Ruské veľvyslanectvo varuje Slovensko: Darovanie MiG-ov na Ukrajinu je nezákonné. Iniciátori budú niesť zodpovednosť
- Slovensko pošle MiG-29 na Ukrajinu, veľvyslanectvo na Slovensku má na to jasný názor
- Rusko sa priznalo k zadržiavaniu najmenej 1 400 ukrajinských detí
- Slovensko pošle MiG-29 na Ukrajinu, veľvyslanectvo na Slovensku má na to jasný názor
- Rusko sa priznalo k zadržiavaniu najmenej 1 400 ukrajinských detí
Ako sme ťa informovali, dočasne poverená vláda Eduarda Hegera v piatok (17. 3.) na online rokovaní rozhodla, že slovenské stíhačky MiG-29 pôjdu na Ukrajinu. Súčasťou dodávok bude aj časť systému protivzdušnej obrany Kub.
Po schválení, že MiG-y predsa len poputujú na Ukrajinu, sa ozvalo Veľvyslanectvo Ruska na Slovensku a vo svojom príspevku na sociálnej sieti uviedli, že opätovne zdôrazňujú stanovisko Ruska, „podľa ktorého dodávky zbraní a vojenskej techniky (vrátane leteckej) kyjevskému režimu majú za následok len predlžovanie bojov, zvyšovanie počtu obetí, a to aj medzi civilným obyvateľstvom, a vôbec neprispievajú k vyriešeniu krízy na Ukrajine, ako tvrdí Bratislava,“ píše veľvyslanectvo v príspevku.
„Darovanie Kyjevu vojenskej techniky sovietskej/ruskej výroby je okrem toho z právneho hľadiska nezákonné, pretože príslušné rusko-slovenské dohody jednoznačne vylučujú odovzdanie zbraní a vojenskej techniky tretím krajinám bez povolenia krajiny výrobcu,“ píšu ďalej.
Na Bratislavu apelujú s tým, aby si uvedomila, že čoraz aktívnejšie zapájanie do vojenskej podpory Ukrajiny môže mať za následok „nepredvídateľnú a nebezpečnú eskaláciu konfliktu, za ktorú budú niesť plnú zodpovednosť výlučne iniciátori prijímaných rozhodnutí,“ dodali.
Boje na Ukrajine neutíchajú. Portál Nexta na sociálnej sieti informoval, že dnes došlo v Novomoskovsku a Dnepropetrovskej oblasti k ďalšej silnej explózii a požiaru v budove kritickej infraštruktúry. Zaútočili naň dva iránske drony. Okrem zasiahnutia objektu boli poškodené aj obytné budovy.
Rusko v noci z piatka na sobotu opäť zaútočilo na Ukrajinu dronmi. Podľa ukrajinského letectva sa väčšinu z nich podarilo zostreliť, informuje agentúra AP.
Celkovo bolo v oblastiach strednej, západnej a východnej Ukrajiny zneškodnených 11 zo 16 Ruskom vyslaných dronov, ktoré sa pokúsili zaútočiť aj na hlavné mesto Kyjev a západoukrajinskú Ľvovskú oblasť, oznámili na sieti Telegram ukrajinské vzdušné sily.
Podľa stanice Sky News v sobotu ráno opäť zneli po celej Ukrajine sirény varujúce pred leteckými údermi.
Náčelník mestskej vojenskej správy v Kyjeve Serhiy Popko uviedol, že ukrajinská protivzdušná obrana zostrelila všetky drony letiace smerom k hlavnému mestu.
In #Novomoskovsk, #Dnipropetrovsk region, there was a strong explosion and fire at a critical infrastructure facility, which was attacked by two Iranian drones. In addition, residential buildings were also damaged. pic.twitter.com/vZSNQ5lMKx
— NEXTA (@nexta_tv) March 18, 2023
Ruské rakety v noci na sobotu zasiahli aj obytnú zónu juhoukrajinského mesta Záporožie (ukr. Zaporižžia). Zničili stravovacie zariadenie a poškodili viacero domov, ale podľa dostupných informácií sa zaobišli bez zranených, uviedla agentúra AP s odvolaním sa na miestne úrady.
Išli do tábora a už sa nevrátili
Správy, podľa ktorých sú ukrajinské deti z Ruskom okupovaných území násilne deportované do Ruska, sa prvýkrát objavili na jar minulého roka. Medzinárodný trestný súd v Haagu (ICC) v tejto súvislosti vydal v piatok zatykač na ruského prezidenta Vladimira Putina a prezidentskú komisárku pre práva detí Mariju Ľvovovú-Belovovú, TASR informovala na základe správy denníka The Guardian.
