Ruská superloď sa opäť chystá „na vodu“: Admirál Nachimov dostal nové vylepšenia
- Ruský krížnik Admirál Nachimov sa po viac ako 10 rokoch vracia na more
- Nové raketové systémy a vylepšené technológie zvyšujú jeho bojové schopnosti

- Ruský krížnik Admirál Nachimov sa po viac ako 10 rokoch vracia na more
- Nové raketové systémy a vylepšené technológie zvyšujú jeho bojové schopnosti
Ruská superloď Admirál Nachimov sa podľa špecializovaného portálu The Warzone po rokoch odkladov a zložitých modernizácií konečne približuje k svojej prevádzke. Krížnik Nachimov je viac než len vojenskou pýchou – je to aj symbol vojenskej prestíže Ruska.
Loď bola odstavená kvôli modernizácii viac než desať rokov. Teraz sa ruské námorníctvo konečne pripravuje na jej návrat na more. A hoci predpovede znejú optimisticky, ako vždy pri takýchto obrovských projektoch, opatrnosť je na mieste.
Admirál Nachimov, pôvodne známy ako Kalinin, je tretím a najväčším z bojových krížnikov triedy Kirov. Vďaka svojmu jadrovému pohonu, ktorý poskytuje vysokú rýchlosť a veľkú výdrž, bol od začiatku navrhovaný ako vlajková loď sovietskeho námorníctva.
S výtlakom 25 860 ton a dĺžkou 250 metrov je jedným z najväčších bojových plavidiel, ktoré kedy plávali po moriach. Loď sa vyrábala v Leningrade a do služby vstúpila v roku 1988. Po niekoľkých rokoch v prevádzke bola preložená do opravy a následne prešla rozsiahlym modernizačným procesom v Severodvinsku.
Podľa najnovších správ ruského námorníctva sa skúšky hlavnej pohonnej jednotky a subsystémov začali v auguste 2024 a mali končiť začiatkom roka 2025.
Zároveň sa loď nachádza na vybavovacom nábreží, kde sa dokončujú posledné prípravy pred plánovanými skúškami. Modernizácia sa realizuje v spolupráci s viac než 150 dodávateľmi, ktorí zabezpečujú inštaláciu nových technológií, zbraní a systémov.
Čo sa zmenilo po modernizácii krížnika?
Loď dostala nové raketové systémy, vrátane univerzálneho systému 3S14 s 80 odpaľovacími bunkami, ktoré umožnia nasadenie rakiet Kalibr, Oniks a hypersonických Zirkonov. Okrem toho bude vybavená modernizovanými protilietadlovými raketami S-300FM Fort a systémami Pantsir-ME, ktoré poskytujú väčšiu ochranu proti leteckým hrozbám.
K tomu sa pridávajú protiponorkové systémy, ako je Paket-NK, a nové systémy na ochranu proti torpédam a raketám. Tieto vylepšenia zabezpečia, že loď bude pripravená na širokú škálu vojenských operácií, od útokov na pozemné ciele až po obranu proti vzdušným a ponorkovým hrozbám.
#NavalNews SEVMASH shipyard continues upgrading the Project 11442/Kirov class heavy nuclear-powered missile cruiser Admiral Nakhimov (ex. Kalinin) to Project 11442M mod.
I wonder when (and if) this decades long upgrade saga will end.
Video released in November 2022 by SEVMASH. pic.twitter.com/T2zqFxDaNn— Saturnax 🇸🇰🇪🇺🇺🇦 (@Saturnax1) December 12, 2022
Napriek modernizácii však nie je všetko ružové. Práce na tejto obrovskej lodi sprevádzali mnohé problémy a odklady, pričom jedným z hlavných faktorov bola aj vojna na Ukrajine, ktorá ovplyvnila ruský vojenský rozpočet a schopnosť udržiavať a modernizovať svoje flotily.
Pôvodný termín dokončenia bol stanovený na rok 2018, ale odkladania sa ukázali ako nevyhnutné. S veľkým oneskorením sa však dnes loď dostáva na prah svojej skúšobnej plavby.
Prestíž ruského námorníctva stúpne
Admirál Nachimov, hoci je len jednou z mnohých súčastí ruského vojenského arzenálu, má svoj symbolický význam. Predstavuje nielen technológie a vojenskú silu, ale aj prestíž ruského námorníctva v očiach domácej i medzinárodnej verejnosti.
Jeho návrat do služby bude nepochybne významnou udalosťou pre ruské námorníctvo, ktoré v súčasnosti čelí veľkým výzvam. Ak sa testy vydaria a loď sa dostane do plnej prevádzky, stane sa neoceniteľným nástrojom v morských operáciách.
V súčasnosti ruské námorníctvo prevádzkuje len jediný bojový krížnik triedy Kirov, Piotr Veliky (Peter Veľký), ktorý slúži v Severnej flotile a prešiel len menšou modernizáciou. V dôsledku toho sa stále spolieha predovšetkým na svoje zbrane a senzory zo sovietskej éry.
Kedysi sa plánovalo, že Piotr Veliky prejde rovnakou hĺbkovou prestavbou ako Admirál Nachimov, hneď po dokončení prác na ňom. Stav týchto plánov je teraz veľmi neistý a objavujú sa správy, že ruské námorníctvo môže bojový krížnik úplne vyradiť z prevádzky a sústrediť sa na Admirála Ušakova.
Po rokoch čakania a odkladov sa teda zdá, že ruské námorníctvo uvidí na mori svoju zmodernizovanú jadrovú superloď. Táto 28 000-tonová beštia, pôvodne spustená na vodu ešte v roku 1986, prešla v posledných rokoch masívnou prestavbou aj modernizáciou a jej dva jadrové reaktory naskočili.
Čítajte viac z kategórie: Rusko
Zdroje: The Warzone, armyweb.cz