Rusi začali masovú výrobu superbomby, ktorá môže Ukrajine riadne zavariť. Má to však háčik
- Rusi tvrdia, že do masovej produkcie vstúpila letecká puma FAB-3000
- Má hrozivé parametre, ktoré by mohli Ukrajine ublížiť
- Jej nasadenie je problematické
- Rusi tvrdia, že do masovej produkcie vstúpila letecká puma FAB-3000
- Má hrozivé parametre, ktoré by mohli Ukrajine ublížiť
- Jej nasadenie je problematické
Prednedávnom navštívil ruský minister obrany Sergej Šojgu závod na výrobu munície v Nižnom Novgorode. Pri tejto príležitosti bola ministrovi ukázaná aj výroba staronovej leteckej pumy, ktorá sa má dostať do masovej produkcie. Ide o trojtonovú gravitačnú bombu FAB-3000, ktorá by na Ukrajine mohla významne zamiešať karty.
FAB-3000 je väčšou sestrou FAB-500, FAB-1000 a FAB-1500, ktoré používa ruské letectvo na bombardovanie ukrajinských pozícií. Práve táto munícia prispela k ústupu Ukrajincov z Avdijivky, kde ich zasahovala nonstop.
Gravitačnú pumu FAB-3000 používali Rusi pri bombardovaní Mariupola. Bomba má obrovskú silu a dokáže zlikvidovať aj železobetón s hrúbkou cez 2 metre. Samotná hlavica váži 1,2 tony. Črepiny z bomby môžu zasiahnuť ciele na vzdialenosť cez 240 metrov a výbuch samotnej explózie je cez 45 metrov, pričom zanechá kráter hlboký 15 metrov.
Problémom je nosič i konverzná sada pre FAB-3000
Aj keď to znie ohromne, tento typ munície naráža na viacero prekážok. FAB-3000 momentálne dokáže niesť len bombardér Tupolev Tu-22.
Defense Express pripomína, že Ruská federácia má obmedzené množstvo týchto lietadiel. Na papieri má letuschopných 60 strojov, od začiatku ruskej invázie na Ukrajine boli zostrelené dva kusy.
Ruské vzdušné sily ich používajú veľmi obmedzene, lebo sa obávajú zostrelenia. A práve v tom spočíva tento háčik, keďže ide o gravitačnú nenavádzanú „hlúpu“ bombu, musí byť spustená neďaleko cieľa. To by ruských pilotov zbytočne vystavovalo hrozbe nepriateľskej protivzdušnej obrany a zvyšovalo ich šance na zostrelenie.
Rusi tvrdia, že FAB-3000 bude doplnená o takzvanú konverznú sadu, ktorá by ju zmenila z hlúpej bomby na kĺzavú bombu. Konverzná sada používa výsuvné krídla a na navedenie na cieľ využíva ruský navigačný systém GLONASS.
Russian Defense Minister Sergei Shoigu checked the fulfillment of the state defense order at defense industry enterprises in Nizhny Novgorod Region. The production of the FAB-3000 can be seen, and the footage also shows a comparison of the size of the FAB-1500 and 3000. pic.twitter.com/6o3L0M6KDh
— Andrei_bt (@AndreiBtvt) March 21, 2024
Tieto sady využívajú aj ďalšie bomby ako FAB-1500, ktoré vďaka nim dosahujú dolet 70 kilometrov. Ruskí piloti tak môžu odpaľovať muníciu z relatívne bezpečnej vzdialenosti.
Konverzná sada nie je zrejme kompatibilná s FAB-3000. Pre takú veľkú váhu budú musieť prispôsobiť sety, čo nie je nesplniteľná úloha, ale ruským inžinierom zaberie čas.
Ďalším problémom je, že FAB-3000 nemá okrem Tu-22 žiadny kompatibilný nosič. Ruské médiá síce hovoria, že pumu bude môcť niesť aj bombardér Suchoj Su-34, ale Forbes uvádza, že je to nepravdepodobné. Muníciu by zrejme dokázala uniesť, no problémom je veľkosť bomby, ktorá sa nemusí zmestiť pod jeho krídla.
Väčšou hrozbou sú FAB-1500, tie spôsobujú veľké škody a pokles morálky
Väčšou hrozbou aspoň na teraz ostávajú bomby FAB-500, FAB-1000 a FAB-1500. Tie neustále bombardujú ukrajinské pozície. V minulosti ich Ukrajinci skúšali presunúť do predných línií, vďaka čomu sa im údajné podarilo zostreliť 13 ruských Suchojov za 13 dní.
Následne ale bola batéria protivzdušnej obrany Patriotov odhalená a minimálne dva odpaľovače zničené. To Ukrajincov odradilo od podobných experimentov.
Modifikované pumy spôsobujú nielen veľké straty v radoch Ukrajincov, ale aj veľký pokles morálky.
„Vyvíja to veľký tlak na morálku vojakov. Nie všetci naši chalani to dokážu vydržať. Zatiaľ sú viac-menej zvyknutí na FAB-500, ale FAB-1500 je peklo,“ uviedol pre CNN vojak 46. samostatnej ukrajinskej leteckej brigády.
Ukraine urgently needs to counter Russian glide bombs.
Large craters around a captured Ukrainian position in the Donetsk region show that it was pounded by multiple heavy bombs, including an unexploded FAB-500. pic.twitter.com/tJquqCJc33— Roy🇨🇦 (@GrandpaRoy2) March 26, 2024
Bomby spôsobujú nielen smrť vojakov, ale aj vážne zranenia ako pomliaždeniny alebo otras mozgu. Rusi ich používajú hlavne na vytváranie tlaku v Donecku a boli jednou z príčin, prečo Avdijivka padla. Len za 48 hodín malo ruské letectvo zhodiť na obec 250 bômb FAB-1500.
Zlou správou je, že Rusi majú množstvo tejto munície, ktorá pochádza ešte z čias Sovietskeho zväzu. Jediné, čo k tomu potrebujú, je konverzná sada, ktorej výroba je limitovaná, no napriek tomu dosahuje čísla, vďaka ktorým dokáže efektívne terorizovať Ukrajinu.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: Defense Express, Forbes, CNN