Rusko oznámilo „adopciu“ tisícok detí, ktoré deportovali z Ukrajiny

  • Deti, ktoré ilegálne odviezli z Mariupola, odovzdávajú Rusi na „adopciu“
  • Len v ruskom Krasnodarskom kraji ide o vyše tisícku ukrajinských detí
Poľsko, hranice, utečenci
TASR/AP Photo/Daniel Cole
  • Deti, ktoré ilegálne odviezli z Mariupola, odovzdávajú Rusi na „adopciu“
  • Len v ruskom Krasnodarskom kraji ide o vyše tisícku ukrajinských detí

Rusko oznámilo „adopciu“ tisícok detí deportovaných zo zničeného ukrajinského mesta Mariupol na pobreží Azovského mora. Referuje o tom web Ukrajinská pravda.

Len v ruskom Krasnodarskom kraji bolo odovzdaných na „adopciu“ viac ako 1 000 ukrajinských detí, ktoré boli ilegálne odvezené z Mariupola ruskými okupantmi.

Ruské úrady obyvateľov k adopcii povzbudzujú

Svedčia o tom informácie na webovej stránke ministerstva pre rodinu a detstvo Krasnodarského kraja, ktoré Mariupol cynicky nazýva „oslobodeným“.

Rusi uviedli, že deti, ktoré vzali z rozbombardovaného ukrajinského prístavného mesta, budú teraz žiť v Ťumeni, Irkutsku, Kemerove a Altajskom kraji.

Okrem toho je v súčasnosti v poradovníku na „adopciu“ viac ako 300 ukrajinských detí. Údajne sú v špecializovaných inštitúciách Krasnodarského kraja.

Ruské úrady chcú povzbudiť obyvateľov k adopcii detí nelegálne deportovaných z Ukrajiny vyplatením rodičovského príspevku a každoročnou štátnou pomocou. Podľa údajov ukrajinských úradov bolo k 1. augustu nezákonne deportovaných do Ruska 5 754 detí.

Riziko bolo známe

Na podobné riziko od začiatku vojny opakovane upozorňuje napríklad Organizácia Spojených národov.

Už v marci, a teda necelý mesiac po začiatku ruskej invázie, vyjadrili znepokojenie nad rizikom nútenej adopcie ukrajinských detí. Obávali sa najmä o približne 91-tisíc detí, ktoré žili na začiatku vojny v ústavoch či internátnych školách, ktoré sa nachádzali aj na východe krajiny.

„Opakovane upozorňujeme, a to aj Ruskú federáciu, že k adopcii by nikdy nemalo dochádzať počas mimoriadnych udalostí alebo bezprostredne po nich,“ uviedol v júni Asfhan Khan, regionálny riaditeľ Detského fondu OSN (UNICEF) pre Európu a Strednú Áziu.

Takéto deti podľa jeho slov nie je možné považovať za siroty, informuje France 24.

Ukrajina vojna utečenci
zdroj: TASR/AP/Visar Kryeziu

„Akékoľvek rozhodnutie o premiestnení akéhokoľvek dieťaťa musí byť podložené jeho najlepším záujmom a akýkoľvek presun musí byť dobrovoľný. Rodičia musia poskytnúť informovaný súhlas.“

„Pokiaľ ide o deti, ktoré boli poslané do Ruska, úzko spolupracujeme s ombudsmanmi a sieťami, aby sme zistili, ako najlepšie tieto prípady zdokumentovať,“ povedal Khan. Dodal tiež, že nemajú k týmto deťom prístup.

Ukrajina o probléme hovorí od začiatku

Obvinenia, že Rusko unáša deti z Ukrajiny a nelegálne ich dáva v Rusku na adopciu, prichádzajú zo strany Ukrajiny od začiatku ruskej invázie, podotýka Forbes.

V marci tohto roka oznámilo ukrajinské ministerstvo zahraničných vecí, že ruské sily nezákonne odviedli 2 389 ukrajinských detí z Doneckej a Luhanskej oblasti do Ruska.

https://twitter.com/USEmbassyKyiv/status/1506214727394988032

V apríli písala ukrajinská komisárka pre ľudské práva Ľudmila Denysová na Facebooku, že v priebehu niekoľkých týždňov bolo do Ruska podľa niekoľkých zdrojov násilne deportovaných viac ako 121-tisíc detí.

https://www.facebook.com/100044138451142/posts/517421623072448/?d=n

Daný počet zahŕňal osirelé deti, ako aj tie, ktoré majú jedného alebo oboch rodičov.

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroje: France24, SITA, Forbes, Twitter/U.S. Embassy Kyiv, Facebook/Ľudmila Denysová

Najnovšie videá

Trendové videá