Ruského pilota zmobilizovali v lietadle. Rozkaz dostávajú aj ľudia bez domova

  • Ruské úrady zvolili netradičný postup pri mobilizácii
  • Hlásená bola mobilizácia pilota priamo z lietadla či študentov odchytených v metre
ruskí regrúti
SITA/AP
  • Ruské úrady zvolili netradičný postup pri mobilizácii
  • Hlásená bola mobilizácia pilota priamo z lietadla či študentov odchytených v metre

Ruské médiá a sociálne siete zaplavili príbehy netradičného postupu pri mobilizovaní. Na ruských mužov policajti a úradníci doslova „poľujú“. Povolávacie príkazy im odovzdávajú na netradičných miestach, iných rovno odvádzajú do mobilizačných centier.

Rusko pritom ohlásilo prvé úmrtia mobilizovaných mužov po 10 dňoch, ako boli odvedení. Na takéto počínanie sa začali sťažovať i ruskí papaláši, ktorí majú blízko k Putinovi. Strach majú aj robotníci zo Severnej Kórey, ktorí utekajú z obáv, že budú nasadení na front.

Pilotovi vydali zákaz prekročiť hranicu, odviedli ho rovno do mobilizačného strediska 

Azda jeden z najzvláštnejších prípadov bol prípad ruského pilota mobilizovaného priamo v lietadle. Udalosť sa stala ešte už na konci septembra, ale k médiám sa dostala až v tieto dni. Gazeta uvádza, že incident sa stal v ruskom meste Ufa. Let AzurAir mal namierené do tureckej Antalye, no z dôvodu mobilizácie druhého pilota meškal deväť hodín. Kapitán nemohol s lietadlom vzlietnuť sám.

Jeden z cestujúcich prezradil portálu MKset.ru, že druhý pilot mal dostať povolávací rozkaz ešte doma, na mobilizačné stredisko sa ale nedostavil. Z toho dôvodu mu bol vydaný zákaz prekročiť hranicu.

Cestujúci najskôr čakali dve hodiny, potom boli poslaní do hotelov.

„Z dôvodu (čiastočnej) mobilizácie a následného zákazu prekračovania hraníc pre druhého pilota je vzlet zrušený. Žiadame vás, aby ste opustili lietadlo,“ prečítali si cestujúci po dvoch hodinách.

Pilot bol odvezený priamo do vojenského náborového strediska.

Lapajú bezdomovcov aj ľudí v bytových domoch 

Nejde však o jedinú zvláštnu taktiku. Mediazone informuje, že cieľom mobilizácie sú aj ľudia bez domova alebo sociálne slabší. Iniciatíva Food Not Bombs, ktorá v Moskve distribuuje jedlo bezdomovcom uviedla, že 8. októbra polícia dorazila do stanu, kde sa zdržujú ľudia bez domova a zobrala im pasy. Následne ich naložila do autobusov a odviezla preč. Tí, ktorí mali viac ako 50 rokov, boli neskôr prepustení.

Svedkyňa incidentu uviedla, že polícia posiela autobusy približne každé tri dni, pričom zakaždým odvezie 20 – 25 ľudí.

Jeden z bezdomovcov si spomenul, že polícia „použila trochu sily„, ďalší povedal, že nedošlo k násiliu, ale ľudia boli „morálne pod tlakom“. „Ak nepodpíšete predvolanie, potom príde nejaký trest … Je to strašidelné.“

Ukrajinské delostrelectvo: Nebojuje len Zuzana. Zapojené sú viaceré kusy vyrobené v SR (časť 2)

Aktivisti si myslia, že policajti zámerne mieria na ľudí bez domova, pretože je to skupina, ktorej sa nemá kto zastať. A po zmiznutí často nebudú nikomu chýbať.

Policajti z Moskvy majú zároveň mieriť aj na hostely a hotely, kde sú ubytovaní muži z celého Ruska. Ľudí vo vhodnom veku následne odvádzajú.

Objavili sa informácie o tom, že ruskí policajti terorizujú ľudí aj priamo doma. V Petrohrade mali vyčkávať s povolávacími rozkazmi na obyvateľov bytového domu. Obyvateľka jednej bytovky si natočila uniformovanú policajtku a jej dvoch kolegov v civile, ako čakajú s papierom v ruke.

Priebeh mobilizácie kritizujú aj Putinovi spojenci 

Takéto praktiky sa ale nestretli s porozumením a začali proti nim vystupovať aj vplyvní spojenci ruského prezidenta Vladimira Putina.

