Rusi zaútočili na cieľ 150 kilometrov od Slovenska. Strely vraj leteli „ultranízkou“ rýchlosťou
- Rusi opätovne zaútočili na letisko Ivano-Frankivsk, na ktoré už útočili v prvý deň invázii. Zaútočili i na letisko v meste Luck
- Letisko sa nachádza len 150 kilometrov od Slovenska. Nachádzať sa na ňom má množstvo stíhačiek MiG-29
- Rusko tvrdí, že obe letiská vyradilo z prevádzky. Ukrajina zatiaľ tieto tvrdenia nepotvrdila ani nevyvrátila
- Varovné systémy sirén nemali fungovať v oboch mestách. Starosta si myslí, že preto, lebo rakety leteli nezvyčajne pomaly
- Rusi opätovne zaútočili na letisko Ivano-Frankivsk, na ktoré už útočili v prvý deň invázii. Zaútočili i na letisko v meste Luck
- Letisko sa nachádza len 150 kilometrov od Slovenska. Nachádzať sa na ňom má množstvo stíhačiek MiG-29
- Rusko tvrdí, že obe letiská vyradilo z prevádzky. Ukrajina zatiaľ tieto tvrdenia nepotvrdila ani nevyvrátila
- Varovné systémy sirén nemali fungovať v oboch mestách. Starosta si myslí, že preto, lebo rakety leteli nezvyčajne pomaly
Po dvoch týždňoch od začiatku ruskej invázie na Ukrajine sa ruské pozemné jednotky zdajú byť zaseknuté na mieste. Napriek snahe Ruska zatiaľ nezaznamenali žiadny výrazný úspech. Mestá ako Kyjev, Charkov, Odesa aj už takmer úplne zbombardovaný Mariupoľ stále vzdorujú.
Rusi sa preto čoraz viac uchyľujú k používaniu delostrelectva, kým vo štvrtok bolo zasiahnuté mesto Mariupoľ a nemocnica s pôrodnicou, v piatok útočili znova i na vojenské ciele.
Rusi opätovne zaútočili na letisko Ivano-Frankivsk, na ktoré už útočili v prvý deň invázie. Letisko sa nachádza len 150 kilometrov od Slovenska. Rusi vo vyhlásení uviedli, že „spustili vysoko presný útok na veľké vzdialenosti“. Okrem letiska v Ivano-Frankivsk bolo zaútočené aj na letisko Luck, ktoré sa nachádza v blízkosti poľských hraníc, uvádza agentúra Reuters.
Útočili na MiG-y, ktoré ukrajinské vzdušné sily skladovali ďaleko od ruských a bieloruských hraníc
V prípade letiska Ivano-Frankivsk mohli Rusi mieriť na ukrajinské stíhačky MiGy-29 alebo na pristávaciu dráhu. Novinár Will Kinton tvrdí, že „letisko je pravdepodobne jednou z posledných operačných veľkých základní Ukrajinských vzdušných síl“.
Má výbornú polohu, čo najďalej od Ruska a Bieloruska, pričom je blízko hraníc Slovenska, Maďarska a Poľska, ktoré sú všetko členskými štátmi Severoatlantickej aliancie.
Rusko tvrdí, že obe letiská vyradilo z prevádzky. Ukrajina ani mestá zatiaľ tieto tvrdenia nepotvrdili a ani nevyvrátili. Starosta mesta Lucka Ihor Polishchuk na sociálnej sieti vyzval občanov, aby nezverejňovali videá a fotografie letiska. „Pretože nepriateľ všetky tieto správy sleduje. Ide o doplňujúcu informáciu pre nepriateľa,“ uviedol starosta.
Mesto Luck malo menej šťastia, hlásený je minimálne jeden mŕtvy, uvádza CNN. „Tri rakety zasiahli naše vojenské letisko. Je jeden mŕtvy. Informácie o zranených sa objasňujú,“ uviedol starosta.
V oboch mestách mal zlyhať varovný systém sirén. „Ozbrojené sily Ukrajiny to nezapli. Prečo to nezapli? Pretože rakety lietali ultranízkou rýchlosťou alebo z nejakého iného dôvodu, armáda na tom bude pracovať,“ dodal starosta.
Ak Rusko naozaj zasiahlo ukrajinské MiG-29, pre Ukrajinu to môže znamenať bolestivú stratu. Ešte stále disponuje vzdušnou kontrolou nad Ukrajinou, no nedarí sa im posilniť obranu novými stíhačkami.
Poľské MiG-y by výrazne nezlepšili situáciu, naopak riskovali by sme tým eskaláciu, tvrdí Pentagón
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj pri príhovore americkým kongresmanom požadoval lietadlá pre jeho krajinu, na ktoré sú piloti vyškolení. Požadoval ich od krajín východnej Európe, ako je Slovensko alebo Poľsko.
Minister obrany SR Jaroslav Naď uviedol, že to nie je momentálne možné. Poľsko naopak bolo pripravené svoje lietadlá odovzdať americkej strane na leteckej základni Ramstein v Nemecku, ktorá by ich mohla odovzdať do Poľska.
Poľský návrh odmietli Spojené štáty s tým, že sa obávajú, že tento krok by mohol eskalovať situáciu a zatiahnuť do konfliktu Alianciu a jej členské štáty.
„(Lloyd Austin) zdôraznil, že v tejto chvíli nepodporujeme odovzdanie ďalších bojových lietadiel ukrajinským vzdušným silám, pričom tiež nechceme mať tieto stíhačky v držbe,“ uviedol Kirby.
Podľa Kirbyho však tajné služby usúdili, že „odovzdanie stíhačiek MiG-29 Ukrajine môže byť mylne považované za eskaláciu a mohlo by viesť k vážnej reakcii Ruska a následne by sa tak mohli zvýšiť vyhliadky na vojenskú eskaláciu zahrňujúcu NATO“.
Kirby tiež na tlačovej konferencii v Pentagóne dodal, že Spojené štáty si nemyslia, že poľské stíhačky by výrazne zlepšili situáciu v prospech Ukrajiny.
„V súčasnosti sa však domnievame, že poskytnutie ďalších stíhacích lietadiel poskytuje len málo zvýšené schopnosti pri vysokom riziku. Tiež veríme, že existujú alternatívne možnosti, ktoré sú oveľa vhodnejšie na podporu ukrajinskej armády v jej boji proti Rusku. A budeme pokračovať v tejto možnosti,“ povedal Kirby, ktorý dodal, že USA bude pokračovať v zásielke zbraní, akými sú protilietadlové a protitankové strely.
Zdroje: Reuters, CNN, TASR, DOD