Rusko a Severná Kórea plánujú prekvapenie. Podľa USA môže spolupráca vyvrcholiť v období volieb
- Rusko a Severná Kórea prehlbujú svoje vzťahy
- Vzniká medzi nimi vojenská spolupráca
- USA počítajú s možným ovplyvnením amerických prezidentských volieb
- Rusko a Severná Kórea prehlbujú svoje vzťahy
- Vzniká medzi nimi vojenská spolupráca
- USA počítajú s možným ovplyvnením amerických prezidentských volieb
Keď Rusi začiatkom tohto roku spustili na Ukrajine raketové útoky pomocou severokórejských balistických striel, odsúdilo to 48 štátov. Slovensko medzi nimi nebolo. Ide pritom spolu s Iránom a Čínou o štyri štáty, ktoré podľa Mitcha McConnella, lídra menšiny v americkom Senáte, predstavujú vo svete takzvanú „os zla“.
Ako v súčasnosti píše NBC News, medzi ruským prezidentom Vladimirom Putinom a severokórejským vodcom Kim Čong-unom neustále silnie vojenská aliancia. USA sa obávajú, že to Pchjongjangu môže pomôcť navýšiť svoje jadrové kapacity. Politika Severnej Kórey pritom už dlhodobo vytvára v ázijsko-tichomorskom regióne napätie.
Ako pre NBC News povedalo šesť rôznych predstaviteľov Spojených štátov, existuje šanca, že Pchjongjang v období amerických prezidentských volieb podnikne svoje doteraz najprovokatívnejšie vojenské akcie. Udiať by sa tak mohlo na žiadosť Moskvy.
Domnievajú sa, že by šlo o dobre naplánovaný a načasovaný „incident“, ktorý by vo svete vyvolal znepokojenie. Mohlo by to ovplyvniť voličské nálady v USA pri výbere medzi Joe Bidenom a Donaldom Trumpom.
„Nepochybujeme o tom, že Severná Kórea bude tento rok provokatívna. Ide len o to, ako sa to eskaluje,“ uviedol pre NBC nemenovaný predstaviteľ amerických tajných služieb.
Zásah do volieb
Americkí vyšetrovatelia a agenti obviňovali Rusov zo zásahu do ich prezidentských volieb už v roku 2016. Tvrdia, že Moskva sa usiluje pomôcť poraziť Bidena, s ktorým má tamojšia administratíva horšie vzťahy než s Trumpom.
Hovorca Trumpovej kampane Steven Cheung už na slová amerických predstaviteľov reagoval. Jediným „októbrovým prekvapením“ bude podľa neho šokovaný pohľad na tvárach novinárov, keď Trump vyhrá najbližšie voľby.
V najbližších dňoch sa však skutočne očakáva, že Putin Severnú Kóreu navštívi. Stretne sa s Kim Čong-unom a podľa USA vladári uzavrú dohodu o rozšírení vojenskej spolupráce. Predseda Centra pre strategické a medzinárodné štúdie Victor Cha sa v tejto súvislosti domnieva, že rok 2024 bude akousi „horskou dráhou“.
Ako by vlastne prípadná vojenská aktivita pomohla Trumpovi?
NBC News podotýka, že vyššie spomínaná „os zla“ síce zrejme nezačne úradovať v Ázii, nakoľko správy nasvedčujú tomu, že Čína po nepokojoch v regióne netúži. Spolupráca medzi Moskvou a Pchjongjangom je však aj bez Číny dosť nevyspytateľná.
Faktom ostáva, že posledné dve veľké vojny – Ruská invázia na Ukrajinu a konflikt medzi Izraelom a Hamasom – začali počas Bidenovho pôsobenia na čele USA. To opakovane využíva Trump šíriac naratívy o tom, ako to je všetko Bidenova chyba. Ak by teda Severná Kórea istým spôsobom zapríčinila zvýšenie napätia, Trumpova kampaň by pripisovala Bidenovi ďalšiu eskaláciu.
Čoraz užší vzťah medzi Putinom a Kimom predstavuje významný posun od čias, keď Rusko v minulosti spolupracovalo s USA snažiac sa udržať Severnú Kóreu na uzde. Moskva teraz využíva svoje právo veta v Bezpečnostnej rade OSN a poskytuje Pchjongjangu aspoň v rámci svojich možností isté krytie. Rusko sa tak snaží pomôcť Kimovi vyhnúť sa sankciám obmedzujúcim jeho jadrový program.
Podľa americkej Kongresovej výskumnej služby (CRS) Severná Kórea a Ruská federácia zlepšujú svoje partnerstvo od roku 2023. Okrem iného to považuje za vývoj, ktorý by mohol potenciálne podporiť rozsiahlu ruskú inváziu na Ukrajinu a zvýšiť vojenské kapacity Severnej Kórey. S vyššími kapacitami by sa mohla zvýšiť aj ochota Kim Čong-una zapojiť sa do provokatívnych akcií proti Spojeným štátom a ich spojencom vo východnej Ázii.
Zdroje: NBC News, CRS