Ruskí vojaci v Černobyle chytali ryby z chladiaceho kanála reaktora. Teraz ich dobehla choroba z ožiarenia
- Ruské jednotky, ktoré sa zdržiavali v Černobyle, majú dnes zdravotné problémy
- Otrávili sa radiáciou
- Domáci obyvatelia sa ich snažili varovať
- Ruské jednotky, ktoré sa zdržiavali v Černobyle, majú dnes zdravotné problémy
- Otrávili sa radiáciou
- Domáci obyvatelia sa ich snažili varovať
Pred takmer 40 rokmi svet postihla najhoršia jadrová katastrofa v dejinách ľudstva. Išlo o haváriu v černobyľskej elektrárni, ktorá mala na svedomí smrť desiatok ľudí a kompletné vysídlenie obyvateľov žijúcich v rádiuse 30 km.
Oblasť je dodnes neobývaná, až na hŕstku pracovníkov, ktorá je zodpovedná za dekontamináciu miesta tragédie. Toto dočasné obyvateľstvo do Černobyľu cestuje na zmeny, ktoré nemôžu trvať viac ako 3 mesiace, a to kvôli stále prítomnej a smrtiacej radiácii.
Po začiatku ruskej invázie na Ukrajinu však okolie reaktora opäť ožilo, no nie turistickým ruchom. Na miesto totiž dorazili jednotky ruskej armády, ktoré si tu zriadili tábor. Dnes však, ako informuje portál The Independent s odvolaním sa na denník The Times, znášajú následky za toto rozhodnutie.
O možnom ožiarení sme ťa informovali ešte minulý rok. Teraz však zdroje priamo z Ruska potvrdzujú, že vojaci po mesiacoch od ožiarenia trpia.
Dostali varovanie
Ruskí vojaci mali na miesto tragédie doraziť priamo v deň začiatku ozbrojeného konfliktu, 24. februára 2022. Na Ukrajinu vstúpili z bieloruskej strany a na mieste zotrvali približne 5 týždňov.
Plány zabývať sa v blízkosti jadra reaktora sa im mali snažiť prekaziť miestni obyvatelia, ktorí sa však nestretli s pochopením. „Začala som na nich kričať,“ povedala pre The Times obyvateľka Černobyľu známa ako Baba Hana.
„Snažila som sa im poskytnúť politické informácie, vysvetliť im, čo sa deje v ich krajine… Hovorím po rusky, pýtala som sa, čo tam robia, koho si myslia, že oslobodzujú,“ dodala.
Podľa výpovedí očitých svedkov Rusi údajne vedeli, akému riziku sa vystavujú, no „jednoducho ich to nezaujímalo“. Oblasť jednotky opustili až 1. apríla, kedy boli prinútené sa stiahnuť ukrajinskou protiofenzívou.
Počas 5 týždňov, ktoré tu vojaci strávili, sa však vystavili obrovskému množstvu radiácie. Ako dopĺňa portál Newsweek, ruskí ozbrojenci mali mať tábor zriadený len vo vzdialenosti 6 kilometrov od jadra.
Jedli ryby a hrabali sa v zemi
Často sa pohybovali aj v neslávne známom Červenom lese, ktorý svoje meno získal vďaka farbe mŕtvych stromov. Tie uhynuli v dôsledku radiačného žiarenia, keďže sem boli bezprostredne po havárii vyvážané kopy kontaminovanej zeminy z okolia reaktoru. Práve túto oblasť si mali Rusi zvoliť na vytvorenie defenzívnych pozícií a kopať tu zákopy.
Vojaci taktiež využívali miestne prírodné zdroje. Údajne lovili ryby priamo z bývalého chladiaceho kanála reaktora a taktiež zabíjali zvieratá žijúce v okolí miesta katastrofy.
Toto správanie sa však malo jednotkám vypomstiť. Ako potvrdili ruskí diplomati, u vojakov z Černobyľu sa mali prejaviť symptómy choroby z ožiarenia, medzi ktoré patrí napríklad akútne zvracanie, nevoľnosť, únava a bolesti hlavy.
Ako ďalej vysvetľuje CDC, príznaky sa môžu prejaviť aj po dlhom čase od samotného ožiarenia. Z prvotných zdravotných komplikácií sa dá v lepšom prípade zotaviť, no skutočné nebezpečenstvo predstavujú dlhodobé následky, ako napríklad zvýšené riziko rakoviny.
„Nesnažte sa v tom nájsť logiku, je to hlúpe,“ povedala denníku Oxana Pyšnová, bývalá sprievodkyňa a súčasná zamestnankyňa štátneho ministerstva zodpovedného za zakázanú černobyľskú zónu.
Zdroje: The Independent, The Times, CDC