Ruská armáda vyvinula horiace plameňomety na boj proti Ukrajine. Mnohí odborníci varujú, že nebudú fungovať
- Ruská armáda vyvinula dron, ktorý chce použiť na Ukrajine
- Dron má obsahovať horiacu kvapalinu
- Ruská armáda vyvinula dron, ktorý chce použiť na Ukrajine
- Dron má obsahovať horiacu kvapalinu
Portál defensenews.com informuje, že ruskí vojaci tvrdia, že vyvinuli plameňometné bezpilotné lietadlo, ktoré má byť určené na boj proti ukrajinským dronom. Odborníci však uvádzajú, že tento plameňomet nebude účinný.
Ešte počas 14. novembra 2024 zverejnili ruské kanály na sociálnej sieti Telegram video. To ukazuje zábery, na ktorých je vidieť bezpilotné lietadlo vybavené horľavou zmesou. Keď sa dron dostal do vzduchu, naokolo vystrelili silné horľavé plamene.
„Zdá sa, že ide o komerčný dron typu kvadrokoptéry, ktorý nesie malú nádrž naplnenú horľavou látkou, pravdepodobne vážiacu okolo jedného alebo dvoch kilogramov, ktorú môže rozprášiť smerom nadol, čím vytvorí efekt plameňometu s účinným dosahom dva až tri metre,“ povedal Federico Borsari, pracovník amerického Centra pre analýzu európskej politiky o videu.
Horiace drony
Odborníci uvádzajú, že dron sa podľa všetkého špecializuje na zacielenie na nepriateľské drony. Samuel Bendett, poradca pre ruskú vojenskú technológiu v Centre pre námorné analýzy, povedal, že vo videu je jasne počuť neidentifikovateľný hlas, ktorý hovorí: „V podstate sme sa pripojili k inému UAV.“ Podľa neho je toto ruské protiopatrenie odpoveďou na ukrajinské vojenské použitie bezpilotných lietadiel FPV.
Niektorí analytici sú však skeptickí voči tomuto plameňometu, keďže dron bude v neustálom pohybe. Je skoro nemožné strieľať kvapalinu za pohybu. „Ak to má tento typ bezpilotného lietadla robiť s iným UAV, musíte zaujať pozíciu a byť veľmi precízni – môže to fungovať proti niektorým, ktoré sa vznášajú na mieste kvôli pozorovaniu, inak ak sa dron pohybuje, bude veľmi ťažké strieľať tento typ kvapaliny na pohybujúci sa cieľ,“ povedal Bendett.
Federico Borsari povedal, že ďalším obmedzením môže byť aj množstvo horľavého roztoku, ktoré sa zmestí do drona. „Keďže dron vypúšťa horľavú kvapalinu a tlak rozprašovacieho mechanizmu sa znižuje, spätné teplo môže poškodiť samotný dron a spôsobiť jeho zrútenie, ak ho operátor nechá vznášať sa,“ poznamenal.
Ukrajina používa americké rakety
Ako sme ťa informovali v našom staršom článku, americký prezident Joe Biden povolil v novembri Ukrajine používať americké rakety. Ide o rakety s dlhým doletom ATACMS na území Ruska. Toto rozhodnutie predstavovalo dramatickú zmenu v doterajšej politike USA.
Administratíva prezidenta Bidena oznámila, že rozhodnutie umožniť Ukrajine nasadiť tieto zbrane je reakciou na „odvážny krok“ Ruska, ktoré do konfliktu zapojilo viac než 10 000 vojakov zo Severnej Kórey. „Rozhodnutie Ruska vrhá nový tieň na konflikt a vyžaduje si adekvátnu odpoveď,“ povedal jeden z amerických predstaviteľov.
Podľa Bidena je tento postup kľúčový na posilnenie ukrajinskej obrany a zároveň na vyslanie jasného signálu Severnej Kórei, že jej podpora Rusku nebude bez následkov. „Chceme, aby Severokórejčania pochopili, že ich vojenské nasadenie bude mať svoju cenu,“ uviedol jeden z Bidenových poradcov.
Tento krok však vyvolal obavy u niektorých poradcov prezidenta Bidena. Niektorí hovorili, že treba byť opatrní. Iní však kritizovali doterajšie prístupy administratívy a vyjadrili sa nasledovne: „Musíme prestať byť paralyzovaní Putinovou rétorikou,“ vyhlásil jeden z podporovateľov tvrdšieho prístupu.
Čítajte viac z kategórie: Politika
Zdroje: defensenews.com, Startitup, Telegram