Rusko neustále testuje odolnosť NATO. Do hry môže vstúpiť aktivácia článku 5
- Rusko naďalej využíva hybridné metódy na destabilizáciu Západu
- NATO čelí hrozbe schopnosti reagovať na eskaláciu a aktivácia článku 5 je už reálna
- Rusko naďalej využíva hybridné metódy na destabilizáciu Západu
- NATO čelí hrozbe schopnosti reagovať na eskaláciu a aktivácia článku 5 je už reálna
Narastajúce hybridné hrozby zo strany Ruska môžu prinútiť NATO zvažovať aktiváciu článku 5, ktorý je základným princípom kolektívnej obrany Aliancie. Na túto možnosť podľa Der Spiegel upozornil Bruno Kahl, šéf nemeckej zahraničnej spravodajskej služby BND, počas vystúpenia na podujatí Nemeckej spoločnosti pre zahraničnú politiku (DGAP).
Podľa Kahla rozsiahle využívanie hybridných metód zo strany Moskvy, ako sú kybernetické útoky a sabotáže, výrazne zvyšuje riziko eskalácie konfliktu. „Rusko neprestáva testovať jednotu Západu a schopnosť NATO reagovať,“ uviedol Kahl.
Hybridná vojna ako nástroj destabilizácie
Hybridná vojna, ktorá kombinuje tradičné vojenské metódy s nekonvenčnými nástrojmi, sa stala kľúčovým nástrojom Moskvy pri dosahovaní geopolitických cieľov. Podľa The Guardian Rusko už dlhodobo využíva kybernetické útoky, šírenie dezinformácií a podporu politických extrémistov na podkopávanie stability západných demokracií.
Bruno Kahl varoval, že schopnosť Ruska využívať tieto techniky dosiahla doposiaľ nevídanú úroveň. Ako príklad uviedol snahy o ovplyvňovanie volieb v Nemecku či eskaláciu konfliktov v spoločnosti. Využíva na to polarizujúce témy ako klimatická zmena či pandémia. „Moskva cielene využíva slabiny demokratických systémov, aby rozdeľovala spoločnosť a oslabovala dôveru v politické inštitúcie,“ uviedol Kahl.
S narastajúcou vojenskou kapacitou Ruska existuje riziko, že krajina môže otestovať hranice jednoty NATO. Kahl zdôraznil, že ruská stratégia by nemusela zahŕňať rozsiahlu vojenskú ofenzívu, ale skôr menšie provokácie. Tie by preverili ochotu aliancie reagovať. Ako príklad spomenul možné zásahy na ochranu „ohrozených“ ruských menšín v Pobaltí alebo úpravy hraníc na citlivých územiach, ako je napríklad Svalbard.
Podľa Kahla by takéto kroky mohli viesť k oslabeniu dôvery v článok 5 NATO, čo je presne to, o čo sa Moskva usiluje. „Cieľom Ruska nie je nutne vojenské víťazstvo, ale narušenie západnej jednoty a spochybnenie kolektívnej obrany,“ upozornil.
Výzvy pre NATO do budúcnosti
Napriek tomu, že priame vojenské zámery Ruska momentálne nie sú preukázané, BND upozorňuje, že situácia by sa mohla v budúcnosti zmeniť. Do konca desaťročia by ruské ozbrojené sily mohli byť schopné viesť konvenčný konflikt proti NATO. Táto predstava zvyšuje tlak na západné krajiny, aby posilnili svoju obranu a schopnosť odolať hybridným hrozbám.
Kahl varoval, že NATO musí zostať ostražité a pripravené na viacnásobné scenáre eskalácie – od kybernetických útokov až po priame vojenské akcie. Jednota Západu bude kľúčová pre zachovanie stability a bezpečnosti v regióne.
Hybridná vojna prekračuje hranice Ukrajiny
Generálny tajomník NATO Mark Rutte počas nedávnej návštevy Berlína upozornil podľa portálu Politico na narastajúci rozsah hybridných útokov Ruska, ktoré už prekročili hranice Ukrajiny.
„Rusko vedie intenzívnu kampaň hybridných útokov na území našich spojencov. Zasahuje priamo do našich demokracií, sabotuje priemysel a pácha násilie,“ uviedol Rutte na tlačovej konferencii s nemeckým kancelárom Olafom Scholzom.
Rutte zdôraznil, že frontová línia konfliktu sa presúva z Ukrajiny do širšieho euroatlantického priestoru vrátane Baltiku, západnej Európy a arktických oblastí. Tento posun podčiarkuje závažnosť hybridných hrozieb, ktorým NATO čelí.
Rutte zároveň označil nasadenie severokórejských jednotiek Ruskom za „významnú eskaláciu“ a poukázal tiež na podporu Moskvy zo strany Číny a Iránu. NATO však podľa neho zintenzívňuje spoluprácu s krajinami Ázie a Tichomoria, najmä s Južnou Kóreou a Japonskom. Tieto posilnené aliančné väzby sú extrémne dôležité ak chce NATO čeliť hrozbám na globálnej úrovni.
Ako ukazujú varovania Rutteho a Kahla, hybridné hrozby Ruska predstavujú novú dimenziu konfliktu. Ten už prekračuje hranice Ukrajiny a dotýka sa samotnej stability Západu. S narastajúcim vojenským potenciálom Ruska a jeho schopnosťou využívať nekonvenčné metódy konfliktu sa NATO ocitá v náročnej pozícii, kde bude kľúčové zachovať jednotu a pripravenosť na rôzne scenáre eskalácie.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: Der Speigel, The Guardian, Politico