Rusko prichádza o pozície, mali stratiť 50 skladov. Ukrajina už získala aj nemecké Gepardy
- Ukrajinská armáda mala HIMARS-mi zničiť už 50 ruských muničných skladov
- Získala aj ďalšie systémy z Nemecka a tanky z Poľska
- Ukrajinská armáda mala HIMARS-mi zničiť už 50 ruských muničných skladov
- Získala aj ďalšie systémy z Nemecka a tanky z Poľska
Zbrane dlhého doletu známe ako HIMARS, ktoré USA prednedávnom dodali Ukrajine kvôli ruskej invázii na jej územie, spôsobujú armáde Moskvy veľké problémy. Značí to aj spôsob, akým sa k nim vyjadril ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov.
Ten varoval, že ak Západ „v bezmocnom hneve alebo v túžbe čo najviac zhoršiť situáciu“ dodá Ukrajincom ďalšie zbrane dlhého doletu, ako napríklad HIMARS, tak „geografické ciele špeciálnej operácie sa posunú ešte ďalej od jej aktuálnej línie“.
Nadväzoval tak na svoju predošlú správu o tom, že ruské vojenské ciele sa posúvajú z východu Ukrajiny ďalej. Informovali sme ťa o tom v staršom článku.
The Guardian uvádza, že napriek Lavrovovým neustálym vyhrážkam ukrajinská armáda využíva tieto systémy naplno. Aktuálne jej predstavitelia informujú, že odkedy im USA minulý mesiac dodali HIMARS-y, podarilo sa im zničiť už 50 ruských muničných skladov.
Ukrajinský minister obrany Oleksij Reznikov pre národnú televíziu zdôraznil ich neustále rastúci vplyv na vývin vojny. Podľa jeho slov HIMARS-y „ničia ruskú logistiku a schopnosť viesť aktívny boj a ostreľovať naše (ukrajinské) ozbrojené sily“. Informuje o tom agentúra Reuters.
Reznikov ďalej uviedol, že ukrajinské delostrelectvo „presne“ zasiahlo niekoľko mostov. Neuviedol žiadne podrobnosti, ale zrejme mal na mysli tri prechody cez rieku v Ruskom okupovanom Chersonskom regióne. Ide o logisticky dôležité body pre ruskú ofenzívu, informovali sme.
Ukrajina dostala aj nemecké Gepardy či poľské tanky
Skratka HIMARS pochádza zo slov High Mobility Artillery Rocket System, čo v preklade znamená delostrelecký raketový systém s vysokou mobilitou.
Dokáže totiž presne zasiahnuť ciele vzdialené aj 80 kilometrov. Vyzerá to tak, že po ich vstupe do vojny sa karty obrátili a Ukrajinci dokázali proti okupantom spustiť ofenzívu.
Armáda našich východných susedov však aktuálne otestuje ďalšie technické posily, informuje agentúra TASR. Od Nemecka totiž dostala samohybné protilietadlové systémy Gepard.
„Dnes oficiálne došli prvé tri gepardy,“ oznámil Reznikov v ukrajinskej televízii s tým, že spolu s týmito systémami dostali aj niekoľko desiatok tisíc kusov príslušnej munície.
Dokazuje to, že Západ neberie vážne Lavrovove vyššie spomínané „varovné“ reči.
Ukrajina dnes okrem zisku Gepardov potvrdila aj dodanie hlavných bojových tankov typu PT-91 Twardy. Ide o stroje poľskej výroby. „Poľské tanky PT-91 Twardy sú už na Ukrajine. Sme veľmi vďační našim poľským priateľom,“ napísal vedúci kancelárie ukrajinského prezidenta Andrij Jermak na Twitteri.
PT-91 Twardy je modernizovaná verzia sovietskeho tanku T-72. Poliaci mali od začiatku ruskej invázie poskytnúť Ukrajine už približne 250 kusov týchto starších verzií a aktuálne k nim pridávajú aj svoje obnovené typy.
Ruské podrazy a príčina vojny
Správy o nových zbraniach na Ukrajine prichádzajú len pár dní po tom, ako Turecko, Ukrajina a Rusko podpísali dohodu o vývoze zablokovaného ukrajinského obilia.
O možnom nasledovnom vývine cien sme ťa informovali. Niekoľko hodín po uzavreté tejto dohody však Rusko zaútočilo na obilné sklady v prístavnom meste Odesa pri Čiernom mori.
Po tomto podraze opäť prehovoril ruský minister zahraničia, tentokrát o ďalšom dôvode vypuknutia „špeciálnej vojenskej operácie“, ako vojnu nazýva. Dôvodov už ponúkli skutočne mnoho. Tento sa však zdá byť o niečo dôveryhodnejší.
Lavrov vyhlásil, že cieľom Kremľa je zvrhnúť vládu ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Rusko tak zrejme zmenilo svoj postoj od začiatku invázie, kedy tvrdilo, že to nie je jeho hlavnou prioritou.
Aktuálne je však podľa ministra Moskva odhodlaná pomôcť Ukrajincom „oslobodiť sa od bremena tohto absolútne neprijateľného režimu“.
Zdroje: Reuters, TASR, The Guardian