Rusko má financovať vojnu africkým zlatom. Schováva ho za sušienky
- Nová investigatíva naznačuje, že Rusko pašuje z Afriky obrovské množstvá zlata
- Ekonomika Ruska pomaly upadá kvôli sankciám
- Nová investigatíva naznačuje, že Rusko pašuje z Afriky obrovské množstvá zlata
- Ekonomika Ruska pomaly upadá kvôli sankciám
Rusko aj napriek sankciám zatiaľ stále funguje a zdá sa, že do vojny stále tečú peniaze, ako keby mali Rusi akýsi neobmedzený zdroj. Možno nie sme ani tak ďaleko od pravdy. Odpoveďou môže byť africké zlato.
Tajomný náklad
S rozsiahlou investigatívou prišla CNN. Spolupráce s Ruskom sa mal vraj dopustiť Sudán, priestor ktorého už vraj malo opustiť minimálne 16 letov plne naložených zlatom. Príbeh sa nezaobišiel ani bez bizarnej zápletky. Oficiálne dokumenty tvrdia, že lety z krajiny vyvážajú len obyčajné sušienky.
Toto tvrdenie by samo o sebe nebolo zvláštne, keby v Sudáne aspoň existovala značka sladkostí, ktorá sa do zahraničia vyváža. Kým však africká krajina nie je bohatá na jednoduché cukry, rozhodne je bohatá na inú surovinu. Ide práve o zlato, ktorého Sudánske zásoby sú vo svete tretie najväčšie, píše CNN.
Kým Sudán ostáva v otázke Ruskej invázie na Ukrajinu neutrálny, čo dokázal aj zdržaním sa z hlasovania OSN (Times of Israel), podľa CNN má s Ruskom viac než dobré vzťahy. Konkrétne sa o tieto vzťahy stará Sudánska vláda, ktorá je výsledkom vojenského prevratu z roku 2021.
Podľa údajných vyjadrení vysokopostavených amerických zdrojov sa práve na tomto prevrate malo podieľať Rusko, ktoré malo následne s novovzniknutou vládou uzavrieť dohodu. Do Ruska poputujú milióny a milióny eur v zlate, z inak chudobnej krajiny, za čo Rusko na oplátku „postráži“ miestnu vládu, ktorá je medzi obyvateľmi celkovo neobľúbená.
Dôvody Ruska na tieto ilegálne kšefty so zlatom sú pritom dosť jasné. Západné sankcie pravdepodobne fungujú ako majú, a teda sa im darí spomaľovať ruskú ekonomiku. Aspoň to tvrdia autori štúdie Yalovej univerzity, o ktorej informuje portál euronews. Výskum, ktorého autori tvrdia, že je „prvou komplexnou“ analýzou ruskej ekonomiky, zistil, že Rusko od začiatku vojny na Ukrajine, utrpelo ničivý zásah naprieč viacerými oblasťami.
Ekonomika trpí
„Rusko prišlo o spoločnosti predstavujúce približne 40 % jeho HDP, čím sa zvrátili takmer všetky tri desaťročia zahraničných investícií,“ konštatujú výskumníci z Yale School of Management a dodávajú, že túto situáciu zhoršil aj „bezprecedentný“ únik kapitálu a ľudí.
Svoje pôsobenie v Rusku od začiatku vojny zredukovalo alebo ukončilo viac ako tisíc firiem naprieč takmer všetkými sektormi, od módy až po financie.
Medzinárodné sankcie podľa výskumu Yaleu, ktorého výsledky publikovali 20. júla, „nezvratne narušili“ export Ruska a import do krajiny „z veľkej časti skolaboval“. To viedlo k „rozsiahlym nedostatkom v dodávkach“ vnútri Ruska a spôsobilo, že domáca produkcia, ktorá sa spolieha na import naprieč všetkými sektormi, sa zastavila.
„Napriek Putinovým bludom o sebestačnosti a náhradách importu, sa ruská domáca produkcia úplne zastavila a nemá kapacity, aby nahradila stratené firmy, produkty a ľudí; vyprázdnenie ruskej domácej inovačnej a produkčnej základne viedlo k rastu cien a obavám spotrebiteľov,“ uviedol ďalej tím odborníkov.
Musí nahradiť čo stratil
Úder dostal aj status Ruska ako vedúceho exportéra komodít, myslia si výskumníci. „Strategické postavenie Ruska ako exportéra komodít bolo nezvratne narušené, keďže teraz vychádza z oslabenej pozície v dôsledku straty svojich niekdajších hlavných trhov, a čelí vážnym výzvam pri vykonaní „obratu do Ázie“ s nenahraditeľným exportom ako je zemný plyn,“ vysvetľujú.
Príjmy z energií tvoria 60 % celkových príjmov ruskej vlády, čo znamená, že export komodít je pre Rusko omnoho dôležitejší ako pre zvyšok sveta.
Koľko kradnutého zlata sa teda do Ruska v prepočte dováža? Údajné dokumenty uniknuté zo Sudánskej centrálnej banky ukazujú, že za rok 2021 sa „odpísalo“ 32,7 tony zlata. Podľa súčasných cien by takéto množstvo zlata stálo takmer 2 miliardy eur.
Existujú však podozrenia, že vláda skutočné čísla tají. Podľa CNN je z krajiny vyvážaných až 90 % celkovej ťažby zlata. V takom prípade by si ruská ekonomika mohla „prilepšiť“ o neuveriteľných 13 miliárd eur.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: CNN, SITA, Times of Israel