Rusko nakupuje delostreleckú muníciu od Severnej Kórey a lietadlá iránskej výroby
- Ruská armáda začala používať bezpilotné lietadlá iránskej výroby
- Išlo o delostrelecké granáty a rakety
- Rusko sa podľa Kulebu zmocnilo Záporožskej jadrovej elektrárne
- Ruská armáda začala používať bezpilotné lietadlá iránskej výroby
- Išlo o delostrelecké granáty a rakety
- Rusko sa podľa Kulebu zmocnilo Záporožskej jadrovej elektrárne
Rusko podľa amerických tajných služieb nakupuje delostreleckú muníciu od Severnej Kórey. V pondelok o tom informoval denník The New York Times. Krátko pred tým sa objavili správy, že ruská armáda začala používať bezpilotné lietadlá iránskej výroby, informovala v utorok tlačová agentúra Reuters.
Nedávno odtajnené spravodajské informácie neposkytujú podrobnosti o kúpenej munícii okrem toho, že išlo o delostrelecké granáty a rakety. Očakáva sa, že Rusko nakúpi ďalšie takéto vybavenie, píše NYT.
Podľa predstaviteľov americkej vlády tieto informácie svedčia o tom, že západné sankcie sa už začali prejavovať a znižujú schopnosť Ruska pokračovať v okupačnom ťažení na Ukrajine, ktoré Kremeľ eufemisticky označuje ako „špeciálnu vojenskú operáciu“.
Nemenovaný americký činiteľ v auguste pre Reuters povedal, že ruské bezpilotné lietadlá iránskej výroby mali „početné poruchy“. Rovnaký zdroj uviedol, že Moskva s najväčšou pravdepodobnosťou plánuje získať stovky bezpilotných lietadiel typu Kuds Muhádžir-6 a Šahíd.
Ukrajina nedávno začala protiofenzívu na viacerých miestach vrátane okolia mesta Cherson, ktoré Rusko okupuje od začiatku invázie.
V rámci delostreleckej prípravy na protiútok ukrajinské sily zasiahli ruské sklady zbraní vrátane tých, v ktorých bola delostrelecká munícia. Moskva má pritom kvôli sankciám iba obmedzené možnosti nahrádzať zničené vozidlá a zbrane.
Rusko sa zmocnilo Záporožskej jadrovej elektrárne
Rusko sa podľa Kulebu zmocnilo Záporožskej jadrovej elektrárne, aby Ukrajina nepomáhala Európe s elektrinou. Ukrajinská národná spoločnosť na výrobu jadrovej energie Enerhoatom v pondelok informovala, že od ukrajinskej elektrickej siete odpojili posledný prevádzkovaný reaktor v Záporožskej jadrovej elektrárni.
Rusko sa snaží odobrať Ukrajine Záporožskú jadrovú elektráreň, aby Ukrajina nemohla svojou elektrinou zachrániť Európu pred energetickou krízou. Na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter to uviedol ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba.
„Ukrajina môže pomôcť EÚ zmierniť energetickú krízu vývozom elektriny počas tejto zimy. Preto sa Rusko snaží zmocniť sa Záporožskej jadrovej elektrárne a zastaviť nás. Ukrajina a EÚ sú na jednej lodi. Musíme zostať spolu a poraziť Putina, než nám všetkým prinesie ďalšie problémy,“ napísal Kuleba.
Ukrajinská národná spoločnosť na výrobu jadrovej energie Enerhoatom v pondelok informovala, že od ukrajinskej elektrickej siete odpojili posledný prevádzkovaný reaktor v Záporožskej jadrovej elektrárni, ktorá je najväčšia v Európe. Stalo sa tak v dôsledku požiaru spôsobeného ruským ostreľovaním.
Zlepšenie vzťahov s Britániou Rusko neočakáva
Rusko neočakáva zlepšenie vzťahov s Britániou po tom, čo vládu v tejto ostrovnej krajine prevezme nová premiérka Liz Trussová, uviedol v utorok Kremeľ. TASR o tom informuje na základe správy agentúry AFP.
„Súdiac podľa vyjadrení Trussovej o našej krajine, ktoré mala, keď bola ešte ministerkou zahraničných vecí… môžeme s vysokou mierou istoty predpokladať, že k nijakým zmenám smerom k lepšiemu nepríde,“ uviedol hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.
Dosluhujúci britský premiér Boris Johnson, ktorý britskej kráľovnej Alžbete II. predloží v utorok demisiu, bol jedným z najskalnejších podporovateľov Ukrajiny po tom, čo na jej územie vo februári vpadli ruské vojská.
Trussovú do funkcie predsedníčky britskej vlády vymenuje v utorok kráľovná. Očakáva sa, že nová premiérka bude pokračovať v konfrontačnej politike s Ruskom, domnieva sa AFP.
Zdroj: TASR