Rúško by mali mať aj zosnulí. Slovenskí hygienici prišli so zvláštnym odporúčaním
- Počet obetí je každým dňom vyšší a s ním rastie aj počet pohrebných obradov
- Práve narábanie s nebohými môže spôsobiť ďalšie šírenie vírusu
- Hygienici preto odporúčajú, aby zosnulí mali prekryté dýchacie cesty
- Počet obetí je každým dňom vyšší a s ním rastie aj počet pohrebných obradov
- Práve narábanie s nebohými môže spôsobiť ďalšie šírenie vírusu
- Hygienici preto odporúčajú, aby zosnulí mali prekryté dýchacie cesty
Z jednej pandemickej vlny sme sa poriadne nespamätali a už tu máme ďalšiu. Každodenné množstvo nakazených a hospitalizovaných skúša predovšetkým slovenských zdravotníkov, ktorí sú nesmierne unavení. Nie každého hospitalizovaného sa však podarí zachrániť a množstvo obetí pandémie musia riešiť pohrebné služby.
Počas predošlej vlny tieto služby na toľko obetí pripravené neboli, v dôsledku čoho sa vo viacerých slovenských mestách objavili chladiace boxy, do ktorých boli zosnulí na nejaký čas umiestnení.
V súčasnosti, keď je veľká časť Slovenska bordová a čierna, platia nariadenia, ktoré sa týkajú aj pohrebov. Hygienici však k týmto nariadeniam pridali ďalšie, trochu bizarné.
Ako upozorňuje Televízia Markíza, podľa odborníkov je vhodné, aby zosnulí mali rúško počas manipulácie s ich telami. Toto usmernenie platí už od februára 2021, no podľa pracovníkov, ktorí s nebohými narábajú, je úplne zbytočné. Spôsobené to je tým, že pracovníci pri narábaní používajú ochranné pomôcky, ktoré sú podľa ich názoru dostačujúce.
S názormi odborníkov nesúhlasí hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva Daša Račková, podľa ktorej by odporúčania odborníkov mali byť dodržiavané. Tvrdí, že pri narábaní s telom zosnulého môže dôjsť k vytláčaniu vzduchu z dýchacích ciest, v ktorých sa stále môže nachádzať vírus.
Pochovávanie zatiaľ nie je problémom
Ako sme už písali, počas predošlej vlny koronavírusu a jej vrcholu bol s pochovávaním obetí veľký problém. Ako vo februári 2021 informovala TASR, v Bratislave nebolo prekvapením, že počas jedného dňa sa konalo aj 40 pohrebov.
V dôsledku toho boli pohrebné služby donútené skrátiť časy pohrebných obradov a prijať nových zamestnancov. Kremačné pece v tej dobe fungovali takmer nepretržite. Na tretiu vlnu sú však pohrebníctva pripravené lepšie a zatiaľ na kapacitné limity nenarážajú.
Za včerajší deň pribudlo ďalších 52 obetí pandémie.
Čítajte viac z kategórie: Koronavírus
Zdroje: TV Markíza, TASR