Ruská sofistikovaná technika vyzerá ako bytovka: Ukrajincov tajomná budova nezmiatla, „oči“ Kremľa zasiahli

  • Ukrajincom sa podarilo zasiahnuť dve „tajomné budovy“
  • Skrývajú technológiu známu ako Voronež
  • Rusom to môže narobiť poriadne problémy
Voronež
reprofoto X/Ukrainian Front
  • Ukrajincom sa podarilo zasiahnuť dve „tajomné budovy“
  • Skrývajú technológiu známu ako Voronež
  • Rusom to môže narobiť poriadne problémy

Ukrajina pokračuje v útokoch na ruskú vojenskú infraštruktúru, ktorá je pre vedenie vojny nevyhnutná. Jedným z takých atakov je aj zásah „tajomnej budovy“, ktorá pripomína bytovku. Stavba má štruktúru, ktorá pripomína okná či poschodia, no žiaden bytový dom to nie je.

V skutočnosti má stavba oklamať nepriateľov, ktorí ju môžu považovať za civilnú budovu. V praxi to však sú výkonné radary s krytmi, ktoré majú ostať nepozorované. Tieto radary sa nachádzajú aj v blízkosti členských krajín NATO, v ruskej exkláve Kaliningrad, ktorá leží medzi Litvou, Poľskom a Bieloruskom.

Podľa Rádia Sloboda ide o ruskú radarovú stanicu Voronež-M, ktorá sa nachádza v meste Orsk. To leží 1 800 kilometrov od hranice s Ukrajinou. Ukrajinci vykonali útok pomocou dronov 27. mája.

Prekonaná vzdialenosť je zároveň rekordná, na takú diaľku zatiaľ ukrajinské drony nezasiahli svoje ciele.

Útok potvrdzujú aj fotografie Planet Labs, ktoré má k dispozícii Rádio Sloboda. Snímky zachytávajú tmavé škvrny v areáli, ktoré vznikli zrejme následkom požiaru z dronov. Rozsah poškodenia ale nie je možné z fotografií určiť.

Defense Express pripomína, že nejde o prvý takýto útok Ukrajincov na radary Voronež. Ukrajinci uskutočnili 23. mája útok na radarovú stanicu v meste Armavir.

Pre Rusov to môže byť problém

Ak by bolo poškodenie radarov rozsiahle, Rusko by tak prišlo o svoje „oči“. Radary majú slúžiť na odhalenie medzikontinentálnych balistických rakiet a balistických rakiet stredného doletu. Tieto stanice sú zároveň súčasťou ruského systému včasného varovania pred prichádzajúcim strategickým raketovým útokom.

Radar v meste Armavir mal sledovať ciele na Kryme, no jeho prioritou bolo pokrývanie Stredozemného mora a Turecka. Zasiahnutý radar v Orsku nepokrýval Ukrajinu vôbec, ale slúžil na sledovanie hrozieb z Číny, Pakistanu či Indie.

Ukrajinci radar v Armavire vyradili z prevádzky, a ak sa potvrdí aj poškodenie radaru v Orsku, znamenalo by to, že 50 % radarov pokrývajúcich hrozby z juhu je mimo prevádzky. Pre Rusko to môže prestavovať strategický problém a zraniteľnosť pred útokmi rakiet.

Otázkou ale ostáva, prečo Rusi nechránia takéto strategické objekty protivzdušnou obranou, i keď odpoveď na ňu zrejme poznáme. Ruské sily rozmiestnili množstvo z techniky na Ukrajine, kde niektoré kusy ako S-400 aj stratili. Ďalšie chránia významné objekty v Moskve či Petrohrade.

Voronež vie sledovať až 500 objektov naraz 

Radary Voronež patria k najmodernejším radarom ruskej výroby slúžiacich na včasné varovanie. Kremeľ s nimi má veľké plány, chce, aby nahradili staršie modely konkrétne Dneper. Vornež je tak súčasťou jadrových síl Ruskej federácie.

Meno dostal podľa ruského zvyku, a tým je pomenovanie radarov podľa riek, ako je Dneper či Volga. Prvý z nich bol spustený do testovacej prevádzky v roku 2005, pričom je umiestený neďaleko Petrohradu. Do aktívnej služby sa dostal v roku 2012.

Výroba takýchto radarov má byť oproti ich predchodcom menej náročná a stačiť na ňu má niekoľko mesiacov, kým pri starších radaroch to mali byť roky. Dokopy chce Ruská federácia používať 10 týchto radarov. Sedem bolo uvedených do prevádzky, pričom ďalšie dva sú vo výstavbe a jeden chcú Rusi postavať na okupovanom Kryme.

Vornež-M je schopný detegovať ciele na vzdialenosť až 6 000 kilometrov a súčasne sledovať až 500 objektov. Radar má byť schopný zachytiť lietajúce predmety o veľkosti futbalovej lopty, odhaliť tak vie aj lietadlá.

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroje: Rádio Sloboda , Defense Express

Najnovšie videá

Trendové videá