Rusko prišlo o štvrtinu najmodernejších útočných vrtuľníkov Ka-52. Každý stojí milióny
- Rusi mali prísť až o 25 % vrtuľníkov Ka-52
- Tieto straty tvoria takmer polovicu celkových strát ruských vrtuľníkov
- Rusi mali prísť až o 25 % vrtuľníkov Ka-52
- Tieto straty tvoria takmer polovicu celkových strát ruských vrtuľníkov
Rusko na Ukrajine utrpelo značné straty techniky aj ľudských zdrojov. Od prvých dní ruskej invázie sa začali objavovať zábery zničených tankov, obrnených vozidiel a zostrelených lietadiel a vrtuľníkov.
Rusi stratili 25 % zo svojich vrtuľníkov Ka-52
Práve flotila moderných vrtuľníkov Ka-52 utrpela veľké straty. Britské ministerstvo obrany tvrdí, že Rusi prišli až o 25 % týchto vrtuľníkov.
Celkovo ich Rusko vlastnilo 90. Straty v segmente vrtuľníkov Ka-52 tvoria takmer polovicu celkových strát ruských vrtuľníkov na Ukrajine.
Ukázalo sa, že Rusi majú veľký problém s presne navádzanou muníciou (PGM). Kvôli jej nedostatku vo verzii vzduch – zem ruské helikoptéry používajú neriadené rakety. Aby sa vyhli ukrajinskej protivzdušnej obrane, lietajú v nízkej výške. Pričom zaútočia na ukrajinské pozície a rýchlo opustia vzdušný priestor. Táto taktika je známa ako taktika „zaútoč a uteč“.
Podľa britského ministerstva sa ruské vrtuľníky stali ľahkým cieľom ukrajinských prenosných systémov protivzdušnej obrany. Takým sú napríklad prenosné protilietadlové raketové systémy (MANPADS), ako je americký Stinger alebo poľský Piorun.
Čo je Ka-52
Ide o moderný útočný vrtuľník ruskej výroby. Kamov Ka-52 „Alligator“, v kóde NATO: „Hokum, sa vyznačuje silným pancierovaním, ktoré ale nedokázalo zabrániť významným stratám.“
Jeho vývoj sa začal v roku 1994, pričom jeho prvý prototyp vzlietol v roku 1997. Jeho sériová výroba sa začala v roku 2008. Okrem služby v ruskej armáde slúži aj ako exportný artikel, vlastní ho napríklad Egypt.
Military Today uvádza, že ide o dvojmiestnu verziu vrtuľníka Ka-50, ktorý bol používaný napríklad v čečenských vojnách. Konkrétne si Ka-52 od svojho predchodcu odniesol až 85 % kostry, častí, komponentov a systémov. Najväčšie zmeny oproti Ka-50 nastali v kokpite, pričom má širší nos.
V nose helikoptéry je umiestnený elektro-optický systém GOES-451, ktorý pozostáva napríklad z kamery, termokamery s dosahom 10 kilometrov. Má tiež laserový zameriavač s dosahom 14 kilometrov, ale aj varovný systém pred ožiarením laserom.
Jeho sedadlá sú vedľa seba. Obaja piloti majú plnú kontrolu nad vrtuľníkom. Takéto usporiadanie zjednodušuje obsluhu vrtuľníka počas boja. Umožňuje tiež použiť vrtuľník ako trenažér, pričom nie je potrebná špeciálna tréningová verzia. Obe sedadlá sú vystreľovacie, piloti sa tak môžu bezpečne katapultovať.
Stojí 16 miliónov
Vrtuľník má vylepšenú manévrovateľnosť, vďaka čomu patrí medzi najlepšie manévrovateľné helikoptéry na svete. Vrtuľník môže lietať s jedným vypnutým motorom.
Ka-52 je schopný operovať za každého počasia, pričom je určený na ničenie obrnených pozemných cieľov, živej sily, ale aj vzdušných cieľov. Taktiež môže poskytovať vzdušnú podporu, chrániť konvoje a hliadkovať. Slúžiť môže aj ako veliace stredisko pre vzdušné veliteľské stanovište pre skupinu vrtuľníkov. Poskytuje detekciu cieľov a koordinuje útoky.
Používať môže viaceré riadené aj neriadené strely určené na ničenie pozemných aj vzdušných cieľov. Cena Ka-52 sa pohybuje okolo 16 miliónov dolárov.
Okrem toho existuje aj verzia pre námorníctvo s názvom Ka-52K Katran. Vrtuľník bol špeciálne vyvinutý na prevádzku z obojživelných výsadkových lodí triedy Mistral. Má kratšie nástavce krídel a ďalšie úpravy pre námornú verziu.
Rusi sa budú uchyľovať k nebezpečným operáciám, tvrdia Briti
Britské ministerstvo s odvolaním sa na zistenie svojej vojenskej rozviedky tiež uviedlo, že vrtuľníky na dôvažok často operujú nedostatočne kryté bojovými lietadlami, čo nie je úplne v súlade s ruskou vojenskou doktrínou, uvádza TASR.
Britské ministerstvo pritom konštatuje, že ruskí velitelia sa pravdepodobne budú stále viac uchyľovať k nebezpečným operáciám s nasadením bojových vrtuľníkov ako k jednému z mála dostupných spôsobov podpory jednotkám v boji.
Podľa Londýna si Rusko naďalej nedokáže udržať vzdušnú prevahu, aby svojim jednotkám poskytovalo účinnú a trvalú podporu zo vzduchu. Okrem toho Rusku dochádza aj delostrelecká munícia.
Britské ministerstvo obrany vydáva svoje denné zvodky o vojenskej situácii na Ukrajine od začiatku agresívnej vojny rozpútanej Ruskom koncom februára. Moskva obviňuje Londýn z cielenej dezinformačnej kampane, uzavrela agentúra DPA monitorovaná agentúrou TASR.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: TASR, Military Today, MoD