Rusko takéto deportácie prezentovalo ako humanitárnu misiu na záchranu ukrajinských detí pred vojnou. Ukrajina však Moskvu obvinila z genocídy a jej kroky označila za vojnové zločiny.
Medzi údajne unesenými sú deti odobraté z ukrajinských štátnych inštitúcií v okupovaných oblastiach, ako aj deti, ktorých rodičia poslali do „letných táborov“ riadených Ruskom a nikdy sa už z nich nevrátili, ako aj deti, ktorých rodičov zatkli ruské okupačné úrady, a tie, ktoré v dôsledku bojov osireli.
Prevažná väčšina ukrajinských detí unesených Ruskom je z okupovaných území južnej a východnej Ukrajiny: Chersonskej, Charkovskej, Záporožskej, Doneckej, Luhanskej a Mykolajivskej oblasti, spresňuje The Guardian.
Rusko sa priznalo k zadržiavaniu najmenej 1 400 ukrajinských detí, ktoré označilo za siroty, hoci uviedlo, že najmenej 2 000 detí prišlo na územie Ruska bez sprievodu. Niekoľko stoviek ďalších ukrajinských detí zostáva v Rusku po tom, čo sa zúčastnili „prevýchovných“ táborov s vedomím svojich rodičov, už sa však z nich nevrátili.
Od začiatku vojenskej invázie vo februári minulého roka si ruské rodiny adoptovali najmenej 400 ukrajinských sirôt, uvádza ukrajinské regionálne stredisko pre ľudské práva. K tomuto počtu dospelo na základe vyhlásení ruského štátu. Moskva uviedla, že na adopciu čaká ďalších 1 000 takýchto detí.
Ruská komisárka pre deti si adoptovala ukrajinské dieťa
Samotná komisárka pre práva detí Ľvovová-Belovová si podľa vlastných tvrdení „adoptovala“ 15-ročné dieťa zo zničeného ukrajinského prístavného mesta Mariupol, píše denník.
Množstvo z týchto detí však majú žijúcich príbuzných, ktorí ich často zúfalo hľadajú. Zhruba 90 percent ukrajinských detí, ktoré v čase invázie žili v štátnej starostlivosti, boli „sociálne siroty“ – mali príbuzných, tí sa však o nich nedokázali postarať.
Moskva neuvádza mená sirôt ani podrobnosti o tom, odkiaľ sú alebo kde žijú v Rusku, čo sťažuje ukrajinským a medzinárodným orgánom ich identifikáciu a sledovanie ich pohybu. V niektorých prípadoch sa príbuzným podarilo identifikovať takéto deti na videách zverejnených ruskými štátnymi médiami a začali vyvíjať úsilie na ich návrat.
Zdokumentované sú aj prípady, keď deti po úteku z bojov na Ukrajine v evakuačných autobusoch do Ruska skončili v ruskej štátnej starostlivosti, ako aj deti, ktoré boli oddelené od rodičov v ruských filtračných táboroch.
Najmenej 6 000 ukrajinských detí na okupovaných územiach Ukrajiny sa zúčastnilo letných táborov dotovaných Ruskom, pričom niekoľko stoviek z nich sa nevrátilo späť k svojim rodinám, píše ďalej The Guardian.
Tieto tábory, ktoré štúdia americkej Yalovej univerzity označila za „prevýchovné“, boli úradmi na okupovaných územiach Ukrajiny prezentované ako spôsob, ako si deti môžu oddýchnuť od vojny.
Od začiatku invázie boli deti od veku štyroch mesiacov, ktoré žili na okupovaných územiach, prevezené do 43 táborov v Rusku vrátane Moskvou anektovaného ukrajinského polostrova Krym a Sibíri s cieľom „proruského vlasteneckého a vojenského vzdelávania“, vyplýva zo správy humanitárneho výskumného laboratória Yalovej univerzity.
Niektorým rodičom sa podarilo získať späť svoje deti po absolvovaní dlhej cesty z Ukrajiny cez Poľsko a Pobaltie až do južného Ruska. Videá z novembra minulého roka, ktoré zverejnili oblastné ruské okupačné úrady, však ukázali, že v takýchto táboroch stále žili stovky detí, uzatvára The Guardian.
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Zdroje: TASR, Twitter/NEXTA, Redakcia, Facebook/Veľvyslanectvo Ruska na Slovensku