Rusko je v nich priekopník. Trolie farmy, vďaka ktorým sa dá zmeniť verejná mienka. Takto to celé funguje
- Pár dní dozadu bola odhalená ďalšia trolia farma v Arizone, USA má s nimi dlhodobo problémy
- Jednou z najznámejších je petrohradská agentúra, v ktorej pozadí sa objavuje človek s prezývkou “Putinov šéfkuchár”
- Máme trolie farmy aj na Slovensku?
- Pár dní dozadu bola odhalená ďalšia trolia farma v Arizone, USA má s nimi dlhodobo problémy
- Jednou z najznámejších je petrohradská agentúra, v ktorej pozadí sa objavuje človek s prezývkou “Putinov šéfkuchár”
- Máme trolie farmy aj na Slovensku?
Pred pár dňami uverejnili americké noviny The Washington Post správu o odhalení trolej farmy v Arizone. Stála za ňou skupina mladíkov – mnoho z nich maloletých – , ktorá šírila na Facebooku, Twitteri a Instagrame dezinformácie za účelom podpory predvolebnej kampane súčasného prezidenta USA Donalda Trumpa.
Ich činnosť priblížil denník Frankfurter Allgemeine Zeitung, ktorý píše o tom, že členovia skupiny rozširovali tvrdenie, že hlasovanie poštou v prezidentských voľbách vedie k volebným podvodom. Kandidáta demokratov Joea Bidena obviňovali z napojenia na socialistov. Spochybňovali tiež štatistiky súvisiace s počtom nakazených koronavírusom, informuje TASR.
Ako TASR ďalej uvádza, tínedžeri zverejňovali klamlivý alebo zavádzajúci obsah z kancelárie sídliacej v arizonskom meste Phoenix. Za štyri týždne dokázali vyprodukovať tisíce príspevkov, za čo dostali honorár nižší než je minimálna mzda. Twitter a Facebook na nové zistenia reagovali zablokovaním niekoľkých desiatok užívateľských kont.
126 miliónov používateľov
S činnosťou fariem trolov sa mohla americká verejnosť výraznejšie stretnúť už v roku 2016, počas vtedajšej prezidentskej kampane. Ako informuje technologický web The Verge, dezinformátori cielili na americké publikom vytváraním falošných účtov či prevádzkovaním stránok a snažili sa zdiskreditovať protikandidátov Donalda Trumpa a Bernieho Sandersa, predovšetkým Hillary Clintonovú. Výsledkom ich aktivít bolo zhruba 126 miliónov používateľov Facebooku vystavených ruským dezinformáciám. Na Twitteri zasiahli najmenej 1,4 milióna používateľov.
Vyšetrovaním sa zistilo, že išlo o 13 ruských občanov a tri organizácie, na ktorých podal špeciálny právny zástupca Robert Mueller obvinenie zo sprisahania a podvodu. Viacero z nich bolo pritom zamestnaných v jednej z najznámejších fariem trolov – petrohradskej Agentúre na výskum internetu (IRA), v ktorej pozadí sa objavuje Jevgenij Prigožin, známy ako “Putinov šéfkuchár”, píše ďalej The Verge.
Petrohradská agentúra
Prigožin začínal s podnikaním v 90. rokoch ako majiteľ stánku s hotdogmi. Neskôr organizoval štátne bankety pri príležitosti prezidentských inaugurácií v Rusku, zrejme aj preto mu prischla prezývka šéfkuchár. Taktiež vlastní sieť reštaurácií a cateringovú firmu. Populárny je však najmä kvôli jeho aktivitám v IRA, v ktorej údajne figuruje ako hlavný sponzor, uvádza portál iDnes.
Agentúra sa stala dôležitým nástrojom dezinformačnej vojny na Kryme v roku 2014, keď trolovia umiestňovali proruský obsah v ukrajinskom internetovom priestore. Snažili sa tak oslabiť protiruské postoje. Rovnako svoje úsilie smerovali na Západ, kde sa usilovali ovplyvniť verejnú mienku v prospech Ruska.
Do petrohradskej agentúry sa podarilo infiltrovať niekoľkým ruským nezávislým novinárom a fínska investigatívna novinárka Jessikka Arová o fungovaní trolej farmy pôsobiacej na petrohradskej ulici Savushkina 55 napísala sériu článkov a vydala knihu. V rozhovore pre iRozhlas popisuje, s akou šikanou sa odvtedy stretáva. „Písali o mne, že som platená Spojenými štátmi a NATO, že som podozrivá z trestnej činnosti, drogovo závislá a psychicky chorá. Toto stále opakovali, a pretože propaganda funguje, časť ľudí tomu uverila,“ opísala Arová, aké je to byť obeťou dezinformačnej kampane.
