Ruského ropného magnáta našli mŕtveho v sídle za 18 miliónov libier
- Oligarcha ukrajinského pôvodu, ktorý zbohatol na rope a plyne náhle zomrel
- Bol nájdený mŕtvy vo svojom sídle v Surrey vo Veľkej Británii
- Oligarcha ukrajinského pôvodu, ktorý zbohatol na rope a plyne náhle zomrel
- Bol nájdený mŕtvy vo svojom sídle v Surrey vo Veľkej Británii
Michail Watford, ktorý sa narodil na Ukrajine, bol nájdený obesený v garáži jeho domu. 66-ročného magnáta našiel v pondelok po príchode do práce jeho záhradník. Informuje The Sun.
Polícia k prípadu pristupuje s najvyššou vážnosťou, keďže sa špekuluje, že za jeho smrťou môže stať Kremeľ, ktorý je spájaný s niekoľkými ďalšími úmrtiami v Británii. Ďalším dôvodom smrti ruského oligarchu môže byť vojna na Ukrajine.
„Načasovanie jeho smrti a invázia na Ukrajinu rozhodne nie je náhodné,“ povedal Watfordov kamarát pre portál The Sun. Watford nebol na zozname Rusov sankcionovaných britskou vládou.
V dome, ktorý má hodnotu 18 miliónov libier, žil miliardár so svojou estónskou manželkou, ich dvoma deťmi a starším synom z prvého manželstva. Watford zbohatol vďaka ropným rafinériám, ktoré mal na Ukrajine. Po presťahovaní do Británie si založil realitnú kanceláriu.
Správa o jeho nečakanej smrti prichádza v čase, keď sa pozornosť sústreďuje na oligarchov v Spojenom kráľovstve, ktorí sú po ruskej invázii na Ukrajinu považovaní za členov užšieho kruhu Vladimira Putina. Informuje The Guardian.
Britskí politici už vyzvali premiéra Borisa Johnsona na uvalenie sankcií na Rusov, ktorí majú väzby na ruského prezidenta Vladimira Putina. Samotný Johnson v stredu vyhlásil, že konanie ruského prezidenta Vladimira Putina voči Ukrajine možno považovať za vojnové zločiny. Johnson tiež povedal, že Putin sa „vážne prepočítal“ v súvislosti s reakciou ukrajinského obyvateľstva.
„Vo svojom ohavnom útoku na suverénny národ podcenil mimoriadnu silu ukrajinského ľudu a jednotu a odhodlanie slobodného sveta postaviť sa voči jeho barbarstvu,“ povedal Johnson.
Postoj oligarchov
Viacerí ruskí oligarchovia, z ktorých mnohí majú blízko k tamojšiemu prezidentovi Vladimirovi Putinovi, žiadajú okamžité zastavenie ruskej invázie na Ukrajine. Ako informuje BBC, jedným z nich je Roman Abramovič, majiteľ futbalového klubu Chelsea Londýn a niekdajší gubernátor Čukotky. BBC uvádza, že ukrajinská vláda požiadala Abramoviča o pomoc pri hľadaní „mierového riešenia“ vojny na Ukrajine.
Ďalší ruský oligarcha Michail Fridman, zakladateľ jednej z najväčších ruských súkromných finančných inštitúcií Alpha Bank, ktorý sa narodil v ukrajinskom Ľvove, napísal zamestnancom svojej súkromnej investičnej spoločnosti LetterOne so sídlom v Londýne, že „vojna nikdy nemôže byť riešením“.
Fridman, ktorého majetok sa odhaduje na 11,7 miliardy dolárov, povedal: „Som hlboko spätý s ukrajinským a ruským národom a súčasný konflikt vnímam ako tragédiu pre nich oboch.“
Oleg Deripaska, ktorý riadi ruskú spoločnosť Rusal zameranú na ťažbu a spracovanie hliníka, sa medzitým obrátil na sociálne siete a vyzval na rokovania. „Mier je priorita. Rokovania musia začať okamžite,“ napísal na Twitteri.
Bankár Oleg Tiňkov s majetkom približne 3 miliardy dolárov zaujal najdôraznejší postoj, keď na Instagrame zverejnil fotografiu svojej rodiny s nápisom: „Sme proti tejto vojne. Každý deň zomierajú nevinní ľudia, to je nemysliteľné a neprijateľné.“
K zmrazovaniu majetkov blízkych Putinovi pristúpi aj Japonsko. Premiér Fumio Kišida vysvetlil, že pridanie oligarchov na sankčný zoznam je súčasťou kolektívneho úsilia iniciovaného Spojenými štátmi a krajinami v Európe. Japonsko už zmrazilo majetok Putinovi a popredným predstaviteľom jeho vlády, informuje SITA.
Kišida tiež uviedol, že Japonsko prijalo kroky k odpojeniu siedmich ruských bánk od medzinárodného platobného systému SWIFT.
Japonsko bývalo so sankciami na Rusko zdržanlivé, hoci sa usiluje získať kontrolu nad niektorými ruskom kontrolovanými ostrovmi, pre ktoré ešte formálne nepodpísali mierovú dohodu po druhej svetovej vojne. Tentokrát však Tokio zareagovalo rýchlo, keďže panujú obavy z dôsledkov ruskej invázie na Ukrajinu v Ázii.
„Ruská invázia je jednostranným pokusom zmeniť status quo silou a otriasa základmi medzinárodného poriadku nielen v Európe a Ázii,“ povedal Kišida.
Zdroje: The Sun, The Guardian, SITA, BBC