Rusko ani Ukrajina Slovensko neživia. Ak nás ale odrežú od strategickej suroviny, sme nahratí, hovorí analytička
- Z Ruska ani Ukrajiny nedovážame veľa potravín, Slovensko nie je na dovoz z týchto krajín odkázané
- Ak by však nastali problémy s dovozom plynu, problém by mali nielen domácnosti, ale najmä priemysel
- Z Ruska ani Ukrajiny nedovážame veľa potravín, Slovensko nie je na dovoz z týchto krajín odkázané
- Ak by však nastali problémy s dovozom plynu, problém by mali nielen domácnosti, ale najmä priemysel
Slovensko nie je odkázané na dovoz potravín z Ruska a Ukrajiny. Z Ukrajiny dovážame najmä minerálne vody, oleje, med, orechy či hydinové mäso. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Jana Holéciová.
„Nie sme závislí ani od obilnín, ani od olejnín pestovaných na východ od našej krajiny. Z Ruska a Ukrajiny nedovážame v rozhodujúcich množstvách ani ovocie alebo zeleninu. Údaje Štatistického úradu SR za minulý rok hovoria o dovoze ruských potravín, ako sú niektoré pekárske výrobky a rybie produkty. Z Ukrajiny dovážame minerálne vody, oleje, med, orechy či hydinové mäso,“ uviedla Holéciová.
Vplyv vojny na slovenské agropotravinárstvo bude podľa SPPK sekundárny, a to v podobe zvýšených cien tovarov a energií, ktoré sa spotrebovávajú pri výrobe potravín, krmív pre zvieratá a hnojív. „Očakávania zo sekundárneho efektu vojenského konfliktu na Ukrajine sa tak napĺňajú a trh okamžite reaguje s vyššími cenami pšenice, sóje či kukurice. Predpokladáme veľkú nervozitu a turbulenciu na burzách,“ uzavrela Holéciová.
Kľúčový bude plyn
Prerušenie dodávok ropy z Ruska by ešte Slovensko vedelo zvládnuť. Prerušenie dodávok plynu by však už malo pre Slovensko väčšie následky. Pre agentúru SITA to uviedla analytička 365.bank Jana Glasová.
Prerušenie dodávok plynu z Ruska by podľa nej spôsobilo nemalé problémy v mnohých priemyselných odvetviach na Slovensku aj v krajinách EÚ. To by viedlo aj k spomaleniu nášho ekonomického rastu, ktorý by preto nedosiahol očakávané úrovne.
„Zrejme najviac by sme mohli pocítiť výpadky v dodávkach ruského plynu, keďže tam neexistujú adekvátne náhrady a nielen Slovensko, ale prakticky celá Európa je výrazne závislá na ruskom plyne. V prípade ropy sú tieto riziká menšie, keďže tam by sme zásobovanie vedeli nahradiť aj ropovodom Adria, ktorý k nám smeruje z Maďarska,“ konštatovala Glasová.
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy
Zdroj: SITA