Rúška s príchodom vakcíny nezahodíme. Tri dôvody, prečo je to tak

  • Británia a USA začali hromadné očkovanie proti koronavírusu
  • Vedci varujú, že s vakcínou ešte nemáme úplne vyhraté
  • Naďalej je dôležité dodržiavanie opatrení, ktoré majú zabrániť šíreniu koronavírusu
  • Na odhodenie rúška a nedodržiavanie sociálneho dištancu tak môžeš zatiaľ zabudnúť, aj keď sa vakcínou necháš zaočkovať
  • Vedci uviedli tri dôvody prečo je tomu tak. Hlavný súvisí s faktom, že nevieme s istotou povedať, či môžu byť aj očkovaní ľudia infekční
Rúško vakcína
TASR/AP/Unsplash, Manuel Balce Ceneta, Anshu A
  • Británia a USA začali hromadné očkovanie proti koronavírusu
  • Vedci varujú, že s vakcínou ešte nemáme úplne vyhraté
  • Naďalej je dôležité dodržiavanie opatrení, ktoré majú zabrániť šíreniu koronavírusu
  • Na odhodenie rúška a nedodržiavanie sociálneho dištancu tak môžeš zatiaľ zabudnúť, aj keď sa vakcínou necháš zaočkovať
  • Vedci uviedli tri dôvody prečo je tomu tak. Hlavný súvisí s faktom, že nevieme s istotou povedať, či môžu byť aj očkovaní ľudia infekční

Británia a Spojené Štáty Americké začali hromadné očkovanie proti koronavírusu so schválenou vakcínou od americkej spoločnosti Pfizer a jej nemeckého partnera BioNTech. No vedci varujú, že s vakcínou ešte nemáme úplne vyhraté. Naďalej je dôležité dodržiavanie opatrení, ktoré majú zabrániť šíreniu koronavírusu. Na odhodenie rúška a nedodržiavanie sociálneho dištancu tak môžeš zatiaľ zabudnúť, aj keď sa vakcínou necháš zaočkovať.

Tri dôvody 

Dôvodov, prečo ľudia musia naďalej dodržiavať opatrenia aj po zaočkovaní vakcínou proti COVID-19 je hneď niekoľko. Po prvé očkovacie látky proti koronavírusu vyžadujú dve dávky vakcíny. Medzi nimi je rozostup, pri vakcíne od Pfizeru tri týždne po prvej dávke a pri Moderne po štyroch týždňoch po prvej dávke. Jedna dávka vakcíny pravdepodobne bude stačiť len pri vakcíne Johnson & Johnson, ktorá je zatiaľ v tretej fáze testovania.

Obrovský biznis farmafiriem: Za predaj vakcín proti COVID-19 získajú 32 miliárd dolárov

Po druhé, účinok očkovania spravidla nie je okamžitý. Telu trvá niekoľko týždňov, kým si vytvorí imunitnú reakciu, ktorá by ho dostala na potrebnú úroveň ochrany. K úplnej ochrane tak môže dôjsť až niekoľko týždňov po druhej dávke vakcíny.

Po tretie je fakt, že zatiaľ nevieme, či vakcíny Pfizer a Moderna chránia ľudí pred infekciou úplne alebo iba pred príznakmi. To znamená, že očkovaní ľudia by sa mohli stále infikovať a prenášať vírus ďalej, aj keď by to bolo pravdepodobne oveľa nižšou rýchlosťou.

vakcína covid-19
zdroj: TASR/Hannibal Hanschke/Pool Photo via AP

Ľudia môžu byť infekční aj po vakcíne 

Práve tento tretí dôvod láme v posledné týždne hlavy odborníkom po celom svete. Štúdie Pfizeru a Modernu sledovali iba to, koľko očkovaných ľudí ochorelo na COVID-19. To ponecháva otvorenú možnosť, že sa niektorí očkovaní ľudia nakazili bez toho, aby sa u nich prejavili príznaky, a potom mohli vírus prenášať, bez toho aby vedeli, že sú infikovaní. Najmä ak boli v blízkom kontakte s ostatnými alebo ak prestali nosiť rúška.

