Ruskí influenceri plačú vo videách. Instagram tam končí, ich zárobky sú však najmenší problém
- Instagram je od pondelka v Rusku zablokovaný
- Mnohí influenceri tak prídu o zdroj svojho živobytia
- Sloboda vyjadrovania sa stáva v Rusku čoraz obmedzenejšou
- Instagram je od pondelka v Rusku zablokovaný
- Mnohí influenceri tak prídu o zdroj svojho živobytia
- Sloboda vyjadrovania sa stáva v Rusku čoraz obmedzenejšou
14. marec je deň, ktorý sa zapíše do pamäti ruských influencerov ako čierny pondelok. K tomuto dňu sa Rusi rozhodli v krajine zablokovať prístup na Instagram, informuje The Guardian.
Rusko si totižto myslí, že práve platforma sociálnych médií bola využitá a podnecuje masové nepokoje, ktoré sú sprevádzané násilím.
Dôvodom, prečo sa ruské autority rozhodli pre takýto radikálny krok, je, že materská spoločnosť Meta odmietla blokovať obsah, ktorý je mierený proti Putinovi a ruským vojakom zapojeným do invázie na Ukrajine.
Práve naopak, ,,dočasne“ povolila politicky mierený obsah, ktorý by bol za normálnych okolností označený ako porušovanie podmienok zo strany používateľov.
Ruská generálna prokuratúra vo svojom vyhlásení podľa The Guardian uznala spoločnosť Meta za extrémistickú organizáciu, a preto sa rozhodla jej aktivity na území Ruska zakázať. Na základe toho sa aj niekoľko ruských guvernérov rozhodlo už v piatok vymazať svoje účty na Instagrame, Twitteri a Facebooku.
Po tom, ako ruská vláda už minulý týždeň zablokovala prístup k Facebooku, nasleduje aj ďalší sociálny gigant – Instagram. Otázne je, či rovnaký osud čaká aj aplikáciu WhatsApp, ktorá patrí pod rovnakú materskú spoločnosť.
Toto rozhodnutie ovplyvní Rusov nielen z hľadiska prístupu k informáciám o vojne, ale zablokuje aj zárobky ľudí, ktorí sa živili svojou aktivitou na sociálnych sieťach. Tie ale nevyužívajú len jedinci či influenceri, ale aj firmy a spoločnosti.
Keďže spoločnosť Meta nijakým spôsobom neobmedzuje zverejňovanie informácií zamerané na Rusov, Putin minulý týždeň podpísal novú legislatívu. Podľa tej hrozí Rusom až pätnásť rokov väzenia v prípade zdieľania „falošných informácií o vojne“.
Sloboda informácií?
Putin si totiž myslí, že aj takéto zdieľanie informácií bolo dôvodom, prečo stovky značiek opustilo ruský trh. Rusi opakovane tvrdia, že na Ukrajine neprebieha vojnový konflikt, ale akási operácia, ktorá má krajinu zbaviť nacistov. Obyčajní Rusi majú kvôli cenzúre veľmi obmedzený prístup k informáciám, mnohí naozaj nevedia o tom, čo sa na Ukrajine deje.
Spoločnosť Meta sa vyjadrila pre portál BBC. Tvrdia, že si za povolením nenávistných prejavov voči Putinovi stoja. Podľa nich ide o dočasnú záležitosť, ktorá má dobrý cieľ a nie je zameraná voči obyčajnému ruskému ľudu.
Na Instagrame sa tak na základe zmenenej a doplnenej politiky firmy môžu objavovať informácie, ktoré povoľujú užívateľom napríklad žiadať usmrtenie Putina alebo bieloruského prezidenta Lukašenka. Obmedzenie by nastalo až v situácii, ak by sa užívatelia vyjadrovali o konkrétnych metódach, miestach alebo iných cieľoch.
Ruské veľvyslanectvo pred týmto radikálnym krokom žiadalo americké úrady, aby zastavili takéto extrémistické aktivity Mety a prijali opatrenia, ktoré by postavili páchateľov dopúšťajúcich sa šírenia týchto informácií pred súd. Podľa ich slov sa takto dopúšťajú činu, ktorý podnecuje a stavia dva národy proti sebe.
Ako toto rozhodnutie ovplyvní obyvateľov Ruska?
Toto rozhodnutie je problémom aj pre ľudí, pre ktorých je Instagram primárnym zdrojom príjmu. Na Twitteri sa preto už niekoľko dní objavujú videá zúfalých ruských influencerov, ktorí nevedia, ako bude pokračovať ich život ďalej. Svet obleteli napríklad videá plačúcej influencerky.
Tá schytala kritiku, mnohí jej vyčítajú, že sa zaujíma len o to, kam bude postovať videá či fotky jedla, a netrápi ju, že ľudia na Ukrajine umierajú. Minca však má aj druhú stranu a môže sa stať, že milióny Rusov zostanú informačne odrezaní od sveta ešte viac ako doteraz.
Toto rozhodnutie tak oddelí milióny ľudí nielen jeden od druhého, ale aj od zvyšku sveta. Mnoho influencerov sa pre The Guardian vyjadrilo, že takto prídu aj o možnosť verejne vyjadriť svoj názor, ktorý pomáhal cudzincom lepšie pochopiť ruských obyvateľov a udržať tak most medzi normálnymi ľuďmi mimo Ruska a normálnymi ľuďmi v Rusku, ktorí s politickou situáciou nemajú nič spoločné.
Mnohí sa tak obávajú, že sa nenávisť voči obyčajným Rusom ešte vyostrí. Už teraz sa po celom svete objavujú útoky na Rusov, ktorí čelia problémom len kvôli ich národnosti.
Zdroje: guardian.com, bbc.com, guardian.com