Rusko nesie „určitú zodpovednosť“ za kyberútok na ropovod, tvrdí Biden. Vzťahy opäť zhoršila Blinkenova cesta na Ukrajinu

  • Rusko odmieta zodpovednosť za ničivý kybernetický útok na IT systémy firmy Colonial Pipeline
  • Bidenova administratíva uviedla, že Rusi majú „určitú zodpovednosť.“ Za útokom má stať hackerská skupina DarkSide
  • Skupina sa k útoku priznala, analytici ju spájajú s Ruskom. Biely dom je opatrný a tvrdí, že vyšetrovanie ešte nie je ukončené
  • Vzťahy medzi Kremľom a Washingtonom sú napäté. Znova ich rozdúchala Blinkenova cesta na Ukrajinu
Hacker
Unsplash/TASR/AP, Bermix Studio,Alexei Druzhinin, Evan Vucci
  • Rusko odmieta zodpovednosť za ničivý kybernetický útok na IT systémy firmy Colonial Pipeline
  • Bidenova administratíva uviedla, že Rusi majú „určitú zodpovednosť.“ Za útokom má stať hackerská skupina DarkSide
  • Skupina sa k útoku priznala, analytici ju spájajú s Ruskom. Biely dom je opatrný a tvrdí, že vyšetrovanie ešte nie je ukončené
  • Vzťahy medzi Kremľom a Washingtonom sú napäté. Znova ich rozdúchala Blinkenova cesta na Ukrajinu

Rusko odmieta zodpovednosť za ničivý kybernetický útok na IT systémy firmy Colonial Pipeline, ktorá sieťou potrubí prepravuje ropné produkty z Texasu na východné pobrežie USA. Americká vláda v nedeľu v súvislosti s týmto počítačovým útokom vyhlásila stav núdze.

Čo je ruská GRU, ktorú pomáhal vyšetrovať aj ESET? Sabotáž skladu v Čechách, podplácanie Talibanu či útok na Clintonovú

Podozrenie okamžite padlo na Rusko a jeho hackerov pracujúcich pre tajné služby, ktorý mali v minulosti na svedomí hackerské útoky na software Solarwind alebo na Demokratický národný výbor a demokratickú nominantku na prezidentské kreslo v roku 2016 Hillary Clinton.

Rusko nemá s útokom nič spoločné, tvrdí Kremeľ 

Rusko ale spojenie s útokom na ropovod odmieta. „Rusko nemá s týmito hackerskými útokmi nič spoločné. Rusko nemalo nič spoločné s hackerskými útokmi, ku ktorým došlo predtým. V tejto súvislosti kategoricky odmietame obvinenia“ cituje Independent hovorcu Kremľa Dmitrija Peskova. Zapojenie do hackerského útoku poprela aj ruská ambasáda v USA, ktorá nazvala obvinenie „nepodložené výmysly jednotlivých novinárov“.

K obvineniu sa vyjadril aj samotný prezident USA Joe Biden na tlačovej konferencii. „Zatiaľ neexistujú nijaké dôkazy od našich spravodajských služieb, že je do toho zapojené Rusko,“ uviedol Biden. Zároveň dodal, že útok určite pochádzal z územia Ruska, takže Rusi majú „určitú zodpovednosť.“

putin biden
zdroj: TASR/AP/Alexander Zemlianichenko

FBI medzitým identifikovala subjekt zodpovedný za útok ako hackerskú skupinu DarkSide, ktorá sa k útoku priznala. Skupina sa zároveň ospravedlnila. „Naším cieľom je zarobiť peniaze a nie spôsobovať verejnosti problémy,“ cituje BBC vyhlásenie hackerov.

Podľa TASR sa hackeri z tejto asociácie sa považujú za akýchsi „moderných Robinov Hoodov“: vyhlasujú, že neútočia na vlády, nemocnice, školy a iné neziskové organizácie, ale „iba vyberajú“ peniaze od veľkopodnikateľov a takto získané prostriedky potom posielajú na dobročinné účely.

Skupina má pochádzať z Ruska, Biely dom je opatrný 

Skupina DarkSide vo vyhlásení ďalej naznačila, že na spoločnosť Colonial Pipeline zaútočili pridružení hackeri bez jej vedomia. „Od dnešného dňa … kontrolujeme každú spoločnosť, ktorú chcú naši partneri zašifrovať, aby sme sa v budúcnosti vyhli sociálnym následkom,“ uvádza sa vo vyhlásení skupiny.

Ako pripomína BBC, viacero odborníkov na kybernetickú bezpečnosť špekulovalo, že hackerská skupina pochádza z Ruska, pretože ich vírus je naprogramovaný neútočiť na počítačové systémy, ktoré sú v ruštine. Ruské spoločnosti tiež neboli cieľom skupiny.

zdroj: TASR/AP, Ted Shaffrey

Hovorkyňa Bieleho domu Jen Psaki je ale viac opatrná a tvrdí, že vyšetrovanie ešte nie je dokončené. „Spravodajská komunita ešte neurobila úplné hodnotenie, čo platí aj naďalej,“ uviedla na tlačovej konferencii v utorok. Dodala, že keby sa potvrdilo, že ide naozaj o skupinu DarkSide, ktorá má operovať na ruskom území, Kremeľ za ňu nesie zodpovednosť.

Napätie prehĺbila Blinkenova cesta 

Vo vzťahoch Bidenovej administratívy a Ruskej federácie sa znovu prehĺbilo napätie po ceste ministra zahraničia Antonyho Blinkena na Ukrajinu. „Stojíme pevne pri vás… a chceme, aby Rusko upustilo od bezohľadných a agresívnych krokov,“ vyhlásil Blinken počas stretnutia s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským, uvádza TASR.

Blinken tiež kritizoval pomalé sťahovanie ruských vojsk z hraníc s Ukrajinou. „Vieme, že Rusko časť svojich vojsk z hranice stiahlo, ale tiež vieme, že značná časť vojsk tam zostáva,“ uviedol ďalej minister zahraničia. Dodal, že Spojené štáty celú situáciu „veľmi, veľmi pozorne sledujú celú situáciu“.

zdroj: TASR/AP, Efrem Lukatsky. Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken (vpravo) a ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj uvítal podporu zo strany USA, avšak dodal, že Ukrajina jej „zúfalo“ potrebuje viac. „Myslíme si, že Rusko sťahuje svoje vojská príliš pomaly, preto je možné, že nám stále hrozí nebezpečenstvo,“ uviedol Zelenskyj.

Cieľom Blinkenovej jednodňovej návštevy bola podpora Kyjevu v súvislosti s nedávnym cvičením ruských vojsk neďaleko ukrajinskej hranice. „V mene prezidenta Bidena tu chcem zdôrazniť náš partnerský záväzok k podpore zvrchovanosti, územnej celistvosti a nezávislosti Ukrajiny,“ uviedol Blinken.

Nejednotný signál 

Pre BBC Blinken tiež zopakoval, že USA chce mať s Ruskom „stabilný a predvídateľný vzťah“, no zároveň bude odpovedať na agresiu a bezohľadnosť.

Mantru o „stabilných a predvídateľných vzťahoch“ opakuje celá Bidenova administratíva. V skutočnosti signály Washingtonu, ktoré vysiela k Rusku môžu pôsobiť nejednotne. Na jednej strane Bidenova administratíva hovorí o „stabilných a predvídateľných vzťahoch“, plánuje samit medzi prezidentami a tvrdí, že vzťahy sa môžu zlepšovať. Na strane druhej sa nevyhýba ostrému tónu a konfrontácií, ako uviedol Biden ešte vo februári „dni, keď USA odvracali zrak od agresívnych akcií Ruska (skončili)“.

Zdroje: Independent, BBC, TASR, BBC

Najnovšie videá

Trendové videá