Rusko je najväčšia hrozba pre Európu. Nemecko schválilo novú stratégiu národnej bezpečnosti
- Nová nemecká stratégia označuje Rusko ako najväčšiu hrozbu
- Vláda sa v nej zaviazala k potrebným výdavkom na obranu
- Francúzsko označilo za „hlbokého“ priateľa
- Nová nemecká stratégia označuje Rusko ako najväčšiu hrozbu
- Vláda sa v nej zaviazala k potrebným výdavkom na obranu
- Francúzsko označilo za „hlbokého“ priateľa
Nemecko v stredu schválilo novú stratégiu národnej bezpečnosti, v ktorej po prvýkrát označilo Rusko za najväčšiu hrozbu pre Európu. V správe sa vláda prihlásila aj k potrebným dvojpercentným výdavkom hrubého domáceho produktu na obranu. „Bez bezpečnosti nie je možná sloboda, stabilita ani prosperita,“ povedal kancelár Olaf Scholz.
V správe sa okrem toho spomína aj Čína, o ktorej varuje ako pred stupňujúcim sa napätím, a to kvôli tomu, ako sa Peking snaží využívať svoje ekonomické postavenie na dosiahnutie svojich politických cieľov, ako píše agentúra Reuters.
Dokument má slúžiť ako náčrt zahraničnej politiky Berlína, ktorá od vojny kladie väčší doraz na bezpečnosť či hospodárske záujmy. Stratégia má podobu zhruba 40-stranového dokumentu a koaliční partneri sa na nej dohodli po niekoľkomesačných rokovaniach. Má zohľadňovať aj kybernetické útoky, ohrozenie kritickej infraštruktúry a tiež klimatickú zmenu, píše TASR.
Splnenie záväzkov
„Ide o zásadnú zmenu, ktorú v Nemecku uskutočňujeme v oblasti bezpečnostnej politiky,“ povedal nemecký kancelár Scholz. Vyzdvihol pritom vývoj k integrovanej bezpečnostnej koncepcii. V správe sa spomína aj hrozba klimatickej krízy.
Ústredným bodom bezpečnostnej identity Nemecka zostáva jeho „zakotvenie v Európskej únii a transatlantickej aliancii“, ako o tom píše nemecký denník Tagesschau. Správa sa dotýka aj „hlbokého“ priateľstva s Francúzskom či úzkeho partnerstva s USA. Cieľom vlády je aj splniť si záväzky voči NATO, čo sa týka dvojpercentnej hranice výdavkov.
Podľa Lindnera, ministra financií, chce Nemecko splniť tento cieľ už v budúcom roku, čo by však znamenalo prekopanie nemeckého rozpočtu až do roku 2029, pričom by sa museli niektoré projekty odložiť.
Multipolárny svet
Svet je podľa stratégie multipolárny, čo znamená aj to, že niektoré štáty chcú zmeniť medzinárodný poriadok podľa svojich záujmov a predstáv. „V tejto medzinárodnej situácii je Čína partnerom, konkurentom a systémovým súperom,“ píše sa v dokumente. Na politiku voči Číne sa má podľa kancelára publikovať ďalšia špecifická stratégia, dátum však nespresnil.
Vypracovaná analýza sa venuje aj boju proti dezinformáciám či iným formám zahraničného vplyvu, proti ktorým by chcela bojovať aj pomocou zlepšenia činnosti Spolkového úradu na ochranu ústavy a spravodajských služieb.
Plánuje sa aj osobitná stratégia zameraná na boj proti dezinformáciám. Tá okrem iného zahŕňa „rozšírenie nástrojov na včasné odhaľovanie manipulatívnej komunikácie v informačnom priestore“.
Národná bezpečnostná stratégia sa pokúša objasniť aj zásadné otázky, ako napríklad, čo sa vlastne považuje za bezpečnostné záujmy Nemecka a kto by sa mal ako aktér podieľať na riešení týchto problémov.
Berlín prechádza na „politiku integrovanej bezpečnosti“ v reakcii na výzvy nestabilnejšieho sveta, uviedol kancelár Olaf Scholz. Bezpečnostné prostredie sa významne zmenilo, objasnil v súvislosti s ruskými útokmi na Ukrajinu a čoraz agresívnejšie vystupujúcou čínskou vládou, uvádza TASR. „Naša bezpečnosť je spojená s bezpečnosťou a stabilitou ostatných regiónov sveta,“ píše sa vo vydanej správe.