Rusi vyvíjajú vakcínu proti COVID-19 extrémne rýchlo, už o pár týždňov chcú očkovať svet
- Rusi sa považujú za svetovú veľmoc vo vývoji vakcín, preto chcú byť aj teraz prví na svete
- Hovorí sa, že rýchly vývoj je na úkor dôsledného testovania
- Rusi sa považujú za svetovú veľmoc vo vývoji vakcín, preto chcú byť aj teraz prví na svete
- Hovorí sa, že rýchly vývoj je na úkor dôsledného testovania
Rusi sa chcú zapísať do koronavírusových kuloárov ako prví, ktorí dali svetu vakcínu. Ako informoval portál NBC News, snažia sa vyprodukovať takú, ktorá by bola dostupná už za niekoľko týždňov. Obraňujú sa tým, že ako krajina boli pri vývoji účinných očkovacích látok stále vo vedení.
Vyvinúť vakcínu trvá niekoľko rokov, niekdy dokonca desaťročí. Vedci z amerických univerzít a súkromných laboratórií predpokladajú, že v polovici budúceho roka by mala byť jedna na svete. Znamená to rok o pol vývoja od prvého potvrdeného prípadu nákazy novým koronavírusom v čínskej Wu-chane.
To, či bude takáto vakcína vôbec účinná, nikto netuší. Podľa slov britského denníka bbc.com, existujú aktuálne štyri mutácie vírusu.
Tá, ktorú vyvíjajú Rusi, má podľa slov šéfa štátneho investičného fondu (RDIF) základ v očkovacej látke, ktorú pred piatimi rokmi vyvinuli na boj s ebolou. Táto vakcína by mala fungovať, pretože je navyše vylepšenou verziou tej, ktorú navrhli v roku 2012 pre vírus, ktorý sa šíril na Strednom východe. Išlo rovnako o respiračné ochorenie.
Ak Rusi hovoria o skorom nástupe vakcíny na trh, myslia tým už september tohto roku. Následne potom plánujú produkovať niekoľko stoviek tisíc dávok mesačne a k začiatku budúceho roka by sa podľa slov Denisa Manturova, ruského ministra zahraničného obchodu, mali vyšplhať až na niekoľko miliónov.
Farmaceutická spoločnosť AstraZeneca, ktorá sa venuje vývoju vakcíny a prisľúbila dostatočné množstvo dávok pre všetky členské štáty Európskej únie vrátane Slovenska, sa plánuje do konca roka dostať so svojou vakcínou na trh. Aktuálne sa nachádzajú v niekoľkej testovacej fáze a oxfordskí vedci pracujú na jej zdokonaľovaní. Podobne ako v prípade Ruska, ani tu sa nevie, či bude očkovacia látka účinná.
Švédsko-britská farmaceutická spoločnosť sa tak v prípade neúspechu vakcíny vystavuje veľkej finančnej ujme.
Rozdiel medzi ruskou vakcínou a tou z Oxfordskej univerzity je v tom, že zatiaľ čo západ ju testoval na zvieratách, konkrétne opiciach, Rusi použili ľudské adenovírusy. Všetci veria, že Rusi vakcínu poriadne otestujú skôr, než ju komukoľvek aplikujú. Takýto rýchly proces vývoja však podľa amerického experta doktora Anthonyho Fauci neveští nič dobré.
Ruský minister zdravotníctva však potvrdil, že vakcína prešla niekoľkými fázami testovania a je pripravená na použitie. Michail Muraško to potvrdil cez víkend médiám.
Koncom septembra by sa mali prípravy ukončiť a svet môže podľa Rusov očakávať masívne očkovanie už v októbri.
Čítajte viac z kategórie: Koronavírus
Zdroje: nbcnews.com, bbc.com