Putin žije vo vlastnej paranoji, verí, že Zelenskyj je na kokaíne. Ľudia z Kremľa mu pritakávajú len naoko

  • Dokument ruskej novinárky odhaľuje nálady v Kremli. Zo správy vyplýva, že nie každý je nadšený z invázie
  • Niektorí zákonodarcovia ju nečakali, hovoria o apokalypse a opisujú ju ako „svinčík“
  • Putin má byť paranoidný a nahnevaný. Do omylu mal byť uvedený ministrom obrany a poradcami
  • Ruský prezident zahájil inváziu za zlých predpokladov. CIA sa bojí eskalácie násilia
Putin, Ukrajina
SITA/AP, Serhii Nuzhnenko, Darko Vojinovic,
  • Dokument ruskej novinárky odhaľuje nálady v Kremli. Zo správy vyplýva, že nie každý je nadšený z invázie
  • Niektorí zákonodarcovia ju nečakali, hovoria o apokalypse a opisujú ju ako „svinčík“
  • Putin má byť paranoidný a nahnevaný. Do omylu mal byť uvedený ministrom obrany a poradcami
  • Ruský prezident zahájil inváziu za zlých predpokladov. CIA sa bojí eskalácie násilia

Pred týždňom zverejnila ruská novinárka Farida Rustamová na Substacku správu, ktorá podrobne popisuje prostredie z Kremľa v prvom týždni ruskej invázie na Ukrajine. Keďže bola správa v ruštine, k západným médiám sa dostala až teraz, keď bola preložená do angličtiny.

Rustamová v minulosti pracovala v BBC alebo v televízii TV Rain, ktorú po invázii ruské úrady zakázali, pretože informovali o ruskej agresii.

Novinárka, ktorá má mnoho zdrojov v prostredí Kremľa, opísala pochmúrnu náladu ruskej elity. „V hĺbke svojej duše môžu úradníci a zákonodarcovia nesúhlasiť s rozhodnutiami svojich vodcov – ale iba v hĺbke svojej duše. Je len veľmi málo tých, ktorí mu dokážu nahlas protirečiť priamo do tváre,“ napísala novinárka.

Navonok množstvo predstaviteľov s ruskou inváziou súhlasí a tvrdí, že Rusko nemalo na výber a muselo vykonať „vojenskú operáciu“, ktorá má oslobodiť Ukrajinu od „nacionalistov“. V súkromí sa ale vyjadrujú protichodne a postoj k vojne je u nich nejednoznačný.

 „Mnohí z nich sú odradení, vystrašení a robia apokalyptické predpovede,“ opisuje prostredie novinárka. Ďalší zachádzajú ešte ďalej a označujú inváziu anglickým výrazom „clusterf**ck“. Tento výraz nemá na Slovensku jednoznačný preklad. Mohli by sme ho označiť termínom „svinčík“. Slovo má pôvod z vietnamskej vojny a tento termín opisuje nedostatok informácií z terénu a naopak prehnané očakávania vedenia, skrátka, chaos a z neho plynúce chyby.

„Je to debakel či nešťastie spôsobené smrtiacou kombináciou ilúzií, netrpezlivosti a neschopnosti, ktorou sú postihnutí mnohí ľudia na vedúcich pozíciách, najmä ak stoja na čele mocnej, sebavedomej a prestížnej štruktúry,“ opisuje význam slova portál Quartz.

Ruský prezident je urazený a paranoidný 

Mocní v Kremli nie sú „šťastní“ z Putinovho rozhodnutia, mnohí sú v stave „takmer paralýzy“, obávajú sa ekonomických sankcií Západu a ich dosahu na ruskú ekonomiku a súkromný sektor. Všetci svorne tvrdia, že nevedeli o rozhodnutí ruského prezidenta Vladimira Putina spustiť inváziu na Ukrajinu.

Mnohí sa mali domnievať, že v skutočnosti Putin len blafuje a chce získať lepšiu pozíciu vo vyjednávaní so Západom. Informovaný mal byť len najužší okruh: minister obrany Sergej Šojgu, náčelník generálneho štábu Valerij Gerasimov a vedúci predstavitelia kontrarozviedky.

zdroj: AP Photo/Pavel Golovkin

Ďalší zdroj, ktorý novinárka opísala ako Putinovho dobrého známeho, tvrdí, že ruský prezident je presvedčený, že pravidlá hry sú porušené a zničené, pričom sa o to nepričinilo Rusko. Putin má teraz veriť, že ide o boj bez pravidiel.

„Je urazený. Je to paranoja, ktorá dospela až do absurdity,“ hovorí. Putin podľa neho úprimne verí, že aspoň v prvých rokoch svojej vlády sa zo všetkých síl snažil zlepšiť vzťahy so Západom.

Putin mal veriť rečiam o rýchlom dobytí Kyjeva a Zelenskom závislom od kokaínu 

Zdroj tvrdí, že vyhlasovanie Západom Rusko za nepriateľa bolo rok čo rok bezdôvodné, ale zároveň dodáva, že Putin je už pri moci až „príliš dlho.

„Putin teraz vážne verí tomu, čo mu (minister obrany) Šojgu a (náčelník generálneho štábu) Gerasimov hovoria: O tom, ako rýchlo dobyjú Kyjev, že Ukrajinci sa vyhodia do vzduchu, že je Zelenskyj závislý od koksu,“ hovorí zdroj.

Proti invázii ale vystúpilo verejne len málo z poslancov. Verejne inváziu odsúdili len traja poslanci, všetci z komunistickej strany, ktorí kritizovali Putinovo rozhodnutie na sociálnych sieťach.

zdroj: SITA/AP, Mikhail Metzel

Poslanci tvrdia, že boli oklamaní a v skutočnosti požadovali len uznanie Doneckej a Luhanskej „ľudovej republiky“, nie vojnu na celom území Ukrajiny.

