Rusko je pyšné na svoju vakcínu, zverejnené sú už aj jej vedľajšie účinky

  • Rusko chce svoju novú vakcínu budúci týžden otestovať až na 40 000 ľuďoch
  • Doterajšie testy vakcíny Sputnik ukázali niekoľko vedľajších účinkov
  • Ľudia po vakcinácii najčastejšie hlásili bolesť hlavy, u všetkých dobrovoľníkov sa vyskytlo aj podchladenie či bolesť v mieste vpichu
putin
SITA via AP/Alexei Druzhinin/Unsplash/CDC
  • Rusko chce svoju novú vakcínu budúci týžden otestovať až na 40 000 ľuďoch
  • Doterajšie testy vakcíny Sputnik ukázali niekoľko vedľajších účinkov
  • Ľudia po vakcinácii najčastejšie hlásili bolesť hlavy, u všetkých dobrovoľníkov sa vyskytlo aj podchladenie či bolesť v mieste vpichu

Európska kancelária Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) informovala, že začala „priame rozhovory“ s Ruskom o podrobnostiach vakcíny, ktorú minulý týždeň Kremeľ zaregistroval ako prvú očkovaciu látku proti koronavírusu na svete. Informuje portál ABC.

Vakcína, predbežne schválená len ruskými zdravotníckymi úradmi, zatiaľ neprešla testovaním, ktoré WHO vyžaduje pred udelením licencie akejkoľvek očkovacej látke.

Rusi chcú svoju vakcínu otestovať ešte na 40 000 ľuďoch, v rámci rozšírenia klinických skúšok. Skúšky majú byť zahájené už budúci týždeň, cieľom je preveriť bezpečnosť a účinnosť vakcíny Sputnik. Uviedol to podľa agentúry TASS Denis Logunov, námestník riaditeľa ústavu epidemiologického a mikrobiologického výskumu Nikolaja Gamaleji, ktorý stojí za vakcínou.

Rusko opäť prekvapuje. Ako prvé začalo s vývojom vakcíny aj pre zvieratá

Logunov označil doterajšie klinické testy za úspešné, protilátky sa podľa neho vytvorili u 100 % testovaných a po podaní vakcíny neboli hlásené „žiadne závažné vedľajšie účinky“.

Logunov na tlačovej konferencii vyhlásil, že vakcína bola podávaná zdravým dobrovoľníkom vo veku od 18 do 60 rokov a neboli hlásené žiadne závažné vedľajšie účinky. Po vakcinácii bola u ľudí najčastejšie pozorovaná bolesť v mieste vpichu, podchladenie u všetkých dobrovoľníkov a bolesti hlavy. „Všetky tieto nežiaduce javy boli kvalifikované ako nevýznamné,“ dodal Logunov. Dodávky ruskej vakcíny do zahraničia by mohli začať v novembri či decembri.

zdroj: Pixabay/Katja Fuhlert

Šéf sekcie WHO pre Európu Hans Kluge sa vyjadril, že organizácia víta všetky pokroky v rámci vývoja vakcíny, každá očkovacia látka však musí byť podrobená rovnakým klinickým skúškam.

„Táto obava, ktorú máme ohľadom bezpečnosti a účinnosti, sa netýka špecificky ruskej vakcíny, ale všetkých vakcín, ktoré sa v súčasnosti vyvíjajú,“ povedala doktorka Catherine Smallwoodová z európskej pobočky WHO.

Napriek tomu, že WHO sa snaží o zrýchlenie vývoja koronavírusovej vakcíny, zároveň chce „skutočne pochopiť, v akom štádiu sa vakcína nachádza, a získať čo najpodrobnejšie informácie ohľadom krokov, ktoré už boli podniknuté“ v rámci testovania, doplnila pre ABC.

Podľa vedcov jediným spôsobom, ako overiť účinnosť experimentálnych vakcín, je otestovať ich na vzorke niekoľko desaťtisíc ľudí. Klinické skúšky ďalších dvoch kandidátov na vakcínu už začali napríklad v USA, kde sa im podrobí najmenej 30 000 účastníkov. Doktori by podľa Kremľa mohli dať zaočkovať najprv samých seba už tento mesiac. Hromadné testovanie by chceli spustiť od októbra.

Zdroje: ABC, TASS, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá