Rusko plánuje zničiť medzinárodnú vesmírnu stanicu. Prezradili, ktorý rok bude jej posledný

  • Medzinárodná vesmírna stanica spájala národy od svojho vzniku
  • Rusko prezradilo, že ju plánujú o pár rokov zničiť
Iss
Archív Canva
  • Medzinárodná vesmírna stanica spájala národy od svojho vzniku
  • Rusko prezradilo, že ju plánujú o pár rokov zničiť

Medzinárodná vesmírna stanica (ISS) ukončí svoju prevádzku v roku 2030. Túto informáciu potvrdil šéf ruskej vesmírnej agentúry Roscosmos Jurij Borisov.

V rozhovore pre RBC TV oznámil koordinovaný postup s americkými partnermi. „V koordinácii s americkými kolegami plánujeme ukončiť prevádzku stanice niekde začiatkom roku 2030,“ uviedol Borisov.

Konečné rozhodnutie však ešte nie je spečatené. Borisov pripustil možné zmeny po nástupe nového vedenia NASA. „Finálny scenár bude pravdepodobne upresnený po nástupe novej administratívy NASA,“ dodal šéf Roscomosu.

NASA plánuje, že v roku 2030 začne s deorbitáciou tejto masívnej stanice. V júni si agentúra najala spoločnosť SpaceX, aby vyvinula „americký deorbitálny prostriedok“, ktorý by bezpečne stiahol ISS z obežnej dráhy a umožnil jej zhorieť pri návrate do atmosféry.

Prečo sa jej chcú zbaviť?

Ako uvádza portál Futurism, technický stav stanice sa postupne zhoršuje. Údržba zariadení si vyžaduje čoraz viac času a úsilia. Ruských kozmonautov trápia najmä časté opravy. „Dnes naši kozmonauti musia tráviť viac času opravami zariadení a menej času venujú experimentom,“ vysvetlil Borisov súčasnú situáciu na ISS.

Problémy sa nevyhýbajú ani ruskej časti stanice. V poslednom období sa vyskytli viaceré komplikácie. Medzi najvážnejšie patrili úniky chladiacej kvapaliny. Tie postihli kozmické lode Sojuz aj Progress. 

Ruský postoj k ISS prešiel za posledné roky veľkými zmenami. Prvý zlom nastal v roku 2022 po invázii na Ukrajinu. Vtedy Rusko oznámilo svoj odchod po roku 2024. O rok neskôr však svoje rozhodnutie prehodnotilo. Prisľúbilo účasť minimálne do roku 2028. Teraz sa definitívne priklonilo k plánom NASA na ukončenie prevádzky v roku 2030.

Rusi chcú konkurovať Muskovi

Borisov sa v rozhovore vyjadril aj k budúcnosti ruského vesmírneho programu. Predstavil ambiciózny plán konkurovať SpaceX Starlink do roku 2030. Zároveň však priznal náročnosť tohto cieľa. Vývoj ťažkej nosnej rakety označil za „nákladný projekt“. Jeho realizácia si vyžiada značný čas aj finančné prostriedky.

Súkromný vesmírny sektor v Rusku však dnes čelí vážnym ekonomickým prekážkam. Vysoká inflácia a úrokové sadzby komplikujú získavanie investícií. „Momentálne je dynamický rast súkromného vesmírneho sektora ovplyvnený celkovou ekonomickou situáciou, vysokou infláciou a úrokovými sadzbami, čo vedie k drahým peniazom pre súkromných investorov,“ objasnil Borisov aktuálnu situáciu.

Rozhodnutie o ukončení prevádzky ISS znamená koniec jednej dlhej éry. Medzinárodná vesmírna stanica od jej vzniku slúžila ako symbol spolupráce medzi národmi vo vesmírnom výskume.

Na stanici uviazli dvaja astronauti

Ako sme ťa včera informovali, dvom americkým astronautom uviaznutým na Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS) opäť predĺžili misiu. Butch Wilmor a Suni Williamsová sa majú na Zem vrátiť najskôr koncom marca budúceho roka, informoval v utorok americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA).

Obaja astronauti odštartovali do vesmíru na palube Starlineru 5. júna a k ISS dorazili po 27 hodinovom lete. Kozmická loď pritom zaznamenala štyri úniky hélia a päť zlyhaní počas používania manévrovacích trysiek.

Misia sa z pôvodných ôsmich dní predĺži najmenej na asi desať mesiacov po tom, ako sa NASA rozhodla v septembri poslať späť prázdnu kapsulu spoločnosti, ktorú trápia problémy.

Najnovšie sa má dvojica podľa NASA vrátiť až koncom marca alebo dokonca v apríli. Čaká sa na prípravu úplne novej kapsule, ktorá prepraví na ISS ďalšiu posádku a následne sa ňou budú môcť Wilmore a Williamsová vrátiť domov. Záchrannú misiu budú realizovať spolu so spoločnosťou SpaceX. 

NASA k situácii uviedla, že „zmena poskytne tímom NASA a SpaceX čas na dokončenie prípravy novej lode Dragon pre túto misiu.“

„Výroba, montáž, testovanie a konečná integrácia novej vesmírnej lode je náročná práca, ktorá si vyžaduje veľkú pozornosť venovanú detailom,“ vysvetlil Steve Stich, manažér programu komerčnej posádky NASA. 

Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko

Zdroje: Futurism, RBC TV, Redakcia Startitup, SpaceNews

Najnovšie videá

Trendové videá