Rusko dnes dočasne zastaví dodávky plynu. Európa sa obáva, že ich už opätovne nespustí

  • Rusko bude počas najbližších 10 dní vykonávať údržbu Nord Streamu
  • EÚ sa obáva, že dodávky plynu sa už neobnovia
  • Pripravujú sa núdzové opatrenia
putin plyn
TASR/František Iván TASR/AP
  • Rusko bude počas najbližších 10 dní vykonávať údržbu Nord Streamu
  • EÚ sa obáva, že dodávky plynu sa už neobnovia
  • Pripravujú sa núdzové opatrenia

Od začiatku ruskej vojny na Ukrajine sa vo vzduchu vznášajú otázniky ohľadom ruského plynu. Jeho ceny sa spolu s elektrinou u nás blížia k rekordom, no Slovensko je na ňom zatiaľ aj tak závislé.

Európska únia sa však od ruských fosílnych palív snaží odstrihnúť. Ceny, ktoré za ne platíme, totiž podporujú inváziu na Ukrajine. Ak takúto zmenu dokážeme zrealizovať, prinesie to niekoľko benefitov, o ktorých sme písali aj v tomto článku.

Aktuálne sa však Kremeľ sám rozhodol vypnúť svoj plynovod do Európy. Ako uvádza ruská BBC, Rusko znižuje dodávky plynu na historické minimum.

Podľa agentúry Reuters to odôvodňujú vykonávaním údržbových prác v rámci plynovodu Nord Stream. Gazprom tak v pondelok (11.7.) večer zablokuje svoj hlavný plynovod do Nemecka. Ide zatiaľ o 10-dňovú prevenciu, no EÚ sa obáva možnosti, že to tak ostane aj naďalej a pripravuje sa preto na najhoršie.

Teplá voda na prídel

Pred troma rokmi posielal Gazprom do Európy každý deň do 500 miliónov metrov kubických plynu. V máji tohto roka sa toto číslo znížilo na 250 miliónov a začiatkom júla šlo o 140 miliónov. Pre potrebu vykonania údržby v rámci o niečo slabšieho „Turkstreamu“ množstvo dodávaného plynu kleslo na 100 miliónov kubíkov.

Toto množstvo sa v súčasnosti opäť zníži. Počas najbližších desiatich dní má mať Európa k dispozícii iba 75 miliónov metrov kubických plynu.

Nemecko už šetrí teplou vodou a stlmuje svetlá. Celá Európa sa taktiež pripravuje na zavedenie núdzových opatrení. Pôjde o spoločné kroky EÚ a nie jednotlivých krajín a konkrétny plán by sme mali poznať už tento týždeň.

„Situácia je veľmi vážna a kríza sa môže ešte zintenzívniť. Je možné, že Rusko bude naďalej znižovať dodávky plynu,“ priznala krátko pred zabránením Nord Streamu eurokomisárka Kadri Simsonová.

K situácii sa vyjadrila aj predsedníčka Európskej komisie. Ursula von der Leyenová minulý týždeň európsky parlament varovala, že sa „musíme pripraviť na ďalšie prerušenie dodávok plynu a dokonca aj na úplné odstavenie zo strany Ruska“.

Strach z neobnovenia dodávok ruského plynu

Európa sa obáva, že Rusko by mohlo predĺžiť plánovanú údržbu, aby ešte viac obmedzilo európske dodávky plynu. Takýto krok by zvýšil mieru plynovej krízy a narušil by snahy naplniť plynové zásobníky na zimu. Tieto obavy v podčiarkol aj nemecký minister hospodárstva Robert Habeck, podľa ktorého musí jeho krajina čeliť možnosti, že Rusko dodávky neobnoví. 

„Všetko je možné, všetko sa môže stať. Je možné, že plyn bude opäť prúdiť, možno aj viac ako predtým. Môže sa stať aj to, že nič nepríde. Musíme sa poctivo pripraviť na najhorší scenár a urobiť všetko, čo je v našich silách, aby sme sa pokúsili situáciu riešiť,“ povedal Habeck pre Deutschlandfunk, uvádza The Guardian.

Ruský plyn je životne dôležitý pre chod nemeckej ekonomiky, ako aj pre udržiavanie tepla vo väčšine domácností. Prietoky potrubím sa v posledných mesiacoch znížili a dosahujú približne 40 % zvyčajných úrovní.

Podľa Kremľa môžu za tieto obmedzenia sankcie, ktoré na neho uvaľuje Západ. Argumentom Moskvy je to, že tieto „pokuty“ jej obmedzili prístup k náhradným dielom.

Spojazdnenie zakázaných baní

V piatok (8.7.) prešla oboma komorami nemeckého parlamentu mimoriadna legislatíva, ktorá umožní opätovnú aktiváciu zakázaných uhoľných elektrární. Tie sa momentálne nepoužívajú kvôli ich vysokým emisiám a proces ich spustenia bol doteraz zložitý a pomalý.

Z krátkodobého hľadiska sa Nemecko pokúsi týmto spôsobom doplniť svoje zásobníky plynu a prežiť zimu. Podľa nemeckej vládnej agentúry Bundesnetzagentur sú skladové kapacity v Nemecku naplnené na 63 percent. Ich cieľom je dosiahnuť 90 percent do prvého novembra.

Dlhodobým cieľom je znížiť závislosť od plynu pomocou zvýšenej miery výroby obnoviteľnej energie. K tomu prispeje aj čiastočné prehodnotenie daných sektorov. V súčasnosti už ide o oblasť životne dôležitú pre národnú bezpečnosť.

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroje: BBC, Reuters, The Guardian

Najnovšie videá

Trendové videá