Ľudia pod vplyvom propagandy písali o jej osobe nenávistné komentáre. Klamlivým informáciám uverili dokonca aj niektorí z jej priateľov, ktorí sa jej následne vyhrážali smrťou. Namiesto práce tak musela podávať trestné oznámenia na ľudí a čeliť kyberšikane. Celá záležitosť napokon viedla k súdu, ktorý dal novinárke za pravdu a tri osoby dostali trest.
Dokážu si zarobiť až 2 000 dolárov
Stále sa však nájde množstvo ľudí, ktorí o činnosti trolov pochybujú. To, že nejde o vymyslený pojem a trolie farmy naozaj existujú svedčí aj skutočnosť, že ho možno nájsť v známom cambridgeskom slovníku. Ten troliu farmu definuje ako organizáciu zriadenú za účelom zverejňovania veľkého množstva správ alebo príspevkov na internete, ktorých účelom je spôsobovať problémy, či ovplyvňovať politické názory a súčasne tieto príspevky pôsobia, že ich píšu ľudia, ktorí ani neexistujú.
Za klamlivým obsahom stojí tzv. armáda trolov. NBC News priniesli článok o bývalom zamestnancovi IRA Vitalijovi Bespalovovi, v ktorom opisuje, aké je byť súčasťou trolej farmy. Do IRA nastúpil po anexii Krymu a jeho práca spočívala v diskreditácii Ukrajiny. Fakty v článkoch ostávali rovnaké, avšak s vymenenými kľúčovými slovami. Z teroristov sa tak stali povstalci a z ukrajinskej armády národná garda. Cieľom bolo ponechať 70 % pôvodného textu a dostať sa na popredné priečky vo výsledkoch vyhľadávania. Jednou z praktík bolo tiež vytváranie ženských profilov, ktoré sú sledované častejšie.
Tí, čo pracovali na dezinformáciách určených pre USA, dostávali mesačný plat od 1 300 do 2 000 dolárov, zatiaľ čo noví trolovia len tisíc dolárov, vrátane bonusov. Stačilo im na to vyvolávať rozruch na sociálnych sieťach. Na prvý pohľad IRA síce pôsobila ako normálna IT spoločnosť s nočnými a dennými zmenami, avšak vo vnútri produkovali kolotoč klamstiev, uviedol Bespalov pre NBC News.
Trolie farmy však operujú aj v iných častiach sveta, neslávne známy sú napríklad severomacedónski trolovia. V tomto roku Facebook zistil, že spolu s farmou trolov na Filipínach, rozširujú dezinformácie súvisiace s koronavírusom.
Sú typické najmä pre autoritatívne režimy
Na trolie farmy sme sa spýtali publicistu a aktivistu Jakuba Godu, ktorý sa dezinformáciám dlhodobo venuje. Využívanie fariem trolov alebo štátom sponzorovaných dezinformačných kampaní považuje za už pomerne mainstreamový nástroj, typický najmä pre autoritatívne režimy. Do pozornosti dáva štúdiu Oxfordskej univerzity z roku 2019, ktorá hovorí o tom, že až v 70 krajinách sveta sa objavili dôkazy o organizovaných manipulačných kampaniach cez sociálne siete.
V tejto štúdii sa však Slovensko nespomína a neexistujú ani žiadne priame dôkazy o činnosti IRA či operovaní ruských trolov u nás, podobne ako tomu bolo v správe Roberta Muellera. „Každopádne, ruská propaganda sa sem často dostáva aj úplne spontánne, mnohé dezinformačné weby preberajú správy zo štátom kontrolovaných ruských médií ako je Russia Today, niekedy ju dokonca preberajú aj známi politici,“ hovorí Goda pre Startitup.
Ako príklady ruského vplyvu na Slovensku uvádza údajné rokovanie Tibora Rostasa o finančnej podpore na ruskom veľvyslanectve, redaktora Hlavných správ, ktorý zrejme chodil na stretnutia do Sputniku (ruská spravodajská agentúra, pozn. red.), alebo aktivistu Alexandra Usovského, ktorý u nás organizoval protesty proti NATO a bol podporovaný Kremľu blízkym oligarchom Konstantinom Malofejevom.
Hovorí, že trolie farmy slúžia ako jeden z nástrojov na dosahovanie geopolitických cieľov. „V jednom prípade to môže byť snaha ovplyvniť voľby v určitej krajine, alebo destabilizovať región. Je jedným z typických nástrojov hybridnej vojny, najlepšie to bolo vidieť v konflikte na Ukrajine, kde Rusi vo veľkom využívali propagandu a trolov na dosahovanie ich cieľov,“ dodáva Goda.
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko
Zdroje: The Washington Post, The Verge, iDnes, iRozhlas, Cambridge Dictionary, NBC News, University of Oxford