Rusko plánuje rozšírenie hraníc, tvrdí ukrajinská rozviedka. Pre obyvateľov Ukrajiny má pripravovať referendá
- Ukrajinská rozviedka podozrieva Rusko z prípravy na pripájanie okupovaných území
- Chersonská a Záporožská oblasť sú stále epicentrom útokov
- Ukrajinská rozviedka podozrieva Rusko z prípravy na pripájanie okupovaných území
- Chersonská a Záporožská oblasť sú stále epicentrom útokov
Ukrajinská rozviedka sa domnieva, že ruské vyhlásenie o „rozšírení geografických hraníc špeciálnej operácie“ má predstavovať základ pre plány na pripojenie okupovaných území na juhu Ukrajiny k Ruskej federácii.
Referuje o tom web Ukrajinská pravda s odvolaním sa na vyjadrenia predstaviteľa hlavného riaditeľstva ukrajinskej spravodajskej služby (GUR) Vadyma Skibického.
„Nové Rusko“
Podľa neho šéf ruskej diplomacie Sergej Lavrov urobil spomenuté vyhlásenie, aby pripravil medzinárodné spoločenstvo na presadzovanie politiky týkajúcej sa „ochrany rusky hovoriaceho obyvateľstva na Ukrajine“.
Skibickyj dodal, že Rusi plánujú usporiadať takzvané „referendá“ alebo pripojiť okupované územia k Rusku, najmä Chersonskú a Záporožskú oblasť.
„Už vieme, že na okupovaných územiach vznikli volebné miestnosti, okupanti aktívne zostavujú zoznamy na uskutočnenie referenda. Na týchto územiach je humanitárna situácia veľmi zložitá, Rusi prísne kontrolujú našich občanov. Preto je veľmi ťažké niečo poradiť. Je však potrebné zachovať si bojovnosť. Hnutie odporu funguje a vidíte jeho výsledky,“ poznamenal Skibickyj.
Rusko sa na pokračovanie okupácie pripravuje v Záporožskej oblasti aj inými spôsobmi. Ruskí vojaci priviezli minimálne 14 kusov ťažkej vojenskej techniky s muníciou, zbraňami a výbušninami do priestorov Záporožskej jadrovej elektrárne, ktorá sa nachádza v okupovanom meste Enerhodar. Na Telegrame to uviedla ukrajinská národná spoločnosť na výrobu jadrovej energie Enerhoatom.
Zbrane prevezené ruskými silami sa v elektrárni nachádzajú v tesnej blízkosti zariadení, ktoré zabezpečujú chod turbogenerátora, a predovšetkým veľmi blízko hlavnej olejovej nádrže.
Tá obsahuje horľavý olej, ktorý chladí parnú turbínu. Zbrane sa nachádzajú i v blízkosti vysoko výbušného vodíka, ktorý sa taktiež používa na chladenie generátora.
„Okupanti naďalej cynicky porušujú všetky normy a požiadavky týkajúce sa požiarnej, jadrovej a radiačnej bezpečnosti,“ uviedol Enerhoatom.
Tvrdí, že ak by nastal požiar v dôsledku náhodného výbuchu munície, rozsah katastrofy by sa mohol rovnať havárii v černobyľskej elektrárni v roku 1986.
Kto je na vine?
Približne 50-tisícový Enerhodar, v ktorom sa nachádza najväčšia jadrová elektráreň v Európe, okupujú ruské sily už od marca. Rusko však svetu prezentuje úplne opačný scenár, v ktorom na jadrovú elektráreň útočia ukrajinské vojenské jednotky.
Vo štvrtok to uviedla hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Marija Zacharovová, informuje TASR na základe správy agentúry AFP. Zacharovová povedala, že Ukrajinci ostreľovali Záporožskú jadrovú elektráreň z bezpilotného lietadla 18. a 20. júla. Chladiaci systém reaktora minuli „len o desiatky metrov“.
„Len šťastím to neviedlo k poškodeniu zariadenia a ku katastrofe,“ uviedla Zacharovová. Kyjev sa podľa nej snaží vytvoriť „podmienky pre jadrovú katastrofu nielen na svojom území, ale v celej Európe“.
Moskvou dosadený predstavitelia v Záporožskej oblasti obvinili Ukrajinu z „jadrového terorizmu“ a uviedli, že sa s týmto incidentom obrátia na Organizáciu Spojených národov.
Zdroje: SITA, TASR