Ruskí generáli sa obracajú proti sebe. FSB ich zatýka, prstom sa ukazuje na exministra Šojgua
- Ruskí generáli sa obracajú proti sebe
- Medzi najvyššími predstaviteľmi armády robí čistky FSB
- Píšu o tom aj ruské médiá
- Ruskí generáli sa obracajú proti sebe
- Medzi najvyššími predstaviteľmi armády robí čistky FSB
- Píšu o tom aj ruské médiá
Na vrcholových pozíciách moskovskej armády sa začali skutočné čistky. Putinovi generáli sa obracajú proti sebe a píšu o tom aj ruské médiá. Jeden z nich bol nedávno zatknutý pre podozrenie z korupcie. Stalo sa tak po tom, čo naňho donášal informácie jeho bývalý nadriadený.
O slobodu najnovšie prišiel už raz odsúdený generálmajor Alexander Ogloblin. Ide o bývalého šéfa ruského vojenského komunikačného oddelenia. K jeho zatknutiu pritom došlo uprostred špekulácií o zásahu proti najvyššiemu predstaviteľovi Vladimirovi Putinovi, informuje Newsweek.
Ogloblin údajne prijal úplatky v hodnote 10 miliónov rubľov (necelých 94-tisíc eur). Podplatiť ho mala telekomunikačná spoločnosť na zabezpečenie zákaziek ministerstva obrany. Uvádza to ruský vyšetrovací výbor a vyplýva to z informácií ruských novín Kommersant. Správa vyšla ešte 28. októbra. Generálmajora v súčasnosti držia vo vyšetrovacej cele.
Zaujímavá je aj skutočnosť, že Ogloblin už raz sedel za mrežami. Vo februári 2022, teda približne v období, keď sa začínala aj ruská nevyprovokovaná invázia na Ukrajinu, ho pre spreneveru odsúdili na 4,5 roka.
Prepustili ho však predčasne v rámci dohody, pričom bol ochotný svedčiť proti svojmu bývalému nadriadenému Vadimovi Šamarinovi. Ten v tom čase pôsobil ako zástupca náčelníka ruského generálneho štábu. Teraz sa zas karta obrátila. Ogloblin už opäť nie je na slobode, a to práve kvôli Šamarinovi a tentokrát kvôli jeho svedectvu, uvádza Kommersant.
Obvinenia
Šamarin čelí obvineniam zo zisku provízie pri obstarávaní zdrojov od giganta v oblasti vývoja a výroby pevných liniek Perm Telephone Plant Telta. Údajne teda dostal úplatok, o ktorý sa rozdelil s Ogloblinom. Na povrch to vyšlo v rámci jeho dohody o vine a treste. The New Voice of Ukraine ale v tejto súvislosti hlásia, že Šamarin sa mohol aj iba snažiť pomstiť svojmu bývalému podriadenému.
Všetko to tiež ukazuje smerom k bývalému ministrovi obrany Sergejovi Šojguovi. Ten na tejto stoličke sedel aj vo februári 2022, keď sa začínala ruská invázia. Zatiaľ ešte obvineniam z korupcie nečelí, no existuje šanca, „že ho niekto z nich nakoniec zapletie“, píšu noviny.
Toto je osud ministra, ktorý stál pri útoku na Ukrajinu? Problémy v ruských radoch a zásahy FSB preberáme aj na druhej strane >>>
Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.