Rusko používa húfnicu z múzeí. M-30 bojovala proti nacistickému Nemecku, vrátila sa na Ukrajinu

  • Húfnica M-30 z čias Sovietskeho zväzu sa objavila na Ukrajine
  • Rusko používa zbraň, s ktorou bojovali proti nacistickému Nemecku
Volodymyr Zelenskyj húfnica M-30, ktorú používa Ruska na Ukrajine
Volodymyr Zelenskyj húfnica M-30, ktorú používa Ruska na Ukrajine TASR/AP, Ukrainian Presidential Press Office, Wikimedia Commons/Torin
  • Húfnica M-30 z čias Sovietskeho zväzu sa objavila na Ukrajine
  • Rusko používa zbraň, s ktorou bojovali proti nacistickému Nemecku

Od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu sa opakovane objavujú správy, ktoré môžu naznačovať nepripravenosť a najmä nedostatočné množstvo techniky v moskovskej armáde. Ešte v máji 2022 sme ťa informovali, že Rusi pri útokoch na našich východných susedov používali výstroj ako z múzea.

Hovorilo sa o puške Mosin z obdobia cárskeho Ruska. Podľa dostupných dokumentov sa naposledy vyrábala v roku 1971 a šlo o múzejný exponát. Predstavená totiž bola ešte v roku 1891 – teda v 19. storočí a 23 rokov pred prvou svetovou vojnou. V súčasnosti sa objavilo video, ako používajú húfnicu M-30 vzoru z roku 1938, teda z obdobia druhej svetovej vojny.

Na Telegrame totiž koluje záznam, v ktorom ukrajinský vojak sedí v poškodenej húfnici a vysvetľuje, čo sa stalo a ako funguje. Ide pritom o vybavenie typu 122 mm M-30. To sa vyvíjalo v 30. rokoch v Sovietskom zväze a využívalo sa v bojoch proti n*cistickému Nemecku.

Húfnicu vraj zhabal Rusom

Ako prekladá portál Militarnyi, autor videa tvrdí, že húfnicou útočili ruskí nepriatelia, no poškodila sa pri ukrajinskom dronovom útoku. Bolo pri ňom použitých asi 15 bezpilotných lietadiel, hovorí.

Podľa dostupných údajov dokáže M-30 strieľať na vzdialenosť až 12 kilometrov a vypáliť širokú škálu nábojov. Militarnyi píše, že ruská armáda začala za posledný rok aktívne obnovovať delostrelecké systémy z 30. a 60. rokov 20. storočia. Svedčí to o akútnom nedostatku delostreleckých systémov Moskvy.

Poškodené delostrelecké systémy majú Rusi opravovať tak, že používajú súčiastky z námorných zbraní vyradených z prevádzky. Na bojisku sa už objavil napríklad akýsi hybrid námorného dela a lafety z ťahaného delostreleckého dela typu M-46.

Ukrajinci sa v súčasnosti domnievajú, že Rusi sa k tomuto kroku museli uchýliť, lebo už nemali veľmi na výber. Ak chcú svojim vojakom poskytnúť potrebné množstvo vojenského vybavenia, musia improvizovať. A keďže námorné delá typu Ak-130 sa vyrábajú už od začiatku 80. rokov, ruské námorníctvo ich vlastní veľký počet. Mnohé z nich ležia v skladoch, a tak ich Moskva môže namiesto používania na lodiach prerobiť na pozemné využitie. 

Odstrašovanie Ruska

Kým vojna na Ukrajine naberá na celkom nových obrátkach a v súčasnosti pokračuje ofenzíva v Kurskej oblasti v Rusku, do sveta sa dostávajú i správy o potenciálne novej brigáde NATO. Severoatlantická organizácia ju chce vytvoriť v blízkosti ruských hraníc.

Ako sme ťa informovali, na východe Fínska sa majú usadiť tisíce spojeneckých vojakov. Za úlohu by mali mať odstrašovanie Ruska v prípade jeho myšlienok na útok na ďalšie európske štáty. Podrobnosti nájdeš na tomto odkaze.

Zdroje: Militarnyi, Archív SIU, X/OSINTtechnical

Najnovšie videá

Trendové videá