Rusko pritvrdzuje: USA ponúkli vlastnú dohodu o nerastoch, vrátane ložísk na okupovanej Ukrajine

  • Väčšina zásob vzácnych minerálov Ukrajiny sa nachádza v okupovaných územiach
  • Putin odmietol akúkoľvek súvislosť s dohodou medzi USA a Ukrajinou
Trump a PUtin
TASR/AP, TASR/Adrian SITA
  • Väčšina zásob vzácnych minerálov Ukrajiny sa nachádza v okupovaných územiach
  • Putin odmietol akúkoľvek súvislosť s dohodou medzi USA a Ukrajinou

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj pravdepodobne v piatok navštívi Biely dom, aby podpísal dohodu o mineráloch vzácnych zemín na zaplatenie americkej vojenskej pomoci pri obrane proti rozsiahlej ruskej invázii. Podľa informácií The Guardian to uviedol Donald Trump.

Oznámenie nasledovalo po dňoch napätých rokovaní medzi USA a Ukrajinou, v ktorých Zelenskyj tvrdil, že naňho USA tlačia, aby podpísal dohodu v hodnote viac ako 500 miliárd dolárov, ktorá by prinútila „10 generácií“ Ukrajincov splatiť to.

Médiá v utorok neskoro večer informovali, že obe strany súhlasili s podmienkami dohody. 

Minerály z okupovaných častí

Ruský prezident Vladimir Putin ponúkol podľa správ portálu Upi alternatívnu dodávateľskú dohodu na vzácne nerasty ako titán, lítium a berýlium, vrátane surovín z okupovaných častí Ukrajiny.

Rusko je pripravené spolupracovať s partnermi, vrátane Američanov, na ťažbe svojich rozsiahlych, nevyužitých zásob vzácnych kovov, povedal Putin v pondelok pre štátne médiá.

Navrhované spoločné prieskumné a ťažobné projekty by sa rozšírili aj na to, čo označil za „nové územia“ Ruska – časti východnej Ukrajiny, ktoré Rusko začalo okupovať v roku 2014. Tieto oblasti, ktoré teraz tvoria približne 20 % ukrajinského územia, obsahujú väčšinu ukrajinských zásob kritických minerálov.

Vylúčil súvislosť s dohodou

Putin odmietol akúkoľvek súvislosť s dohodou medzi USA a Ukrajinou a vyhlásil, že Rusko „nesporne má, a chcem zdôrazniť, výrazne viac takýchto zdrojov než Ukrajina“.

„Čo sa týka nových území, je to to isté. Sme pripravení prilákať zahraničných partnerov na takzvané nové, na naše historické územia, ktoré sa vrátili do Ruskej federácie,“ dodal.

V hre je aj sibírsky hliník 

Putin tiež uviedol, že Rusko a USA by mohli spojiť sily na produkcii hliníka na Sibíri, pričom Rusko chce obnoviť predaj hliníka na americký trh a je schopné vyvážať do USA približne 2 milióny ton.

Vývoz do Spojených štátov bol prakticky zastavený po tom, čo administratíva bývalého prezidenta Joea Bidena v roku 2022 pozastavila normálne obchodné vzťahy s Ruskom a opakovane uvalila sankcie na jeho hlavného producenta Rusal, ktorý prevádzkuje jednu z najväčších hlinikární na svete v Krasnojarsku, 4 000 kilometrov východne od Moskvy.

Ruský vývoz hliníka do USA v roku 2024 klesol na iba 2,3 milióna dolárov oproti 1,7 miliardy dolárov v roku 2017, čo predstavovalo približne 15 % celkového amerického dovozu hliníka. Odvtedy cena vyskočila o 43 % na 2 655 dolárov za tonu a Putin naznačil, že dohoda by mohla stabilizovať cenu v USA.

Väčšina minerálov sa sústreďuje na okupovaných územiach

Väčšina ukrajinských zásob vzácnych zemín sa nachádza v regiónoch, ktoré sú v súčasnosti okupované Ruskom, vrátane Donecka a Luhanska, ktoré tvoria Donbas, ako aj Záporoží, Chersonu a Krymu.

Približne 70 percent z odhadovaných 14,8 bilióna dolárov v kritických nerastných surovinách Ukrajiny sústreďuje v Donecku, Dnepropetrovsku a Luhansku. Rusko v súčasnosti kontroluje významnú časť Luhanskej a Doneckej oblasti, súhrnne známej ako Donbas.

Rokovania na oboch stranách

Putinova ponuka prišla len niekoľko hodín po tom, čo Trump v pondelok na svojej sociálnej sieti Truth Social napísal, že popri diskusiách s Putinom o ukončení vojny na Ukrajine obaja lídri diskutujú o „významných ekonomických dohodách, ktoré sa uskutočnia medzi USA a Ruskom. Rokovania prebiehajú veľmi dobre!“

Americkí a ukrajinskí predstavitelia pracujú na dohode, ktorá by umožnila americkým spoločnostiam prístup k ukrajinským zásobám kritických minerálov ako spôsobu, ako kompenzovať desiatky miliárd dolárov, ktoré Washington poskytol Kyjevu vo vojenskej a ekonomickej pomoci od začiatku plnohodnotnej invázie Ruska vo februári 2022.

Kľúčové otázky ostávajú otvorené

Aj keď je dohoda považovaná za dôležitý krok k posilneniu vzťahov medzi Kyjevom a Washingtonom, stále existuje viacero nevyriešených otázok, píše Financial Times

Chýba napríklad jasné ustanovenie o bezpečnostných zárukách zo strany USA, ktoré Ukrajina pôvodne požadovala. Rovnako nie je špecifikované, aký podiel budú mať USA vo fonde a aké budú presné podmienky „spoločného vlastníctva“ minerálnych zdrojov.

Administratíva Donalda Trumpa tiež zmenila doterajšiu politiku USA tým, že začala bilaterálne rokovania s Ruskom bez účasti európskych spojencov či samotnej Ukrajiny. Napriek tomu ukrajinská vláda tvrdí, že dohoda je výhodná.

„Toto bude príležitosť pre prezidenta prediskutovať širší kontext spolupráce s USA. Až potom budeme môcť uvažovať o ďalších krokoch,“ uviedol jeden z ukrajinských predstaviteľov.

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroje: The Guardian, Upi, Financial Times

Najnovšie videá

Trendové videá