Rusko plánuje útoky naprieč Európou, varujú spravodajské služby. Straty na životoch Kremeľ netrápia

  • Útoky majú zahŕňať bombové ataky, podpaľačstvo či útoky na kritickú infraštruktúru
  • Podľa expertov to má ukazovať na ruské odhodlanie viesť so Západom konflikt
putin útoky
TASR/AP
  • Útoky majú zahŕňať bombové ataky, podpaľačstvo či útoky na kritickú infraštruktúru
  • Podľa expertov to má ukazovať na ruské odhodlanie viesť so Západom konflikt

Spravodajské služby európskych krajín priniesli alarmujúce informácie, ktoré mali predložiť jednotlivým vládam na starom kontinente. Podľa spravodajských služieb majú Rusi pripravovať útoky naprieč celou Európu, ktoré budú zahŕňať použitie bômb, podpaľačstvo či poškodzovanie kritickej infraštruktúry.

Tieto útoky majú vykonávať samotní Rusi aj ich prostredníci.

Denníku Financial Times to prezradili zdroje z prostredia spravodajských služieb Európy. Novinári z média mali dokonca vidieť hodnotenia z troch európskych krajín, ktoré zahŕňajú dôkazy o agresívnejšom a koordinovanejšom úsilí o vykonanie sabotáže.

Zdroje denníka tvrdia, že Kremeľ a jeho sily pri vykonávaní týchto operácií neberú takmer vôbec ohľad na životy civilistov.

Predstavitelia európskych spravodajských služieb vyslali niekoľko signálov k verejnosti.

„Hodnotíme, že riziko štátom kontrolovaných sabotáží sa výrazne zvýši,“ povedal minulý mesiac Thomas Haldenwang, šéf nemeckého Spolkového úradu na ochranu ústavy (BfV).

Nedávne skutky sú pripisované ruským agentom 

Aj nedávne prípady z minulosti mali zosnovať práve ruskí operatívci. Jedným z nich je zatknutie dvoch rusko-nemeckých občanov v Bavorsku, ktorí mali plánovať útok na nemecké vojenské zariadenia.

Kým v Bavorsku sa podarilo zatknúť podozrivých predtým, než skutok spáchali, vo Veľkej Británii sa zatýkalo až po podpálení vojenského skladu, ktorým prúdili dodávky zbraní pre Ukrajinu. Briti obvinili dvoch mužov, že pracovali pre ruskú vládu.

Vo Švédsku mali byť Rusi zapojení do incidentov s vykoľajovaním vlakov. Estónsko zas podozrieva ruskú rozviedku z útokov na auto ministra vnútra a novinárov.

Nedávno v Poľsku zatkli muža, ktorý mal plánovať útok na ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského.

20141016Municna_sklad_vybuch191964
zdroj: TASR/Mesto Valašské Klobouky. Výbuch muničného skladu vo Vrběticiach.

Rusi mali tiež vyčíňať u našich západných susedov. V Česku sa pokúsili zničiť zabezpečovacie zariadenia na českých železniciach.

Nejde pritom o prvý prípad, keď v Česku operovali agenti ruských spravodajských služieb. Nedávne vyšetrovanie potvrdilo, že za útokom na muničné sklady vo Vrběticiach pred takmer desiatimi rokmi bola ruská vojenská tajná služba GRU.

Útok vo Vrběticiach spôsobil nielen miliónové škody na majetku, ale o život pripravil aj dvoch občanov Česka.

„Samozrejmý záver je, že došlo k skutočnému zintenzívneniu ruskej aktivity,“ povedal Keir Giles, ktorý pôsobí v think tanku Chatham House.

Giles uvádza, že je otázne, či Rusi do operácií zapájajú viac zdrojov, či sú operatívci neopatrní alebo či sa európske rozviedky zlepšili a dokážu lepšie odhaliť hrozbu.

Putin je povzbudený, svedčí to o príprave na stret s NATO

Jeden vysoký predstaviteľ európskej vlády uviedol, že informácie o nebezpečných aktivitách boli zdieľané prostredníctvom rozviedok NATO.

„Spojenci NATO sú hlboko znepokojení nedávnymi škodlivými aktivitami na území spojencov,“ znie oficiálne vyjadrenie Aliancie z tohto týždňa.

„Odsudzujeme správanie Ruska a vyzývame Rusko, aby dodržiavalo svoje medzinárodné záväzky tak, ako to robia spojenci. Kroky Ruska neodradia spojencov od pokračovania v podpore Ukrajiny,“ dodáva Aliancia.

Rusko neplní svoje ciele len násilím, varujú európski predstavitelia a pripomínajú vplyvové operácie, ako sú dezinformácie či pokusy ovplyvniť voľby v európskych krajinách a v Európskom parlamente.

Zvýšené aktivity majú dokazovať, že ruský prezident Vladimir Putin je „povzbudený“. Šéf Kremľa má sám bohaté skúsenosti s rozviedkami. Putin v minulosti pôsobil ako agent KGB v nemeckých Drážďanoch.

Po rozpade Sovietskeho zväzu síce prostredie spravodajských služieb na vlastnú žiadosť opustil, no neskôr šéfoval Federálnej bezpečnostnej službe Ruskej federácie (FSB). Okruh Putinových blízkych spolupracovníkov dodnes tvoria práve kolegovia z KGB, FSB alebo iných ruských rozviedok.

Takýmto spôsobom Rusko podľa európskych spravodajských služieb posúva červené línie, a čo horšie svedčiť to môže o tom, že sa Kremeľ pripravuje na stret s NATO.

„Čo je znepokojujúcejšie, vzorce správania sa zhodujú s predpoveďami toho, čo by sa Rusko pokúsilo urobiť pred otvoreným konfliktom s NATO,“ uvádza Giles z Chatam House.

Zdroje: Financial Times, Chatam House

Najnovšie videá

Trendové videá