Ruská invázia Ukrajiny viedla k historickému prepadu rubľa. Ceny ropy však šialene rastú

  • Rubeľ je najnižšie od roku 2016
  • Moskva prerušila obchodovanie na všetkých burzách
  • Naopak, ceny ropy presiahli 100 dolárov za barel
ukrajina
Ilustračný obrázok TASR/AP
  • Rubeľ je najnižšie od roku 2016
  • Moskva prerušila obchodovanie na všetkých burzách
  • Naopak, ceny ropy presiahli 100 dolárov za barel

Putinom nariadená totálna invázia Ukrajiny, ktorá začala vo štvrtok nadránom, dva dni po formálnom uznaní odtrhnutých regiónov Donecka a Luhanska, nemá iba zásadné zahraničnopolitické dôsledky, ale aj tie ekonomické.

Ako píše Newsweek, očakáva sa, že vojenská operácia ruského prezidenta Putina, vyvolá podstatne tvrdšie sankcie zo strany Západu ako tomu bolo doteraz. France 24 uvádza, že európski lídri už oznámili zmrazenie ruských aktív a zabránenie vstupu ruských bánk z ich trhov. 

Rekordný prepad na ruských trhoch

Primerane tejto mimoriadne vyhrotenej situácii reagovali aj trhy. Ruská mena najprv mala hodnotu 85 rubľov za dolár, ale následne klesla na historicky najnižšiu hodnotu v porovnaní s americkým dolárom (89,60 rubľov za dolár), ako píše Newsweek. CBS News tiež zdôrazňuje, že akcie na ruskej burze klesli o 10 percent.

Akcie hlavných ropných a plynových ruských gigantov taktiež klesli na „rekordné minimum“. Financial Times poznamenáva, že v prípade Gazpromu šli akcie dole o 39 percent, Lukoilu klesli o 24 percent a Novateku dokonca o 36 percent. Bloomberg poukazuje na to, že prepad ruských akcií je tretí najhorší v histórii trhov vôbec.

Index MOEX, ktorý je denominovaný v rubľoch, oslabol oproti strede o 45 percent, hoci následne mierne stúpol a strata oproti včerajšku bola „iba“ 30 %. 

Pokles európskych trhov aj kryptomien

CNBC však upozorňuje na to, že značný prepad zaznamenali aj európske trhy, pričom kontinentálny index Stoxx 600 klesol o 2,75 %, čím sa dostal na najnižšiu úroveň od mája 2021 a 10 percent menej ako v januári tohto roka. Okrem toho, nemecká akcia DAX klesla o takmer 4 %, čo, ako píše France 24, odráža silnú závislosť na ruských dodávkach energie a množstiev, ktoré nemecké firmy predávajú do Ruska.

Prudký pokles sa nevyhol ani ázijskému kontinentu, najbadateľnejší bol v prípade hongkonských akcií Hang Seng, ktoré sa podľa CNBC prepadli o 3,2 %. 

Akcie sa prepadli aj v USA, pričom index Dow Jones Industrial Average stratil viac ako 700 bodov. Nasdaq Composite, technologický index, sa znížil o 1 percento a blíži sa celkovému prepadu o 20 % v porovnaní s rekordnou hodnotou z 19. novembra minulého roku, čo ako zdôrazňuje ABC News, by v slovníku Wall Street znamenalo takzvaný „medvedí trh“ (bear market), čo sa v prípade Nasdaqu nestalo od vypuknutia pandémie koronavírusu.

New York Post taktiež poukazuje na to, že poklesom sa nevyhli ani kryptomeny. Bitcoin poklesol o viac ako 8 %, zatiaľ čo Ether a Solana zhodne po 12 %.

Naopak, BBC upozorňuje, že ceny ropy vyleteli až na 105 dolárov za barel, čo je najviac za posledných sedem rokov. Okrem toho je Rusko druhým najväčším vývozcom ropy na svete a zároveň vyváža najviac zemného plynu na svete, a preto sa Európania obávajú ohrozenia budúcich dodávok týchto dvoch surovín. 

Rusko intervenuje na devízovom trhu po 8 rokoch, zatiaľ nezvyšuje úrokové sadzby 

Newsweek informuje, že práve rekordne nízky rubeľ v pomere k doláru primäl Ruskú centrálnu banku intervenovať na devízovom trhu, k čomu prikročí prvýkrát od roku 2014. Okrem toho prisľúbila bankám pridanie likvidity a prijatie ďalších opatrení na skrotenie volatility. 

Bloomberg uvádza, že zatiaľ nie je v pláne zvýšenie úrokovej sadzby, avšak v prípade prepadu rubľu na úroveň 100 rubľov za 1 americký dolár, čomu odborníci dávajú 50 percentné šance, zvýšenie úrokovej sadzby prichádza do úvahy. 

Zdroje: Newsweek, France 24, CNBC, Bloomberg, Financial Times, ABC News, New York Post, BBC

Najnovšie videá

Trendové videá