Rusko „opevňuje“ anektovaný Krym. Cherson sa stal novým miestom hrôzy

  • Krym bol vo februári využitý ako štartovacie miesto špeciálnej vojenskej operácie
  • Posilňovanie a upevňovanie pozícií prebieha na území Krymu
Dym stúpa po ruskom ostreľovaní v meste Bachhmut, v Doneckej oblasti, Demonštrácia pre mier na Ukrajine v Rakúsku, ilustračné foto
Dym stúpa po ruskom ostreľovaní v meste Bachhmut, v Doneckej oblasti, Demonštrácia pre mier na Ukrajine v Rakúsku, ilustračné foto TASR/AP/LIBKOS Unsplash/Tetiana Shyshkin
  • Krym bol vo februári využitý ako štartovacie miesto špeciálnej vojenskej operácie
  • Posilňovanie a upevňovanie pozícií prebieha na území Krymu

Rusi posilňujú pozície na anektovanom Krymskom polostrove, ktorý bol od Ukrajiny násilne odobratý v roku 2014. Rusko takýto krok ohlásilo v čase, kedy Kyjev naspäť dobyl územie v Chersonskej oblasti, pripomína tlačová agentúra AFP. 

„Posilňovanie a upevňovanie pozícií prebieha na území Krymu pod mojím dohľadom; cieľom je zaistiť bezpečie všetkým Krymčanom,“ uviedol v sociálnych médiách Moskvou dosadený gubernátor Krymu Sergej Axionov.

Rusko anektovalo Krym po celoukrajinských prodemokratických demonštráciách, ktoré viedli k zosadeniu bývalého ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyča, nakloneného Kremľu.                                       

Krym bol vo februári využitý ako štartovacie miesto „špeciálnej vojenskej operácie“ na Ukrajine, ako Kremeľ nazýva svoju inváziu do tejto krajiny.

Axionov napísal, že opevňovacie práce sa robia napriek tomu, že tam už podnikajú opatrenia armáda aj bezpečnostné sily.

Ukrajinské ozbrojené sily v posledných mesiacoch pri svojej protiofenzíve úspešne postupujú na juhu krajiny a posledný týždeň dokonca od Rusov oslobodili Cherson, hlavné mesto ukrajinskej Chersonskej oblasti hraničiacej s Krymom.

Rusko pritom v septembri ohlásilo anektovanie tejto oblasti, spolu s tromi ďalšími ukrajinskými oblasťami, a zaviazalo sa, že ich bude brániť všetkými dostupnými prostriedkami.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyhlásil, že ukrajinské sily majú v úmysle znovu dobyť aj Krymský polostrov.

Od februára došlo na ruských vojenských zariadeniach na Kryme alebo v ich blízkosti k niekoľkým výbuchom – napríklad aj ku koordinovanému útoku dronmi na kľúčový ruský námorný prístav v Sevastopole.

V októbri bol pri útoku čiastočne poškodený Kerčský most, spájajúci ruskú pevninu s Krymom, a Moskva tento čin pripísala Ukrajine.

Vojnoví fotografi zachytili tie najemotívnejšie zábery z Ukrajiny

Oslobodený Cherson

Ruský minister obrany Sergej Šojgu v stredu (9.11.) nariadil svojim jednotkám, aby sa stiahli zo západného brehu rieky Dneper, uvádza agentúra Reuters

Po tom, čo sa Rusi stiahli z Chersonu, sa na Twitteri objavili fotografie ukrajinskej vlajky, ktorú v Chersone zrejme vztýčili partizáni. The Guardian informuje, že partizánske skupiny boli v meste aktívne, zatiaľ čo civilisti sa prevažne zdržiavali v budovách.

Niektoré ruské správy však naznačovali, že do mesta vstúpili ukrajinské špeciálne jednotky. V ten deň však zaplavovali sociálne siete ľudia videami, na ktorých vítajú ukrajinské sily v centre mesta.

Mesto hrôzy

Po Buči a Olenivke Ukrajinci objavili nové mesto hrôzy. Ukrajinské úrady tvrdia, že v meste Cherson objavili dôkazy o rozsiahlom mučení ľudí, ku ktorému tam dochádzalo počas osem mesiacov trvajúcej ruskej okupácie. TASR informuje na základe správy agentúry AFP.

Ukrajinský ombudsman Dmytro Lubinec vo štvrtok hovoril o „strašnom“ rozsahu mučenia Ukrajincov, ku ktorému dochádzalo počas ruskej okupácie Chersonu.

Ukrajinské úrady podľa neho odhalili v oslobodenom Chersone „mučiarne“, kde Rusi podrobovali mučeniu desiatky Ukrajincov, ktorým dávali elektrické šoky, bili ich kovovými rúrami a napokon zabíjali.

Lubinec sa podľa vlastných slov rozprával s mužom, ktorý bol v takejto mučiarni držaný 45 dní. „Počas tejto doby videl, ako tam mučili desiatky ľudí,“ povedal ombudsman.

Podľa jeho slov sa očakáva, že v Chersone budú objavené ešte ďalšie takéto mučiarne. „Pretože boli súčasťou systému. Systému vybudovaného Ruskou federáciou,“ zdôraznil Lubinec.

Agentúra AFP uviedla, že aj jej tím mal možnosť hovoriť s jedným obyvateľom Chersonu, ktorý bol podľa vlastných slov celé týždne zadržiavaný, bitý a mučený elektrošokmi, ktorým ho podrobovali Rusi a nimi podporovaní príslušníci separatistických síl.

Zdroje: TASR, archív Startitup, Reuters

Najnovšie videá

Trendové videá