Rovnaký názor má byť ale rozšírený medzi poslancami a niektorí mali zvažovať, že sa vzdajú svojho kresla v Dume.

Správa ruskej novinárky len prispieva k celkovému obrazu a ukazuje, že nie každý v Moskve je stotožnený s inváziou. Podobné pochybnosti priniesla i správa od nemenovaného ruského agenta FSB (Federálna bezpečnostná služba Ruskej federácie). Správa ukazuje, že i spravodajská služba má pochybnosti o invázii, na bojisku má vládnuť chaos a spravodajcovia sa tiež obávajú, že i keby Ukrajinu dobyli, neexistuje spôsob, ako ju udržať.

Putin spustil inváziu za zlých predpokladov, šialený ale nie je 

O tom, že Putin bol uvedený svojimi generálmi a ministrom obrany do omylu, hovorí aj Andrej Kozyrev, ktorý pôsobil ako minister zahraničia Ruska v 90. rokoch.

„Kremeľ sa posledných 20 rokov pokúšal modernizovať svoju armádu. Veľká časť tohto rozpočtu bola ukradnutá a vynaložená na megajachty na Cypre. Ale ako vojenský poradca to nemôžete oznámiť prezidentovi. A tak mu namiesto toho nahlásili klamstvá,“ uviedol bývalý minister, ktorý označil ruskú armádu za „Potemkinovu armádu“.

Kozyrev si myslí, že Putin sa rozhodol pre inváziu na základe troch faktorov, ktoré sa ukázali ako mylné. Okrem precenenej sily ruskej armády, sú ďalšími dvoma faktormi údajná slabosť Západu a kondícia Ukrajiny.

„Putin strávil posledných 20. rokov presvedčením, že Ukrajina nie je skutočným národom a v najlepšom prípade by mala byť satelitným štátom. Majdan ukončil akúkoľvek nádej na udržanie Ukrajiny závislej a prokremeľskej,“ tvrdí bývalý minister, ktorý dodal, že v Putinovej mysli bol za Majdanom Západ.

zdroj: TASR/AP, Denis Balibouse

Taktiež dospel k záveru, že ak nemôže tajne udržiavať Ukrajinu ako proruskú a nezávislú, tak ju k tomu donúti silou. Minister si tiež myslí, že ruský prezident uveril vlastnej propagande a začal veriť, že ukrajinská vláda je nacionalistická.

„Ruská vládnuca elita verila svojej vlastnej propagande, že prezident Biden je duševne neschopný. Tiež si mysleli, že EÚ je slabá kvôli tomu, aké bezzubé boli ich sankcie v roku 2014 (keď Rusko prvýkrát napadlo Ukrajinu a previedlo anexiu Krymu poz. red.),“ vysvetľuje bývalý šéf ruskej diplomacie. K presvedčeniu, že Západ je slabý, mal prispieť i neslávny odchod spojeneckých vojsk z Afganistanu.

„Prepočítal sa so všetkými tromi, ale to ho nerobí šialeným. Jednoducho (je to) zlé a nemorálne,“ povedal a dodal, že neverí, že by Putin použil jadrové zbrane na Západ.

Putin je nahnevaný a frustrovaný, tvrdí CIA 

K podobnému záveru dospela aj Ústredná spravodajská služba USA (CIA), vyplýva z výpovede jej riaditeľa Williama Burnsa, ktorý svedčil pred výborom Snemovne reprezentantov pre spravodajské služby.

NPR uvádza, že Putin spustil inváziu na štyroch zlých predpokladoch. Myslel si, že Ukrajina je slabá, veril, že Európa je rozrušená a neprinesie ráznu odpoveď, myslel si, že ruská ekonomika je pripravená odolať sankciám, a veril, že ruská armáda bola modernizovaná a bude účinne bojovať.

„Ukázalo sa, že sa mýlil vo všetkých bodoch,“ povedal Burns, ktorý v rokoch 2005 až 2008 pôsobil ako veľvyslanec USA v Rusku.

„Výkon jeho vlastnej armády bol do značnej miery neúčinný,“ povedal Burns. „Namiesto toho, aby sa zmocnili Kyjeva počas prvých dvoch dní kampane, na čom bol predpokladaný jeho plán, po dvoch celých týždňoch stále neboli schopní mesto úplne obkľúčiť.“

Riaditeľ CIA predpokladá, že násilie bude eskalovať a Ukrajincov čakajú ťažké dni.

„Myslím si, že Putin je momentálne nahnevaný a frustrovaný. Je pravdepodobné, že zdvojnásobí snahu a pokúsi sa rozdrviť ukrajinskú armádu bez ohľadu na civilné obete,“ tvrdí Burns.

„Jeho vojenské plánovanie a predpoklady boli založené na rýchlom a rozhodnom víťazstve,“ hovorí. Dodáva, že Ukrajinu čaká „nepekných pár týždňov“.

Riaditeľ tvrdí, že Rusko momentálne nemá „udržateľnú politickú koncovku“, ktorá by nastala, keby dobyli Ukrajinu. Odpor Ukrajincov je obrovský.

CIA nezaznamenali „rozsiahle jadrové zmeny“ v stave ruských jadrových zbraní. Zo strany Putina, ktorý rozkázal uviesť jadrové zbrane do pohotovosti, tak ide pravdepodobne o pózu.

„Putinovo súčasné pózovanie v tejto oblasti je pravdepodobne určené na to, aby odradilo Západ od poskytovania dodatočnej podpory Ukrajine,“ dodal riaditeľ.

Odomknúť kamošovi / rodine
Zdroje: Substack , Quartz , NPR

Najnovšie videá

Trendové videá