Poslanec Moskovskej mestskej dumy Kirill Shchitov sa sťažoval na praktiky moskovskej polície, ktorá má povolávacie rozkazy mužom dávať priamo v metre. Oslovil ho obyvateľ hlavného mesta, jeho synovi takýmto spôsobom doručili povolávací rozkaz, i napriek tomu, že syn sa preukázal preukazom študenta vysokej školy. Tí sú od mobilizácie oslobodení.

Poslanec sa preto obrátil na moskovskú prokurátorku, či je takéto konanie polície v medziach zákona, uvádza TASS.

Ruský senátor Andrej Klišas označil takéto konanie za protizákonné.

„Nie je možné bez rozdielu odchytiť všetkých na ulici a potom vo vojenskom náborovom úrade zisťovať, či občan spĺňa kritériá na mobilizáciu,“ napísal na Telegrame senátor.

Sťažoval sa aj Kirill Kabanov, ktorý je členom poradného zboru prezidenta Vladimíra Putina pre ľudské práv. Kabanov na Telegrame uviedol, že si z počiatku myslel, že príbehy o „lapaní“ ľudí sú nezmyslom. Názor zmenil potom ako sa mu s podobnými zážitkami zdôverili ľudia, ktorých dobre pozná.

„Súdruhovia šéfovia, chápete, že robíte bezprávie a vytvárate v spoločnosti nepriateľský postoj ku všetkému, čo sa deje? Z takýchto akcií je viac škody ako z ukrajinsky propagandy,“ napísal.

Od mobilizácie po smrť za 10 dní 

Možnosti, že budú poslaní na Ukrajinu sa mali zľaknúť aj pracovníci zo Severnej Kórey, ktorých Rusko využíva ako lacnú pracovnú silu.

„Po tom, čo sme dostali správu, že robotníci budú čoskoro presťahovaní na nové stavenisko na Ukrajine a musia všetko vyriešiť do konca septembra, mnohí utiekli. Neutekajú len stavební robotníci, ale aj manažéri,“ povedal zdroj Rádiu slobodná Ázia.

Rusko medzitým potvrdilo, že na Ukrajine už zahynuli prví mobilizovaní Rusi. Moscow Times uvádza, že odkedy bol právnik z Petrohradu Andrej Nikiforov mobilizovaný a odkedy umrel na fronte, prešlo len 10 dní.

Rusko tak na front nasadzuje mužov, ktorí majú nedostatočný výcvik a často aj nedostatočné vybavenie a ochranné prostriedky.

Nepriestrelné vesty za vlastné

Mnohí ruskí povolaní záložníci si pravdepodobne musia kúpiť vlastnú ochrannú výstroj, píše SITA. Vo svojej rannej správe o vojne to uvádza britské ministerstvo obrany s tým, že jej cena pritom výrazne stúpla.

Moderná vesta 6B45, ktorá má byť štandardným vybavením, sa na internete predáva za 40-tisíc rubľov. Pre porovnanie v apríli sa jej cena pohybovala okolo 12-tisíc rubľov. Informuje o tom spravodajský portál Sky News.

Britský rezort obrany tvrdí, že vybavenie povolaných rezervistov „je takmer určite slabšie“ ako už aj tak slabé vybavenie predtým nasadených vojakov. Sky News pripomína, že odborníci odhadujú, že mnohí záložníci sú tiež nedostatočne pripravení a vycvičení na boje na frontovej línii na Ukrajine.

Okrem petrohradského právnika bola potvrdená smrť troch mobilizovaných mužov zo sibírskeho Krasnojarského regiónu.

Miestne úrady v ruskej Čeľabinskej oblasti potvrdili smrť piatich mobilizovaných mužov. Inštitút pre štúdium vojny ISW, ktorý sa odvoláva na ruských vojenských blogerov, tvrdí, že skutočný počet úmrtí bude pravdepodobne vyšší. Ďalší mobilizovaní muži mali byť zranení a mnohí sa vzdali ukrajinských silám.

ISW uvádza, že mobilizovaní muži slúžia ako potrava pre delá. A „že ruský prezident Vladimir Putin je ochotný zahodiť životy mobilizovaných mužov v zúfalej snahe zachovať kolabujúcu frontovú líniu“.

Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality

Zdroje: MKset.ru, Mediazone, Rádio slobodná Ázia, Moscow Timeshttps://www.themoscowtimes.com/2022/10/14/from-mobilization-to-death-in-10-days-russias-draftees-killed-in-ukraine-a79095, ISW, SITA

Najnovšie videá

Trendové videá