Ruská propaganda zneužila „influencerku z pôrodnice“. Najskôr ju obviňovali, teraz im slúži ako dôkaz
- Influencerka z Mariupolu „poslúžila“ kremeľskej propagande
- V novom videu má hovoriť o zločinoch Ukrajincov
- Influencerka z Mariupolu „poslúžila“ kremeľskej propagande
- V novom videu má hovoriť o zločinoch Ukrajincov
Hlavne vyvolať čo najväčší chaos. Polícia na sociálnej sieti upozorňuje na mimoriadne šťavnatý prípad ruskej propagandy. Tá z tehotnej influencerky najskôr urobila herečku, no potom jej skvele poslúžila ako dôveryhodný zdroj.
Ukrajina mala od začiatku jedinú verziu toho, čo sa stalo v pôrodnici v Mariupole. Zbombardovali ju ruské vojská. Pacientky, ich deti a lekári sa museli rýchlo evakuovať, často so zraneniami. Svet obleteli fotky tehotnej Mariany, ako vo vysokom štádiu tehotenstva uteká zo zničenej pôrodnice. Ako upozorňujú aj policajti, o tejto žene sa vie iba to, že porodila zdravú dcéru.
Ruská strana, naopak, prišla hneď s niekoľkými verziami, ktoré jedna druhej odporujú.
Jeden deň, dve „praUdy“
Polícia upozorňovala na hoax, ktorý sa hneď po bombardovaní začal šíriť sociálnymi sieťami. Mariana Podgurskaya je ukrajinská influencerka, ktorá bola podľa tohto hoaxu najatou herečkou, ktorá navyše vôbec nemala byť tehotná. Malo to dokazovať, že Ukrajinci bombardovanie iba zahrali, pôrodnicu zničili sami a srdcervúce zábery podhodili verejnosti.
10. marca však ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov vyrukoval s vysvetlením, že ruské jednotky museli objekt pôrodnice zbombardovať, pretože to bol vojenský objekt. Mali sa tam ukrývať príslušníci pluku Azov, ktorí podľa Lavrova vyhnali lekárov i pacientky a urobili si z pôrodnice základňu.
Ešte v ten deň hovorca rezortu obrany v Moskve Igor Konašenkov uviedol, že ruské letectvo nevykonávalo v Mariupole a okolí „absolútne žiadne“ zásahy na pozemné ciele. Rusko podľa jeho slov v tom čase rešpektovalo dohodu o zastavení paľby, aby umožnilo evakuáciu civilistov, cituje ho agentúra Reuters.
Konašenkov podľa agentúry AP tiež povedal, že dve explózie, ktoré budovu nemocnice spustošili, spôsobili neďaleko nastražené výbušné zariadenia. „Nálet, ku ktorému údajne došlo, je úplne zinscenovanou provokáciou, na udržanie protiruskej rétoriky pre západné publikum,“ vyhlásil, cituje ho TASR.
Ruské ministerstvo obrany tak svetu predstavilo v jeden deň dve verzie príbehu, ktoré si navzájom odporovali. Teraz však ukrajinskú influencerku vytiahli znovu. Upozornila na to slovenská polícia.
Propaganda úraduje
„Znovu o nej píšu oficiálne ruské orgány (ambasáda v Bratislave – vľavo hore, ambasáda vo Švajčiarsku – vpravo hore), materiály šíria aj rôzne kontá automatizovaným spôsobom, aby sa dostal k čo najviac ľuďom,“ uvádza polícia s tým, že vo videu má vystupovať práve influencerka z Mariupolu.
„V rozhovore kritizuje ukrajinskú armádu, hovorí, že naozaj obsadili nemocnicu a že kameraman prišiel v deň útoku na miesto. V podstate hovorí všetko, čo do bodky vyhovuje ruskej propagande,“ dodávajú policajti.
Vôbec nie je jasné, za akých okolností video vzniklo, ani či ho žena natočila dobrovoľne.
Video zdieľal aj účet ruského veľvyslanectva na Slovensku. Ten patrí na slovenskom Facebooku medzi tie najviac toxické kanály. Polícia už dávnejšie upozorňovala na to, že účet šíri nielen neoverené informácie, ale aj osvedčené prokremeľské hoaxy. Napríklad ten o nebezpečných ukrajinských biologických laboratóriách, v ktorých mali vyvíjať biologickú zbraň proti Slovanom, nech už je to čokoľvek.
„Takto vyzerá klasické ohýbanie reality zo strany ruskej propagandy v praxi. Raz tak, raz onak, aj za cenu, že novým tvrdením svoje predošlé vyjadrenia úplne poprú,“ dodáva polícia.
Zdroje: Hoaxy a podvody -Polícia SR, TASR