Rusko sa môže pokúsiť zopakovať inváziu na Ukrajinu. Postačí mu zámienka, že bolo vyprovokované
- Minister zahraničných vecí USA Antony Blinken tvrdí, že Rusko sa môže „pokúšať zopakovať“ inváziu na Ukrajinu
- Túto inváziu môže skúsiť zamaskovať údajnou provokáciou ako v minulosti
- USA naďalej „znepokojujú správy o nezvyčajnej ruskej aktivite pri Ukrajine“
- Ukrajinský minister zahraničia Dmytro Kuleba uviedol, že diplomatické riešenie sa s Rusmi bude hľadať ťažko
- Minister zahraničných vecí USA Antony Blinken tvrdí, že Rusko sa môže „pokúšať zopakovať“ inváziu na Ukrajinu
- Túto inváziu môže skúsiť zamaskovať údajnou provokáciou ako v minulosti
- USA naďalej „znepokojujú správy o nezvyčajnej ruskej aktivite pri Ukrajine“
- Ukrajinský minister zahraničia Dmytro Kuleba uviedol, že diplomatické riešenie sa s Rusmi bude hľadať ťažko
Minister zahraničných vecí USA Antony Blinken na tlačovej konferencii v stredu uviedol, že Rusko sa môže „pokúšať zopakovať“ inváziu na Ukrajinu z roku 2014. Vtedy Rusku uskutočnilo anexiu Krymu.
„Našou obavou je, že Rusko môže urobiť vážnu chybu, keď sa pokúsi zopakovať to, čo podniklo v roku 2014, keď zhromaždilo sily pozdĺž hranice, prešlo na suverénne ukrajinské územie a nepravdivo tvrdilo, že bolo vyprovokované,“ povedal Blinken.
Blinken tvrdí, že história nám môže slúžiť ako príručka ruského chovania, pričom Rusko môže „tvrdiť, že určitá provokácia je odôvodnením toho, čo je zamýšľané a plánované dopredu, a preto sa na to veľmi pozorne pozeráme,“ vysvetlil obavy USA šéf diplomacie počas návštevy jeho ukrajinského náprotivku Dmytra Kuleba vo Washingtone.
Blinken tiež doopakoval, že USA „znepokojujú správy o nezvyčajnej ruskej aktivite pri Ukrajine.“ Aktivity Ruskej federácie majú veľmi podrobne monitorovať.
Šéf americkej diplomacie tiež vyjadril podporu spojencov a zopakoval záväzok Spojených štátov voči ukrajinskej suverenite a nezávislosti Ukrajiny, tento záväzok označil za „železný“.
Diplomatické riešenie sa bude s Ruskom hľadať len ťažko, myslí si Kuleba
Minister zahraničia uviedol, že situáciu podrobne konzultuje s partnermi v Európe.
Šéf ukrajinskej diplomacie Kuleba potvrdil, že zistenia Američanov sa zhodujú aj z ich odhadom. Pri ukrajinských hraniciach sa má teda nachádzať až takmer 100-tisíc ruských vojakov.
„Najlepší spôsob, ako odradiť agresívnych Rusov, je dať Kremľu najavo, že Ukrajina je silná,“ povedal ukrajinský minister.
„Pri mnohých príležitostiach som zopakoval, že ruská agresia proti Ukrajine sa skončí v deň, keď bude miesto Ukrajiny ako súčasti Západu inštitucionalizované a nepochybné. Dnes sme týmto smerom urobili ďalší dôležitý krok.“ Minister tak pravdepodobne naráža na snahu Ukrajiny dostať sa do NATO.
Šéf ukrajinskej diplomacie sa ale obáva, že diplomatické riešenie sa bude hľadať v súčasnosti s Ruskom len veľmi ťažko. Poukázal pritom na destabilizačnú činnosť Ruska v podobe energetického vydierania, hackerských útokov, dezinformácií, hromadenie armády či jeho angažovanosť v Bielorusku a migračnú krízu.
Súhlasí s ním aj Blinken: „Ako sme objasnili, akékoľvek eskalačné alebo agresívne akcie budú pre Spojené štáty veľmi znepokojujúce.“
Znepokojené sú aj tajné služby či ministerstvo obrany
Tlačová konferencia dvoch ministrov prichádza len týždeň potom, čo prebehol telefonický hovor medzi ruským prezidentom Vladimirom Putinom a riaditeľom americkej Ústrednej spravodajskej služby (CIA) Williamom Burnsom. Podľa televízie CNN mali Spojené štáty vyjadriť „vážne“ znepokojenie nad hromadením ruskej armády pozdĺž ukrajinských hraníc.
„Bolo by hlúpe, keby sme nezvažovali možnosť invázie alebo útoku,“ povedal dobre informovaný zdroj o ruskej motivácii na zhromaždenie vojska pri ukrajinských hraniciach.
Situáciu podrobne sleduje aj americké ministerstvo obrany (DOD). Hovorca John F. Kirby na tlačovej konferencii uviedol, že migračná kríza na poľsko-bieloruských hraniciach, spolu s presunom ruských vojakov a techniky v blízkosti ukrajinských hraníc majú schopnosť destabilizovať celý región.
„Sme znepokojení, týmito akciami a uvedomujeme si potenciálne destabilizujúce účinky týchto migračných akcií v regióne,“ povedal Kirby.
Hovorca dodal, že aj situáciu na Ukrajine „stále sledujeme“.
„Minister (obrany Lloyd Austin) je naďalej znepokojený týmto nahromadením (ruských vojakov a techniky) a naďalej ich veľmi pozorne sledujeme a sme v kontakte s vysokými vojenskými predstaviteľmi tu v Pentagóne, ako aj ako aj v Európe,“ dodal Kirby.
Kirby zároveň vyjadril podporu spojencom. „Musíme sa sústrediť na podporu našich spojencov a partnerov a na to, že nechceme, aby táto ani žiadna iná situácia na európskom kontinente eskalovala do bodu, keď môže dôjsť k nesprávnemu vyhodnoteniu a konfliktu,“ vysvetlil hovorca.
Rusko tvrdenia o agresii odmieta
Rusko tvrdí, že presuny vojakov a vojenskej techniky na jeho území sú jeho internou záležitosťou a popiera akékoľvek agresívne úmysly. Moskva, naopak, obvinila Spojené štáty z provokácie, keď sa tento týždeň americké vojnové lode v Čiernom mori plavili v blízkosti ruského územia.
Podobné napätie vypuklo aj na jar tohto roku, keď USA a Severoatlantická aliancia obvinili Rusko z toho, že k hraniciam s Ukrajinou presunulo až 100.000 vojakov, tankov a bojových lietadiel.
Táto kríza sa zmiernila po tom, čo americký prezident Joe Biden zavolal ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi a navrhol usporiadať ich spoločné stretnutie, ktoré sa konalo v júni v Ženeve, informovalo TASR.
Moskva teraz nemieni začať vojnu s Ukrajinou, hoci chce demonštrovať pripravenosť použiť v prípade potreby silu. Samotná ofenzíva je nepravdepodobná, keďže ruské jednotky by čelili odporu verejnosti v Kyjeve a ďalších mestách, tvrdia podľa TASR ruské zdroje.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: State, DOD, CNN