Rusko sa podľa expertov pripravuje na vojnu s NATO. Najviac ohrozené sú tieto krajiny
- Experti aj spravodajské služby sa zhodujú, že Rusko sa pripravuje na vojnu s NATO
- Ktoré krajiny sú najviac v nebezpečí?
- Experti aj spravodajské služby sa zhodujú, že Rusko sa pripravuje na vojnu s NATO
- Ktoré krajiny sú najviac v nebezpečí?
Mnohí analytici, ale aj európske spravodajské služby sa zhodujú, že Ruská federácia sa pripravuje na konfrontáciu so Severoatlantickou alianciou (NATO). Podľa spravodajských služieb má Európa posledné roky, aby prijala prostriedky na odstrašenie a prichystala sa na vojnu.
Putin môže skúsiť otestovať pevnosť spoločnej reakcie Aliancie. Vylúčený nie je ani útok na členskú krajinu NATO.
„Niet pochýb o tom, že Putin bude aj naďalej agresívne presadzovať svoje záujmy v Európe – a najmä vo východnej Európe,“ povedal pre Newsweek William Muck, profesor politológie na North Central College.
Analytici tvrdia, že Putin vníma rozširovanie Aliancie ako krivdu a má záujem o prinavrátenie zemí bývalého Sovietskeho zväzu a Varšavskej zmluvy do svojej sféry vplyvu.
Severské štáty NATO sa aktívne pripravujú
Veľmi pravdepodobným miestom je preto útok na pobaltské štáty, ktoré sú ohrozené aj vďaka svojej geografii.
Ak by Rusi zaútočili zo svojej exklávy Kaliningradu a Bieloruska, ktorého územie používali aj na útoky na Ukrajinu, mohli by sa pokúsiť obsadiť Suwalského koridor. Ide o úsek medzi Poľskom, Litvou, Bieloruskom a Ruskom (Kaliningrad), ktorého obsadením by odrezali Pobaltie od posíl zo strednej a západnej Európy.
Putin môže svoju agresiu v Pobaltí „ospravedlniť“ utláčaním ruskej menšiny. Vo všetkých troch krajinách sa vyskytuje značná ruská menšina, o ktorej môže ruský prezident tvrdiť, že je utláčaná a jej práva sú porušované, i keď sa tieto tvrdenia nebudú zakladať na pravde.
Riziko si dobre uvedomujú aj v Pobaltí, kde budú ochranné prvky a opevnenia, ako sú bunkre, protitankové priekopy či dračie zuby. Pobaltské krajiny tiež výrazne nakupujú zbrane a techniku, ktorá by im pomohla odraziť ruský útok.
Ruskú agresiu majú pomôcť odstrašiť aj stále misie NATO. Tam členské štáty rozmiestnili svojich vojakov a zbrane do Litvy, Lotyška a Estónska. Ich počet sa má postupom času zvyšovať. Na bezpečnosť v Pobaltí tak dohliadajú napríklad najmodernejšie tanky Leopard 2A6 či dokonca slovenské samohybné húfnice Zuzana 2.
Pobaltie ale nie je jediné miesto, kde Rusi môžu zaútočiť. Analytici si myslia, že Kremeľ by si mohol trúfnuť aj na nové členské krajiny Aliancie – Fínsko a Švédsko. Obe krajiny už pripravujú svojich obyvateľov na možnosť vojny s Ruskom. Švédsko dokonca pripravilo návod, ako sa správať v prípade ruského útoku.
Ohrozené sú aj krajiny mimo Aliancie
Podľa niektorých expertov je ale pravdepodobnejšie, že Putin si vyberie krajinu, ktorá nepatrí do Aliancie.
„Zatiaľ čo štáty hraničiace s Ruskom oprávnene vyjadrili zvýšené obavy, je pravdepodobné, že odstrašenie NATO bude fungovať. A zameria svoj vojenský avanturizmus na štáty, ktoré nie sú členmi NATO a majú veľkú ruskú populáciu. Napríklad Moldavsko a Ukrajinu,“ uviedol Muck.
Najčastejšie sa v tomto smere skloňuje Moldavsko. Tamojšia prezidentka Maia Sanduová obvinila Rusko z pokusov ovplyvňovať voľby. Obavy budí sú aj o odštiepenecký región Podnestersko, kde sa už ruskí vojaci nachádzajú na „mierovej misii“.
Existujú tak obavy, že Moldavsko by mohlo nasledovať osud Ukrajiny. Rusko by sa však mohlo pokúsiť ovplyvniť aj svoj vplyv v Gruzínsku a štátoch bývalej Juhoslávie.
Nie je však vylúčené, že Rusko upustí od svojich dobyvačných vojen, ale vo veľkom bude záležať na postoji v rámci Aliancie.
„Ak aliancia NATO zostane jednotná napriek maximálnemu úsiliu Ruska podporovať chaos a rozdelenie, dramaticky to zníži šance, že Putin rozšíri svoju vojnu za Ukrajinu,“ uzatvára expert.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: Newsweek, archív Startitup