomorfný robot, ktorý je schopný ovládať duálne zbrane, riadiť autá a cestovať do vesmíru.

zdroj: Twitter/Andrei_bt

Pred niekoľkými dnami ruský minister obrany Sergej Šojgu oznámil, že Rusko začína vyrábať roboty s autonómnymi schopnosťami. „Nie sú to len niektoré experimentálne prototypy, ale roboty, ktoré môžeme skutočne ukazovať v sci-fi filmoch, pretože môžu bojovať sami,“ uviedol minister a autonómne zbrane nazval „zbrane budúcnosti,“ informuje ruská štátna propagandistická televízia Russia Today, ktorá sa odvoláva na rádio Zvezda.

Vozidlá, torpéda, strely aj lasery 

Rusko má vo výzbroji prvú robotickú jednotku s bezpilotnými vozidlami Uran-9. Vozidlo má slúžiť na ochranu pechoty pred nepriateľskou paľbou, ale je schopný bojovať i proti pechote, obrneným vozidlám a dokonca aj proti iným tankovým jednotkám. Vozidlá boli nasadené v Sýrii, kde však dosiahli nepresvedčivé výsledky.

Veľkú obavu Západu vyvoláva Poseidon 2M39, ktorého vývoj a testovanie mal údajne požadovať sám ruský prezident Vladimir Putin. Ide o bezpilotné utajené torpédo poháňané jadrovým reaktorom, ktoré by malo byť schopné prekonať pobrežnú obranu bez toho, aby ho zaznamenala.

Torpédo má mať megatonové bojové hlavice, ktoré by mali byť schopné spôsobiť rádioaktívne vlny, ktoré spôsobia, že pobrežné ciele budú celé desaťročia po zásahu neobývateľné. CNN informuje, že ešte v novembri 2020 Christopher A Ford, ktorý bol vtedy námestníkom ministra zahraničia pre medzinárodnú bezpečnosť uviedol, že Poseidon je navrhnutý tak, aby „zaplavil pobrežné mestá USA rádioaktívnymi vlnami cunami“.

Ďalšia supertajná zbraň sa testuje sa na Arktíde. Je ňou protilodná hypersonická riadená strela Tsirkon. Riadená strela má byť v testovacej fáze. Newsweek spomína aj hypersonické zosilňovacie-kĺzavé vozidlo Avangard, a hypersonickú raketu na odpálenie vzduchom Kinzhal.

Podľa Šojgua má Rusko plány aj s laserovými zbraňami. „To bola pred 20 rokmi iba fikcia,“ cituje Russia Today ministra „teraz je to realita.“ Ruská armáda má mať vo výzbroji laserovú zbraň. „Peresvet“, tajné laserové delo, ktorého existenciu mal odhaliť Putin už v roku 2018. Podrobnosti o zbrani nie sú známe ale má byť schopná zostreliť lietadlá alebo riadené strely.

Správa CNA uvádza, že zbrane zahŕňajú aj umelú inteligenciu a automatizované funkcie, čo ich robí ešte nebezpečnejšími.

Vzťahy medzi Kremľom a Pekingom prekvitajú 

Problém však pre Rusko môžu byť obmedzené hospodárske zdroje. Rusko má pomerne malú ekonomiku, ktorá sa môže rovnať napríklad Taliansku alebo ekonomike štátu New York. Rusko je závislé na prírodných zdrojoch a ich nákupu z Európy. Výhodou je preto spolupráca s Čínou.

Spojené štáty si uvedomujú hrozbu, ktoré tieto dve krajiny predstavujú preto podnikli kroky, ktorými chcú regulovať umelú inteligenciu a autonómiu na bojisku.

zdroj: TASR/AP, Valeriy Sharifulin

„Myslím si, že akékoľvek stratégie USA na zatĺkanie klinov alebo na oddelenie Ruska a Číny sú neuveriteľne ťažké a ťažko predstaviteľné,“ uviedol Edmonds pre Newsweek. „Nie som si tiež istý, či je väčšia spolupráca (USA a Ruska) v oblasti umelej inteligencie skutočne niečo, čo ovplyvní súčasné trajektórie.“

V minulosti Rusko aj USA spolupracovali aj na poli umelej inteligencie. Teraz medzi Washingtonom a Kremľom panujú veľmi napäté vzťahy, ktoré zapríčinil nástup Bidenovej administratívy, vmiešavanie sa Ruska do vnútorných záležitosti USA ako sú voľby, hackerské útoky, napätie na Ukrajine či na Arktíde, či kauza Vrbětice.

Naopak vzťahy medzi Pekingom a Kremľom prekvitajú. „Dá sa povedať, že rusko-čínske vzťahy dosiahli najvyššiu úroveň v histórii,“ uviedol Putin na virtuálnom ceremoniáli začiatkom tohto roka.

Zdroje: Newsweek, CNA, CNN, Russia Today

Najnovšie videá

Trendové videá