 „Vieme, že vakcína Pfizer je veľmi účinná pri prevencii symptomatických a ťažkých chorôb. To znamená, že očkovacia látka zjavne bráni ľuďom v chorobe natoľko, aby sa u nich prejavili príznaky, a čo je veľmi dôležité, bráni ľuďom v tak závažnom chorobe, aby skončili v nemocnici. Toto je naozaj skvelá správa,“ uviedla lekárska analytička Dr. Leana Wen, pohotovostná lekárka a hosťujúca profesorka na fakulte verejného zdravotníctva na Univerzite Georgea Washingtona v Milkene pre CNN. 

Zároveň dodala: „Štúdie zatiaľ neukazujú toto. Nepozerali sa na to, či vakcína niekomu bráni nosiť COVID-19 a šíriť ho iným. Je možné, že niekto dostane vakcínu, ale stále môže byť asymptomatickým nosičom. Môžu sa u nich prejaviť príznaky, ale vírus majú v nosovej dutine, takže ak hovoria, dýchajú, kýchajú atď., Môžu ho prenášať na ostatných.“

Ak sú očkovaní ľudia tichým šíriteľom vírusu, môžu ho udržiavať v obehu vo svojich komunitách, čím môžu byť neočkovaní ľudia ohrození.

očkovanie oxfordská vakcína
zdroj: TASR/University of Oxford via AP

Extrémne dôležité zistenie 

„Mnoho ľudí si myslí, že keď sa zaočkujú, už nebudú musieť nosiť rúška,“ uviedol Michal Tal, imunológ zo Stanfordskej univerzity pre New York Times. „Bude pre nich skutočne kritické vedieť, či musia rúška nosiť, pretože môžu byť stále nákazliví.“

Odborníci sa zhodli, že teraz bude extrémne dôležité zistiť, či ľudia, ktorí podstúpia vakcíny sú infekční, či nie. „Nemáme klinické skúšky, ktoré by dokazovali, že ľudia, ktorí sú očkovaní, vírus nešíria,“ uviedol pre CBS News Dr. Dyan Hes, zakladateľ spoločnosti Gramercy Pediatrics v New Yorku. „Možno nebudú chorí, ale mohli stále šíriť vírus, ak ho majú. “

Spoločnosti, ktoré vyvinuli vakcíny teraz študujú infekčnosť 

Spoločnosť AstraZeneca, ktorá v novembri oznámila niektoré výsledky svojich pokusov, uviedla, že dobrovoľníci sa pravidelne testujú na prítomnosť vírusu a tieto výsledky naznačujú, že vakcína môže zabrániť niektorým infekciám.

Spoločnosť Pfizer bude testovať podskupinu účastníkov svojej štúdie na protilátky proti vírusovému proteínu s názvom N, keďže vakcíny nemajú nič spoločné s týmto proteínom, N protilátky odhalia, či sa dobrovoľníci infikovali vírusom po imunizácii, uviedla Jerica Pitts, hovorkyňa spoločnosti pre denník New York Times.

Pôjdeš sa dať zaočkovať?

Spoločnosť Moderna tiež plánuje analyzovať krv všetkých jej účastníkov a testovať prítomnosť N protilátok. „Bude trvať niekoľko týždňov, kým môžeme očakávať, že sa týchto výsledkov dočkáme,“ uviedla hovorkyňa spoločnosti Moderna  Colleen Hussey pre denník.

Silný odkaz pre tých, čo tvrdia, že korona je „chrípočka“. Muž z fotografie, ktorá obletela svet, zomrel

Pokusy zatiaľ analyzovali iba krv, ale testovanie na protilátky v sliznici by potvrdilo, že protilátky môžu cestovať do nosa a úst. Tím Dr. Tal’s plánuje analyzovať porovnané vzorky krvi a slín od dobrovoľníkov v štúdii Johnson & Johnson, aby zistil, ako sú tieto dve hladiny protilátok porovnateľné.

Čítajte viac z kategórie: Koronavírus

Zdroje: CNN, New York Times, CBS News, AP, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá