Rusko opäť prekvapuje. Ako prvé začalo s vývojom vakcíny aj pre zvieratá
- Rusko pracuje na očkovacej látke proti COVID-19 s cieľom chrániť kožušinový priemysel v krajine
- Ľuďom chce dať taktiež možnosť zaočkovať svojich domácich miláčikov, či už mačky alebo psy
- Rusko pracuje na očkovacej látke proti COVID-19 s cieľom chrániť kožušinový priemysel v krajine
- Ľuďom chce dať taktiež možnosť zaočkovať svojich domácich miláčikov, či už mačky alebo psy
Rusko len pred pár dňami predstavilo vakcínu proti ochoreniu COVID-19 pre ľudí, no už je tu ďalšia novinka. Najnovšie sa Federálne centrum pre zdravie zvierat spolu s vedcami z Výskumného ústavu mikrobiológie Ministerstva obrany Ruska, pustilo do vývoja očkovacej látky aj pre zvieratá. Informuje The Sun.
Momentálne nie je známe, kedy bude vakcína proti novému koronavírusu pre zvieratá finálne hotová. Jej testovanie by však malo prebehnúť už na jeseň.
Vakcína bude univerzálna pre všetky zvieratá, u ktorých existuje predpoklad, že sa môžu novým koronavírusom nakaziť. Experti očakávajú, že dopyt po „zvieracej“ vakcíne bude aj zo strany domácich fariem. Taktiež nie je vylúčené, že postupom času, budú ľudia žiadať aj o zaočkovanie svojich domácich miláčikov, či už psov alebo mačiek. Ak bude takýto druh vakcíny požadovaný zo strany verejnosti, bude sa vyrábať aj pre veterinárne kliniky, informuje RBC.
Samostatnou kategóriou je potreba očkovania noriek. V Rusku sa chovom týchto zvierat zaoberá viac ako 100 podnikov, pričom miera prenosu nákazy medzi týmito zvieratami je veľmi vysoká.
Na norkovej farme v Španielsku museli kvôli šíreniu COVID-19, utratiť takmer 100-tisíczvierat. Epidémiu v Aragónsku odhalili, keď sa v máji vírusom nakazila manželka jedného zo zamestnancov farmy. Pozitívne testy na koronavírus mali aj jej manžel a ďalších šesť zamestnancov. Testy ukázali, že 87 % zvierat je nakazených a úrady následne nariadili utratenie všetkých 92 700 noriek, informuje BBC.
Nový koronavírus neobchádza ani mačky. Práve u týchto zvierat bola potvrdená nákaza COVID-19 a to nielen v Rusku, ale aj v USA. Americké zdravotné úrady informovali, že v štáte New Yorku zaznamenali dve infikované mačky, Jedna z mačiek mala pozitívny test aj napriek tomu, že u nikoho v jej domácnosti nebola potvrdená infekcia koronavírusom. Nakaziť sa mohla od asymptomatického člena domácnosti alebo od infikovanej osoby mimo domácnosti. Majiteľ druhej mačky sa vírusom nakazil ešte predtým, ako jeho štvornohý spoločník začal vykazovať príznaky ochorenia.
Zdá sa, že Rusko chce byť jednotkou vo vývoji vakcín
Ruský prezident Vladimir Putin len minulý týždeň oznámil, že Rusko sa stalo prvou krajinou, ktorá udelila regulačné schválenie vakcíny proti ochoreniu COVID-19, a to po necelých dvoch mesiacoch testovania na ľuďoch.
Očkovaciu látku s označením Sputnik V vyvinulo ruské Gamalejovo národné výskumné centrum epidemiológie a mikrobiológie v spolupráci s ministerstvom obrany v Moskve. Na trhu by mala byť dostupná od 1. januára 2021.
Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) a vedecká komunita však vyjadrili obavy v súvislosti s klinickým testovaním tejto vakcíny. Klinické testovanie novej vakcíny ešte stále nie je ukončené a posledná fáza testov na vzorke viac ako 2000 ľudí sa začala minulý týždeň. Putin verejnosť ubezpečil, že nová vakcína je bezpečná a účinná. Dodal tiež, že sa ňou už dala zaočkovať aj jedna z jeho dcér.
Rusko podľa AFP plánuje v decembri tohto roka alebo v januári 2021 dosiahnuť výrobu v objeme päť miliónov dávok vakcíny mesačne. Ruský minister zdravotníctva Michail Muraško minulý týždeň povedal, že vakcína bude najskôr poskytnutá zdravotníckym pracovníkom a neskôr všetkým Rusom na dobrovoľnej báze.
Vývoj a testovanie nových vakcín trvá zvyčajne niekoľko rokov. Krajiny po celom svete sa však pokúšajú o vyvinutie očkovacích látok voči novému druhu koronavírusu v zrýchlenom režime. Spojené štáty a EÚ tvrdia, že ich vlastné vakcíny by mohli byť k dispozícii do konca tohto roka.
Čítajte viac z kategórie: Koronavírus
Zdroje: RBC, The Sun, BBC, AFP