Rusko oznámilo používanie systému rozoznávania tváre. Má identifikovať mužov povinných slúžiť v armáde
- Rusko sa mení na absolútnu dystópiu
- Mužov povinných slúžiť v armáde identifikuje kamerový systém
- V minulosti sa využíval na označenie demonštrantov
- Rusko sa mení na absolútnu dystópiu
- Mužov povinných slúžiť v armáde identifikuje kamerový systém
- V minulosti sa využíval na označenie demonštrantov
Hlavné mesto Ruskej federácie, Moskva, sa mení na scénu ako vystrihnutú z románu Georgea Orwella. Pred povolaním na vojnu sa už neskryje nikto, Kremeľ do povolávacieho procesu zapája moderné technológie.
Tisícky kamier
Ako informuje denník The Moscow Times, systém tisícok kamier so zabudovanou technológiu rozpoznávania tváre rozmiestnený v Moskve bude armáde pomáhať vyhľadávať ľudí, ktorí sa snažia ujsť vojenským odvodom. Štátnu tlačovú agentúru TASS o tom informoval hlavný odvodný dôstojník Maxim Loktev.
Pre armádu v súčasnosti predstavuje problém neaktuálna databáza domácich adries mužov, ktorí spĺňajú podmienky pre povolávací rozkaz. Vyriešiť by ho však mal práve spomínaný kamerový systém. Ten by mal byť schopný zozbierať aktuálne informácie o miestach, kde muži prebývajú, uviedol pre agentúru Loktev.
Do dopomáhania povolávaciemu procesu by sa mali zapojiť aj zamestnávatelia či školy. Ruským štátnym orgánom majú poskytnúť informácie o tých, ktorí sú povinní vykonávať vojenskú službu.
Funguje už dlhšie
Zdá sa však, že systém kamier nie je v Moskve použitý po prvý raz. Medzinárodná mimovládna organizácia Human Rights Watch o ich využití informovala už v októbri minulého roka s odvolaním sa na ruskú verziu spravodajstva BBC a ruské kanály na sociálnej sieti Telegram.
V tom čase mal systém označiť dokopy 7 mužov za „vyhýbajúcich sa povolaniu“. Každý z nich bol následne odvedený na policajnú stanicu a odtiaľ do vojenskej náborovej kancelárie, kde bolo preverené, či sú označení jednotlivci skutočne povinní byť vyslaní na front. Naozaj mali na Ukrajine skončiť aspoň dvaja z nich.
Human Rights Watch ďalej upozorňuje, že systém rozpoznávania tváre je už v Moskve dobre zabehnutý, pričom bol v minulosti využívaný na označenie účastníkov nenásilných demonštrácií. Známy je konkrétny prípad prominentnej aktivistky Júlie Živcovovej, ktorú mal údajne kamerový systém označiť na stanici metra. Prípad dokumentovala ľudskoprávna skupina Roskomsvoboda.
Živcovová bola neskôr zadržaná políciou, ktorá ju napokon prepustila. Bola však obvinená z „diskreditácie ruskej armády“ kvôli tetovaniu frázy „nie vojne“ na jej dlani.
Na front cez SMS
Rusko na digitalizáciu povolávacieho procesu vsádza čoraz viac. Ruský prezident Vladimir Putin podpísal v piatok návrh zákona o zavedení elektronického povolávacieho rozkazu, ktorý výrazne uľahčí mobilizáciu Rusov do armády. TASR správu prevzala z agentúry AFP.
Zákon zavádza digitálny systém oznamovania brannej povinnosti, ktorý zabráni mužom opustiť krajinu a takmer znemožní vyhýbanie sa povolávaciemu rozkazu. Obe komory ruského parlamentu schválili návrh zákona pred dvomi dňami. Kremeľ trvá na tom, že neplánuje ďalšiu mobilizáciu a že na zákone nie je nič neobvyklé.
Takto predvolaní budú mať podľa nového zákona zákaz vycestovať do zahraničia a po obdržaní elektronického povolávacieho rozkazu sa budú musieť hlásiť na vojenskej správe.
Doteraz museli povolávacie rozkazy v Rusku doručovať osobne predstavitelia príslušného odvodového úradu alebo zamestnávateľ. Mnohí, ktorí nechceli bojovať na Ukrajine, jednoducho rozkaz odignorovali alebo utiekli z krajiny. Desaťtisíce mužov tak utiekli z Ruska vlani na jeseň po tom, čo Putin vyhlásil čiastočnú mobilizáciu s cieľom posilniť sily na Ukrajine.
Podľa nového systému sa povolávací rozkaz bude považovať za doručený momentom jeho odoslania. Tí, ktorí sa nedostavia na vojenskú správu do 20 dní od doručenia elektronického povolávacieho rozkazu, si nebudú môcť zobrať pôžičku, zaregistrovať majetok, ani pracovať ako podnikatelia.
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Zdroje: The Moscow Times, HRW, TASR