Ruské rakety za milióny zasahujú falošné drevené „HIMARS-y“ na Ukrajine
- Rusi neustále tvrdia, že zničili americké HIMARS-y
- Washington Post odhalil, čo v skutočnosti rakety za 6,5 milióna zničili
- Boli to drevené atrapy
- Rusi neustále tvrdia, že zničili americké HIMARS-y
- Washington Post odhalil, čo v skutočnosti rakety za 6,5 milióna zničili
- Boli to drevené atrapy
Ruské ministerstvo obrany sa pravidelne chváli svojimi „úspechmi“. Často v nich figuruje zničenie nepriateľskej techniky dodanej Západom. Niekedy sa môže zdať, že Rusi neovládajú matematiku. Zničených salvových raketometov HIMARS narátali viac, ako im Spojené štáty dodali.
„Tvrdili, že zasiahli viac HIMARS-ov, ako sme ich vôbec poslali,“ povedal denníku Washington Post nemenovaný americký diplomat.
Práve denník priniesol odhalenie, čo za ruskou „zlou matematikou“ môže stáť. V skutočnosti mali Rusi strieľať po drevených atrapách amerických systémov.
Rakety Kalibr majú stáť 6,5 milióna, zasiahli atrapy
Spojené štáty doteraz dodali 16 HIMARS-ov, ktoré sa v boji proti Rusku ukázali ako veľmi efektívne. Ukrajinské sily pomocou nich zasahujú ruskú logistiku, muničné sklady, veliteľské centrá či infraštruktúru. Spojené štáty doteraz popierajú, že by bol HIMARS zasiahnutý.
Kvôli úspešným zásahom nariadil ruský minister obrany Sergej Šojgu, aby sa zničenie týchto cieľov stalo úlohou číslo jeden pre ruské sily.
Ruská armáda na zničenie HIMARS-ov nasadila aj svoju najlepšiu techniku – rakety dlhého doletu Kalibr. Podľa ukrajinských médií stojí jedna strela Kalibr 6,5 milióna dolárov. Staršie správy hovoria o 1,2 miliónoch dolárov.
Vojenský predstaviteľ pod zárukou anonymity pre Washington Post uviedol, že Rusko minulo len v prvých týždňoch nasadenia na atrapy desať týchto drahých striel. Úspech atráp viedol k tomu, že ich výrobu Ukrajina ešte viac rozšírila.
Čo je HIMARS
Ukrajinci disponujú konkrétne typom M142 HIMARS (Delostrelecké raketové systémy s vysokou mobilitou), ktorý môže niesť šesť striel. Tie dokážu zasiahnuť cieľ v oblasti približne 70 – 80 kilometrov. Používať môže viaceré typy munície, vrátane precízne navádzanej munície, ktorá používa navádzanie pomocou GPS.
Rakety zasiahnu cieľ celkom presne do vzdialenosti asi 9 metrov od určeného bodu. Cieľ môže naprogramovať trojčlenná posádka ešte počas jazdy na miesto určenia. Vysoká mobilita je tiež veľkou výhodou, ktorá umožňuje ukrajinským silám rýchlo presúvať zariadenie a vyhnúť sa tak zásahom ruského delostrelectva.
Výrobcom systému je Lockheed Martin, pričom HIMARS bol nasadený v Afganistane, Iraku či Sýrii.
Existujú aj typy, ktoré majú dlhší dostrel, ale tie zatiaľ Spojené štáty odmietajú Ukrajine darovať, pretože sa obávajú, že by mohla zaútočiť na ruské ciele mimo jej hraníc.
Atrapy používa i Rusko
Atrapy sú tak ďalším asymetrickým nástrojom, s ktorým Ukrajina bojuje voči početnejšej armáde. Nasadenie atráp môže mať dva dôvody.
Prvým je, že Ukrajina sa snaží, aby Rusko vyprázdnilo svoj arzenál striel dlhého doletu. Pre západné sankcie na čipy je výroba nových sťažená. Skladové zásoby Ruska sú pre ich cenu značne obmedzené.
„Raketa Kalibr odpálená na falošný cieľ HIMARS v poli je raketa, ktorú nemožno použiť proti ukrajinskému mestu,“ povedal Rob Lee, vojenský analytik z Inštitútu pre výskum zahraničnej politiky.
Ďalším dôvodom je stratégia, ktorá má docieliť, aby Rusi presúvali svoje muničné sklady ďalej, ako je predná línia, z dôvodu obavy, že ich zasiahnu HIMARS-y. Ruský logistický systém by sa tak spomalil a do predných línii by mierilo menej munície.
„Takáto reorganizácia by znížila schopnosť Rusov hromadne strieľať delostrelectvom – taktiku, na ktorú sa spoliehali pri dosahovaní ziskov na východnej Ukrajine,“ povedal George Barros, vojenský výskumník z Inštitútu pre štúdium vojny, washingtonského think tanku.
Atrapy ale nepoužíva len Ukrajina. Prednedávnom svet obleteli fotografie nafukovacích S-300 či ruských MiG-ov.
The reputation of my air defense systems is…inflated. pic.twitter.com/DJn6dYQZpH
— Darth Putin (@DarthPutinKGB) August 12, 2022
Atrapy ruských zbraní sa dokonca dajú kúpiť na čínskej Alibabe. Cena jedného nafukovacieho S-300 činí 10 550 dolárov.
Používanie atráp bolo zaznamenané aj v druhej svetovej vojne, kde ich používali obe strany konfliktu. Spojencom mali dokonca pomôcť pri vylodení v Normandii.
Zdroj: Washington Post