Rusko pomáha udržať ukrajinskú armádu v akcii. V „dodávkach zbraní“ môže súťažiť aj so Západom
- Rusko patrí k najväčším darcom zbraní pre Ukrajinu, žartujú ukrajinskí vojaci
- Bez ruských vozidiel by Ukrajinci nemohli pokračovať v ofenzíve, tvrdí mechanik
- Rusko patrí k najväčším darcom zbraní pre Ukrajinu, žartujú ukrajinskí vojaci
- Bez ruských vozidiel by Ukrajinci nemohli pokračovať v ofenzíve, tvrdí mechanik
Napriek tomu, že Ukrajina dostáva obrovskú pomoc zo Západu, stále je nútená spoliehať sa predovšetkým na sovietske stroje. Niektorými ukrajinská armáda disponovala ešte pred tým, než ju Rusko nevyprovokovane napadlo druhýkrát. Ďalšie získali počas bojov, keď sa im podarilo techniku zajať.
Ukrajinci vďaka odtiahnutým ruským „koristiam“ a západným dodávkam, v súčasnosti majú pravdepodobne viacej tankov, ako má Rusko.
Dôležitosť ruských zajatých vozidiel pre ukrajinskú armádu podčiarkol aj ukrajinský mechanik, ktorý používa volajúci znak „Kladivo“. Ten dokonca tvrdí, že bez nich by už ukrajinská ofenzíva dávno stratila dych.
„Bez ruských zajatých vozidiel by sme nedokázali ísť ďalej,“ povedal pre New York Times. Mechanik uviedol, že 35. námorná brigáda, ku ktorej patrí za posledných 6 týždňov, zajala 20 ruských vozidiel.
Medzi nimi bolo aj osem ruských viacúčelových bojových vozidiel, ktoré predtým brigáda nemala. Ďalšími vozidlami boli napríklad tanky.
Mechanik nie je jediný, kto tvrdí, že ruské vozidlá Kyjevu výrazne pomáhajú. Plukovník Oleksandr Saruba v rozhovore pre Deutsche Welle dokonca o tejto téme žartoval.
„Rusko súťaží so západnými krajinami v dodávkach zbraní pre Ukrajine,“ vtipkoval Saruba.
Stovky vozidiel rôzneho typu
Podľa nezávislých analytikov z portálu Oryx, ktorí dokomentujú straty oboch armád bojujúcich na Ukrajine, Kyjev zajal stovky vozidiel.
Napríklad Ukrajinci zajali 548 tankov, 267 obrnených bojových vozidiel, 607 bojových vozidiel, 107 samohybných húfnic. Niektoré z nich boli poškodené, ale môžu slúžiť aspoň na súčiastky.
Saruba uviedol, že najväčšia pravdepodobnosť, že Rusi nechajú svoje stroje opustené, je pri rýchlom postupe ukrajinských vojsk. Vtedy musia rýchlo opustiť svoje pozície a často nestihnú evakuovať techniku.
Ukrajinci tvrdia, že často ide o oveľa lepšiu techniku, akou disponujú. Podarilo sa im zajať tanky T-72, ktoré boli modernizované. Ukrajinská armáda síce týmito tankami, ktoré im dodalo napríklad Česko a Poľsko, disponuje, niektoré jednotky stále používajú staré tanky T-64.
„V porovnaní s našimi T-64, s ktorými stále bojujeme, sú ich (ruské) tanky oveľa mobilnejšie a rýchlejšie. T-72 je oveľa lepší z hľadiska funkcií, má väčšiu manévrovateľnosť a lepšie pancierovanie,“ uviedol šofér tanku s prezývkou Chicago.
Dodal, že T-72 sú oveľa tichšie ako T-64, ktoré počuť až na vzdialenosť 3 až 4 kilometrov. S T-72 sa preto dokážu priblížiť nepozorovane k nepriateľovi.
To, že Ukrajinci útočia na Rusov pomocou ruskej techniky, je dobre zdokumentované. Používajú pritom aj také raritné stroje, ako je vozidlo na odmínovanie UR-77, prezývané ako „Meteorit“.
Ukrajinci na začiatku nevyprovokovanej ruskej agresie nemali v inventári žiadne kusy takejto techniky. K „Meteoritu“ sa mali dostať v auguste minulého roka, keď sa im podarilo ukoristiť 13 kusov tejto odmínovacej techniky, uvádza Defense Express.
Ukoristené kúsky sa mali previesť v Bachmute, no nie na odmínovanie, na čo majú pôvodne slúžiť. Ukrajinci ich mali použiť na útok na pozície Rusov a wagnerovských žoldnierov. Ich použitie zachytávali videá, ktoré kolovali na sociálnych sieťach.
Ukrajinci s nimi ale môžu mať problém
S množstvom ruskej techniky vedia Ukrajinci narábať, pretože je to ešte stará sovietska technika, ktorú používali obe armády roky. Niektorá ale môže byť nad ich sily, tvrdí expert na ruskú armádu Michael Kofman, ktorý pôsobí v think tanku Carnegie Endowment.
Ako príklad uvádza tankovú čatu zloženú z ruských tankov T-80, ktoré Ukrajinci zajali v Izjume.
„Boli veľmi ľahko identifikovateľní,“ uviedol Kofman na podujatí organizovanom think tankom. „Môžete vidieť celú jednotku zloženú len z ukoristených ruských tankov.“
Expert ale pripomína, že takéto vozidlá môžu mať krátku životnosť, pretože Ukrajinci nemajú náhradné diely, ktoré by použili pri oprave.
„Takže na papieri môžete ukoristiť veľa vozidiel, ale nemáte motory, nemáte prevodovky, nemáte diely, ktoré by ich udržali v chode,“ dodal.
Zdroje: New York Times, Deutsche Welle, Defense Express