Rusko a Ukrajina sa dohodli na námornom prímerí, Kremeľ ho však podmienil zrušením sankcií

  • Krajiny sa dohodli na pozastavení bojov v separátnych rokovaniach v Saudskej Arábii
  • Zelenský Rusku v súvislosti dohodou o udržaní prímeria nedôveruje
Saudská Arábia - Rokovania USA, Rusko, Ukrajina
Zdroj: TASR/ AP, Saul Loeb/Pool Photo via AP
  • Krajiny sa dohodli na pozastavení bojov v separátnych rokovaniach v Saudskej Arábii
  • Zelenský Rusku v súvislosti dohodou o udržaní prímeria nedôveruje

Spojené štáty, Rusko a Ukrajina sa v utorok po separátnych rokovaniach v Rijáde dohodli na zaistení bezpečnej plavby, vylúčení použitia vojenskej sily a zabránení využívania komerčných plavidiel na vojenské účely v Čiernom mori.

USA tiež pomôžu obnoviť prístup Ruska na svetový trh pri vývoze poľnohospodárskych výrobkov a hnojív, znížiť náklady na námorné poistenie a zlepšia prístup k prístavom a platobným systémom pre takéto transakcie. Strany zároveň potvrdili dohodu o neútočení na energetické zariadenia. Informuje TASR.

Ukrajina dohodu dodrží, Rusku však nedôveruje

„Je príliš skoro povedať, či to bude fungovať, ale boli to správne stretnutia, správne rozhodnutia, správne kroky. Nikto nemôže obviniť Ukrajinu, že po tomto nesmeruje k udržateľnému mieru,“ vyhlásil Zelenskyj na tlačovej konferencii v Kyjeve. Zdôraznil, že Kyjev svoju časť dohody dodrží, hoci Rusku nedôveruje. „Urobíme svoju prácu tak, aby sme implementovali dohody zo stretnutia Ukrajiny a USA,“ povedal s tým, že dúfa v okamžitý začiatok prímeria na mori.

V prípade, že by Rusko dohodnuté podmienky porušilo, Zelenskyj bude podľa vlastných slov od amerického prezidenta Donalda Trumpa požadovať dodávky ďalších zbraní a nové sankcie voči Rusku.

Kremeľ požaduje zrušenie sankcií

Kremeľ zdôraznil, že pred tým, než dohoda vstúpi do platnosti, musia byť zrušené sankcie voči ruským bankám, ktoré sa podieľajú na medzinárodnom obchode s potravinami a hnojivami. „Zrušenie sankčných obmedzení voči Ruskej poľnohospodárskej banke a ďalším finančným inštitúciám, ktoré sa podieľajú na podpore transakcií v medzinárodnom obchode s potravinami (vrátane produktov z rýb) a hnojivami, ich pripojenie k systému SWIFT a otvorenie požadovaných korešpondenčných účtov,“ uviedla agentúra TASS.

Podľa BBC to znamená, že pred začatím prímeria musia byť zrušené sankcie voči ruským bankám, výrobcom a vývozcom potravín, ako aj poisťovniam, ktoré sa podieľajú na ich vývoze. Kremeľ taktiež uviedol, že Rusko sa nevráti k obilnej dohode z roku 2022, pokiaľ nebudú zrušené sankcie na ruské lode a dodávky poľnohospodárskych strojov.

Kritika ústupkov Washingtonu

Ukrajinský prezident kritizoval rozhodnutie Washingtonu pomôcť obnoviť prístup Ruska na svetový trh s poľnohospodárskymi výrobkami. „Domnievame sa, že ide o oslabenie pozície a oslabenie sankcií, zatiaľ nepoznáme podrobnosti tohto bodu,“ uviedol.

Podľa neho sa ukrajinskí a americkí predstavitelia dohodli, že tretie strany, ako napríklad Turecko, by mohli dohliadať na aspekty dohodnutého prímeria. „Toto nie je zlá vec, napríklad niekto z Európy alebo napríklad Turecko sa môže podieľať na situácii na mori a možno niekto z Blízkeho východu na situácii v energetike,“ dodal.

USA podporujú mierové rokovania

Biely dom vo vyhlásení uviedol, že Spojené štáty opakovane požiadali o zastavenie bojov ako nevyhnutný krok k dosiahnutiu trvalého mieru. USA tiež vyjadrili podporu Ukrajine v úsilí o výmenu vojenských zajatcov, návrat civilných väzňov a násilne odvlečených ukrajinských detí.

„Na tento účel budú Spojené štáty naďalej podporovať rokovania medzi oboma stranami s cieľom dosiahnuť mierové riešenie v súlade s dohodami uzavretými v Rijáde,“ uvádza sa vo vyhlásení Bieleho domu.

Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Trendové videá